Od naredne godine lako do podataka o (ne)plaćanju poreza
NOVI SAD: Da li sam platio porez za ovu i prošlu godinu i koliko novca treba da uplatim – ta i slična pitanja muče mnoge obveznike.
Od početka naredne godine podatke koji ih interesuju mogli bi dobijati i brzo i lako, a isto tako i izmiriti svoje obaveze. Sve poreske obaveze, naime, biće od 1. janura na jednom mestu. Preko poreskog internet portala građani će imati uvid u sva poreska dugovanja i moći će da ih lako izmire. Te novine omogućiće manje triškove kod izmirivanja poreskih obaveza, a građani neće više gomilati dugove po osnovu zateznih kamata u slučaju da su zaboravili na dug ili uplatitli manju sumu.
Projekat vodi Kancelarija za informacione tehnologije i e-upravu, a uključeni su i nadležni predstavnici gradova i opština. Pomenutu novinu omogućile su izmene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji. Kancelarija za e-upravu je dobila zadatak da uspostavi taj sistem. Informaije o izmirenim, odnosno neizmirenim obavezama, dobro će doći i državnim organima, koji će biti u prilici da koriste informacije iz registra. Postupak pristupa pomenutom registru biće jednostavan. Svaki obveznik će lako moći da dođe do podataka kada na sajt unese svoj matični broj.
Vlasnici stanova za izdavanje imaju obavezu da plaćaju porez na prihod od izdavanja stanova. To je, međutim, manji problem nego način plaćanja: oni su u obavezi da svakog meseca podnose poresku prijavu.
Tako ispada da im je jednostavnije da utaje porez nego da budu savesni obveznici. Ostaje im da se nadaju da kontrole neće pronaći baš njih. Pojednostvaljenje bi i tu dobrodošlo. Na kiriju se plaća 20 odsto poreza na godišnjem nivou.
O tome koliko će najavljena novina pomoći i građanima i državi, ali i tome da nas EU bolje ocenjuje u oblasti reforme poreskog sistema, finansijski stručnjak i profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu dr Milojko Arsić kaže:
Kada najavljeni registar zaživi, smanjiće se troškovi plaćanja poreza i sam postupak će biti jednostavniji, navodi Arsić.
Kako dodaje, Srbija od međunarodnih institucija nije imala većih primedbi na visinu poreskih obaveza građana već na način plaćanja.
Ako želite da izmirite obavezu, sada morate da obiđene nekoliko šaltera, i poreskih i bankarskih. U 2019. to bi se moglo raditi i brže i komfornije, poručuje Arsić.
Obveznicima se na dug zaračunava zatezna kamata. Mnogi od njih nisu ni svesni da imaju dugovanja po osnovu poreza. Na te obaveze im se redovno zaračunava zatezna kamata i dug stalno raste. Sada će moći da lako dođu do informacija i da izbegnu plaćanje zatezne kamate.
Što se tiče pomenute stope, ona je kod nas 11 odsto i nije mala. Odnosno, to je tri-četiri procenta više od kamata na keš kredite u bankama.
D. Vujošević