Grad Sombor i „Vode Vojvodine” završili radove na izletištu uz kanal DTD
SOMBOR: Mada pamti i bolje dane, kada je reč o broju posetilaca, Tromeđa je i u ovo vreme jedno od najposećenijih izletišta u okolini Sombora.
Posebno je to tradicija u vreme prvomajskih praznika. Upravo zato je Somborce obradovalo jučerašnje otvaranje uređene Tromeđe, koja će u potpuno novom sjaju dočekati sve namerne da prvomajski uranak provedu upravo ovde.
- Grad se odlučio za uređenje Tromeđe u okviru projekta participativnog buyetiranja, realizovanog 2016. godine, kada su sami građani svojim glasovima izabrali da se iz gradske kase finansira uređenje ovog izletišta - kazala je somborska gradonačelnica Dušanka Golubović, koja je sa saradnicima juče ozvaničila završetak ovog dela projekta.- Kako zemljište na kojem se nalazi Tromeđa pripada „Vodama Vojvodine“, ponudili smo im saradnju na koju su se oni odlučili finansirajući sve radove sa 60 odsto učešća, dok je ostatak finansiran iz gradskog buyeta.
Ukupno je uloženo devet miliona dinara tokom 2017. i ove godine, uz punu saradnju i učešće gradskih javnih komunalnih preduzeća „Zelenilo“ i „Prostor“, koja su dala svoj doprinos uređenju izletišta na obalama triangle kanala DTD, na kojima su brojne generacije Somboraca i Somborki ne samo naučile da plivaju, već i provodile veći deo leta.
-Tokom ove godine popločali smo prilaz molu, postavili dodatne suncobrane i asfalitrali deo šetne staze, kako bi posetioci zaista mogli da se opuste na ovom tradicionalnom izletištu, pa se može reći da je time ceo projekat doveden do kraja. Ipak, lokalna samouprava će i dalje nastaviti da ulaže u Tromeđu, a meni preostaje da apelujem na svoje sugrađane da se prilikom dolazaka ovde, odnose sa dužnom pažnjom prema mobilijaru, jer je ovo naše zajedničko vlasništvo, imovina svih žitelja Sombora - kazala je gradonačelnica Golubović, pojašnjavajući da će za redovno održavanje uređenog izletišta biti zadužena komunalna preduzeća koja su i učestvovala u njegovom najnovijem uređenju.
Pozivajući i druge lokalne samouprave na ovakav vid saradnje, Stevan Ilinčić, pomoćnik direktora JP „Vode Vojvodine“ je naglasio da su svi radovi projektovani i izvedeni u skladu sa prirodnim okruženjem, bez zanemarivanja hidrološke funkcije ovog dela kanalske mreže sistema Dunav –Tisa -Dunav.
- Drago mi je da smo kao preduzeće koje brine o javnom interesu imali priliku da učestvujemo u sufinansiranju i radovima na ovom delu kanala, koji svakako spada u najčistije i ekološki najprimamljivije delove našeg sistema - kazao je Ilinčić, prema čijim rečima su se na triangli na kojoj se spajaju DTD i Veliki bački kanal prošle godine obavili i radovi na izmuljavanju, pa su uz izgradnju pristana, odnosno mola, stvoreni svi preduslovi za razvoj ne samo rekreativnog, već i dalje unapređenje nautičkog turizma u ovom kraju.
- Za same Somborce je svakako najvažnije da su dobili još jedno uređeno mesto na kome mogu da „izađu na vodu“, a naše preduzeće će nastaviti sa sličnim ulaganjima, pa u tom smislu pozivam i druge lokalne samouprave da se jave sa svojim projektima, koji bi i njihovim građanima omogućili isto - kazao je Ilinčić.
M. Miljenović
Stariji Somborci se svakako sećaju da je do 70-ih godina na kanalskom pravcu ka Malom Staparu postojao stari drveni most, sa koga su deca učila da skaču u vodu.
Prema nezvaničnim informacijama koje su se mogle juče čuti na Tromeđi se planira izgradnja novog mosta na istom mestu, a predstavnici lokalne samouprave nisu odbacili mogućnost posredovanja u obezbeđivanju dovođenja elektro-mreže do omalenog vikendaškog naselja koje se nalazi u zaleđu kanala, odnosno sa druge strane dolme.