Kad opozicija kaže da je Vlada u pravu...
BEOGRAD: Poslanik Miodrag Linta pokrenuo je danas pitanje rešavanja položaja građana Srbije koji su učestvovali u sukobima na prostoru bivše Jugoslavije i pozdravio najavu ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna Zorana Đorđevića o donošenju novog Zakona o pravima boraca, ratnih invalida, civilnih žrtava rata i članova njihovih porodica.
Posebno je apelovao na Ministarstvo da u novi zakon bude uključena kategorija građana Srbije koji su bili pripadnici vojske i policije Republike Srpske Krajine.
„Radi se o preko 50. 000 Krajišnika kojima su priznata prava boraca samo do 27. aprila 1992. godine, odnosno do formiranja SRJ. Krajišnici se godinama osećaju diskriminisno, jer smatraju da se nisu borili za sebe, nego da su se borili za Jugoslaviju, za Srbiju i za svoj narod“, kazao je Linta u Skupštini Srbije, u okviru rasprave o amndmanima na zakon o vojnom obrazovanju.
Poslanica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta kazala je da je priča poslanika Linte propagandna priča, demagogija bez efekta.
„Što se tiče SRS, mi naravno imamo drugačiji pristup Republici Srpskoj Krajini i smatramo da bi je trebalo osloboditi od hrvatske ustaške okupacije“, kazala je Radeta i dodala da što se tiče krajiških Srba, ova vlast, kao i prethodne, ništa nije učinila da se poboljša njihov status.
Linta je odgovorio da Srbija poštuje međunarodni poredak i nastoji da u okviru svojih mogućnosti aktivno pomogne opstanak preostalih Srba u Hrvatskoj.
Maja Gojković, u svojstvu poslanika, kazala je da predlog Miodraga Linte upotpunjuje materiju zakona, te da ne vidi zašto se desila „žučna“ rasprava između dve poslaničke grupe na ovu temu.
„Smatram da, baš zbog osetljive teme i zbog položaja srpskog naroda van teritorija granica Republike Srbije, nije ovde mesto da jedni drugima zadajemo niske udarce ispod ili iznad pojasa, nego da barem ta tema bude nešto što će poslanike Narodne skupštine ujediniti“, kazala je Gojković.
Dodala je da će se najmanje ovakvim diskusijama pomoći položaju Srba u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sloveniji, Makedoniji...
Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić kazala je da je Vlada obavestila Skupštinu da ovaj amandman nije prihvatila.
„Vlada je obavestila Skupštinu da nije prihvatila taj amandman zato što prava izbeglih i prognanih lica nisu predmet uređenja ovog zakona, što je tačno. Meni kao poslanici opozicije nije baš lako da kažem da je Vlada u pravu, ali ovaj put jeste u pravu“, kazala je Čomić.
Čomić je, povodom predloga predsednice Skupštine Maje Gojković za formiranje komisije koja će utvrditi posledice NATO bombardovanja na zdravlje građana Srbije, kazala da će podržati stavljanje na dnevni red sastav te komisije i predložila sebe za predsednicu komisije.
„Ne da ću podržati stavljanje na dnevni red sastav komisije, nego vam se kandidujem za predsednicu te komisije, pošto za razliku od većine onih koji u javnosti lupetaju o osiromašenom uranijumu, ja znam o čemu se tu radi“, kazala je Čomić.
Gojković ju je obavestila da je utvrđen predlog da će predsednik te komisije biti Darko Laketić, predsednik skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu.
„Pretpostavila sam da vi to ni ne želite, jer ste imali šansu da postanete predsednik komisije, da ste hteli da je formirate, za vreme dok je ministar odbrane bio bivši predsednik DS Dragan Šutanovac“, kazala je Gojković.