Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Info dan o specijalnim IT odeljenjima u novosadskim školama

24.04.2018. 17:22 18:13
Piše:
Foto: Dnevnik/B. Lučić

Specijalizovana IT odeljenja od naredne školske godine biće otvorena u više gimnazija u Srbiji, a na teritoriji Novog Sada, pored postojećih u Gimnaziji “Jovan Jovanović Zmaj”, oformiće se i u Karlovačkoj gimnaziji i u gimnaziji u Temerinu.

Povodim toga, danas je u osnovnim školama širom Srbije organizovan info-dan za učenike završnih razreda, u okviru kojeg su ih profesori informatike i predstavnici IT industrije upoznali sa posebnim nastavnim programom tih odeljenja. Takav info-dan u Novom Sadu održan je u Osnovnoj školi “Svetozar Marković Toza”. Direktor škole Petar Narančić tom prilikom je s ponosom istakao da ne pamti tako dobru generaciju učenika osmog razreda, a profesorka informatike i računarstva Olgica Rikanović upoznala ih je s osnovama najavljenog programa i specijalizovanim IT odeljenjima. Sve neophodne informacije zainteresovani mogu da pronađu na sajtu Ministarstva prosvete.

- Informacione tehnologije svi koristite i sa računarima ste svi upoznati, a gimnazijsko IT odeljenje predstavlja specijalizovano odeljenje za učenike sa izraženim sklonostima za računarstvo i informatiku – objasnila je prof. Rikanović. - Čak i za one koji se neće opredeliti za ovu temu, poznavanje računara je potrebno i pratiće vas svuda. Prednost tih odeljenja je to što će učenici ovladati osnovnim, ali i nekim naprednijim konceptima programiranja i razumeće računarske mreže, a pored mnogih specifičnih računarskih kompetencija, posebno je važno istaći to da će biti osposobljeni da efikasno koriste programiranje, rad sa bazama podataka i rešavanje različitih problema u daljem obrazovanju i profesionalnom radu.

U okviru tog smera učenici će, osim tradicionalnih gimnazijskih predmeta, imati i informatičke - programiranje, primenu računara, objektivno orijentisano programiranje, baze podataka, programske paradigme i veb programiranje, koji će tokom četvorogodišnjeg školovanja biti zastupljeni sa čak 932 časa. Odeljenja će imati najviše 20 učenika, što će omogućiti kvalitetniji rad.

Info-danu u OŠ „Svetozar Marković Toza“ prisustvovali su i roditelji učenika te škole koji rade u IT sektoru, te su na tu temu podelili iskustva sa budućim srednjoškolcima.


Prijemni za IT odeljenja 3. juna u 14 gradova, a završni ispit polažu svi

Prijave za upis u IT odeljenja primaće se do 14. maja, a prijemni ispit zakazan je za 3. jun i biće organizovan u 14 većih gradova u Srbiji, u kojima su sedišta školskih uprava. Na prijemnom će kandidati polagati samo matematiku i to zadatke srednjeg i naprednog nivoa, tako da će moći da ga spremaju iz postojećih zbirki za pripremu polaganja završnog ispita. Pored toga, na sajtu Ministarstva prosvete nalaze se onlajn obuke za zainteresovane osmake. Posle ovog prijemnog, zajedno sa ostalim malim maturantima, i kandidati za IT odeljenja u gimnazijama moraće da polažu završni ispit sa testovima iz maternjeg jezika, matematike i kombinovanim.


- Kad je reč o IT tehnologijama, danas vas „bombarduju“ svim i svačim, gde god pogledate, sve je IT – bio je iskren Boško Mijin, roditelj učenika koji pohađa četvrti razred te škole. – Ono što bi trebalo da znate je činjenica da su informacione tehnologije širok pojam i da postoji čitav spektar zanimanja i velika mogućnost izbora. Biti programer je izuzetno lepo za one koji vole. Ja radim u klasičnoj programerskoj firmi i nije mi, recimo, nikakav problem da potrošim 15 – 16 sati dnevno da bih nešto uradio. Važno je da se ne povedete za pričama da taj posao donosi mnogo novca, jer u tom slučaju od tog posla nema ništa i doći ćete u situaciju da se bavite poslom koji ne volite i koji će vam iscrpeti svu energiju. Pogledajte gde sve možete da nađete svoje mesto, ne mora to biti programiranje, a za buduće programere – dobrodošli!

Razvoj IT sektora prioritet je Vlade Srbije, a podaci pokazuju da srpskom tržištu u ovom trenutku nedostaje oko 15.000 IT stručnjaka, tako da su, pored povećanja broja gimnazijskih odeljenja, povećane i upisne kvote na fakultetima koji imaju IT smerove. Prema podacima Narodne banke Srbije, ovo je jedan od najperspektivnijih sektora u poslednjoj deceniji, sa godišnjim raspom izvoza od 20 odsto.

B. Pavković

Piše:
Pošaljite komentar
Čak 58 gimnazija u Srbiji želi informatička odeljenja

Čak 58 gimnazija u Srbiji želi informatička odeljenja

06.04.2018. 14:30 14:31
IT industrija sve jača

IT industrija sve jača

03.04.2017. 08:43 08:52