Turske jagode oborile cenu domaćih
NOVI SAD:Kilogram jagoda na najprometnijoj Futoškoj pijaci u Novom Sadu danima se prodaje za manje od 100 dinara.
Po toj ceni manje-više kilogram jagoda se može kupiti i u supermarketima i piljarnicama. Potrošači ne pamte da su u vreme berbe jagoda – a to sezonsko voće upravo je u punom rodu – kilogram jagoda plaćali tako malo. U ovo vreme lane kilogram jagoda koštao je duplo.
Šta se događa na tržištu jagoda kupci slabo znaju, osim što vide da jagoda ima u prodaji baš dosta pa, gledajući dobru ponudu, rezonuju da su jagode jeftine jer su ovog proleća dobro rodile. Jagoda zaista ove godine ima više nego lane, kažu proizvođači, ali to nije razlog zašto kilogram jagoda u maloprodaji jedva prelazi stotinu dinara.
Proizvođač jagoda iz Rumenke iz firme „Intersad” Milan Marinković ističe da je razlog klima i što ima malo izvoznika za rusko tržište.
„Aprilsko leto, s dnevnim temperaturama i do 30 stepeni, vruć vetar i tople noći, uticali su na to da naše jagode pre sazru i dospeju na tržište Ruske Federcije istovremeno s turskim“, objašnjava Marinković.
Kako kaže, zbog sankcija od pre nekoliko godina koje je EU uvela Rusiji, i zabranila izvoz, između ostalog i voća Rusima, samo Srbija i Turska sada prodaju jagodu ruskom tržištu.
„Tako sada naši malobrojni izvoznici stoje u redu zajedno s turskim i čekaju da prodaju jagode i dođu po nove. Pošto jagode ne mogu dugo da stoje, prodajemo ih domaćim otkupljivačima, samo da ne propadnu, po cenama koje se formiraju svakodnevno, pa u okolini Novog Sada za jagode dobijamo u veleprodaji od 80 do 120 dinara“, veli Marinković.
Pravi proizvođači jagoda, kaže Marinković, koji su dugo u poslu, ove sezone će uspeti da pokriju troškove proizvodnje i već razmišljaju o novom rodu.
„U proteklih sedam-osam sezona jagoda je imala cenu i bila ekstrakvaliteta pa očekujemo novi rod jer će posle ove sezone mnogi odustati, pogotovo mali proizvođači, i tu vidimo našu novi šansu“, objašnjava naš sagovornik.
Po rečima prof. dr Nenada Magazina s Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, ne postoji statistika o tome koliko površina zauzimaju jagode, ali se procenjuje da je ove godine uzbrano jagoda bar s 50 odsto više parcela nego u 2017.
„Lane je na rusko tržište izvezeno 11.000 tona svežih jagoda, ostvaren prihod od 20,5 miliona dolara i kilogram jagoda koštao je 1,86 dolar. Proizvodnja jagoda i izvoz neprestano rastu pa je u 2010. godini prodato na inotržište svega milion i po tona jagoda i zarađeno 2,4 miliona dolara. Osim sveže jagode, Srbija izvoz i prerađenu, na zapadnoevropsko tržište“, kaže prof. dr Mazgazin, i savetuje da bi proizvođači, ukoliko žele da opstanu, trebalo da se udruže i zajedničkim nastupom štite interese.
Ujedno smatra da Uredba Vlade Srbije ne bi trebalo da se odnosi na bobičasto voće jer tim izvoznicima ne trebaju tako velike hladnjače pa je i to razlog, naglašava, zašto treba udružiti snage.
Predsednik Upravnog odbora Voćarske zadruge „Bačka jagoda” iz Bača Željko Milovanov kaže da je lane bilo oko 200 otkupljivača pa su proizvođači mogli da biraju kome će jagode prodati na veliko i po kojoj ceni.
„ Ovog proleća svega dvadeset otkupljivača kupuje jagode, diktira cenu i ne plaća više od 90 dinara na veliko za kilogram jagoda“, kaže Milovanov.
Od januara 2018. na snazi je Uredba Vlade Srbije o evidenciji izvoza voća i povrća na rusko tržište po kojoj otkupljivači moraju da imaju hladnjaču na jednom mestu zapremine najmanje 500 tona, prostor za klasiranje i pakovanje, zaposlene koji su odgovorni za zaštitu bilja, odnosno za izdavanje fitosanitarnog sertifikata o bezbednosti prehrambenih proizvoda biljnog porekla.
Uredba je doneta da se spreči reeksport voća – prvenstveno jabuka – i povrća, ali je suzila broj izvoznika i svela na to da se samo veliki mogu baviti trgovinom voćem.
Po njegovim rečima, na području opštine Bač bar stotinu porodica gaji jagode na malim parcelama veličine od pola ara do jutra.
„Prošla godina je za proizvođače bila najbolja u odnosu na proteklih 20, što je mnoge opredelilo da se bave jagodama. Međutim, sada će mnogi odustati jer cena roda neće pokriti troškove proizvodnje“, ističe Milovanov.
Z. Delić