Suzbijanje falsifikata: Lažni lekovi mogu da usmrte
NOVI SAD: U neregularnom lancu snabevanja može se naći lek koji nije proizveo originalni proizvođač, nije kontrolisanog i odgovarajućeg kvaliteta.
Lažno je obeležen, bez aktivne supstance, s manjom količinom leka ili je pak nepoznatog porekla ili bez roka upotrebe, štetan po zdravlje. Ne leči ili može da dovede do smrtnog ishoda ili u sebi sadrži nedozvoljene ili nedeklarisane supstance.
Lanci falsifikovanih lekova i sprečavanje neregularnog prometa, kao i mogućnost da oni stignu do kupaca, korisnika i pacijenata, kako se čulo u Privrednoj komori Srbije na konferenciji “Na zajedničkom putu u borbi protiv falsifikata medicinskih proizvoda”, mogu se raskinuti brzom komunikacijom i razmenom podataka između nadležnih institucija i organizacije.
Na inicijativu Ministarstva zdravlja izvršeno je imenovanje SPOC (Single Point of Contact) kontakt osoba na nacionalnom niovu po modelu Evropskog direktorata za kvalitet medicinskih proizvoda, i to iz institucija čija je nadležnost borba protiv lažnih medicinskih proizvoda i sličnih krivičnih dela.
SPOC kontakt osobe iz sektora inspekcijskih poslova Ministarstva zdravlja, Agencije za lekove i medicinska sredstva, Uprave kriminalističke policije MUP-a i Sektora za kontrolu primene carinskih propisa Uprava carina izneli su svoja iskustva u Privrednoj komori Srbije. Razgovarali su o verovatnoći rizika - štete od falsifikovanih lekova i medicinskih sredstava, upravljanju rizikom i merama sprečavanja rizika za javno zdravlje, kao i o povezivanju iskustva i kompentencija izvan granica i u mreži između 31 evropske zemlje i Evropske komisije za brzo informisanje o lažnim lekovima, neregistrovanim lekovima i preparatima koji sadrže nedeklarisane i nedozvoljene aktivne farmacutske supstance.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, polovina lekova koji se prodaju preko interneta predstavljaju falsifikate.
Najviše se krijumčare lažni antibiotici, kortikosteroidi, analgetici, lekovi za smirenje i anabolički steroidi. Na spisku poželjnih lažnjaka su i vitamini, hormoni, lekovi za hipertenziju i dijabetes, kao i lekovi za gastrointestinalne smetnje.
Odstupanje od standardnog kvaliteta leka može da bude prijavljeno nadležnom ministarstvu, odnosno ALIMS-u i preko međunarodnog sistema brzog obaveštenja i drugih regionalnih, evropskih i svetskih mreža i kontakata.
Inače, Zakon o lekovima i medicinskim sredstvima zabranjuje promet, odnosno prodaju lekova putem interneta i poštom.
LJ. M.