Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kazneni penali za prevremeno penzionisanje (ne)će biti ukinuti

17.04.2018. 11:35 11:36
Piše:
Foto: Ilustracija

Kao i prošle tako i ove godine opet se otvora pitanje ukidanja kaznenih penala za one koji odu u prevremenu starosnu penziju, odnosno pre nego što napune godine života.

Puna starosna penzija stiče se sa 65 godina života i 40 godina staža. Međutim, to pravilo je drugačije za žene, jer se njima svake godine postepeno povećavaju godine života potrebne za starosnu penziju, sve dok ne dođu do 65 godina. Tako im je ove godine za starosnu penziju potrebno 62 godine života i najmanje 15 godina staža.

Za razliku od njih, žene koje imaju ove godine 38 godina i 57 godina života mogu otići u penziju, ali je ona prevremena i zbog toga će im biti trajno umanjena. Umanjenje je 0,34 odsto mesečno za sve godine života koje im nedostaju od propisanih uslova, ali ne može biti veće od 20 odsto.

Tako je od početka 2015. kad je izmenjen Zakon o PIO i uvedene prevremene koje su i trajne penzije. To, pak, znači, da Fond PIO izračuna celokupan penzijski staž zaposlenog i godine života, lični koeficijent i visinu “normalne” penzije i umanji je za kaznene penale koje su posledica nedovoljnih godina života, a ne penzijskog staža. Jer za starosnu penziju dovoljno je 15 godina penzijskog staža. Takva računica dovodila je do apsurda da zaposleni imaju 40 godina penzijskog staža a 58 i 59 godina života i da i pored toga dobijaju prevremenu penziju pa samim tim i umanjenu, jer su “mlađi” od propisane starosne granice.

Sindikati i zaposleni tražili su da se to promeni i da zaposleni ne budu kažnjavani samo zato što su mladi počeli da rade, pa imaju penzijski staž, ali ne i godine života. Međutim, već pri samom usvajanju izmena Zakona o PIO bilo je jasno da će to tako i ostatiti i da se jedino može razgovorati eventualno o ukidanju trajnosti, odnosno da se prevremene penzije primaju do 65. godine, a kada se taj uslov ispuni da penzioneri dobijaju pun iznos penzije. MMF nije hteo ni da čuje da se ukinu kazneni penali, ali su sindikati na SES-u dobili uveravanja da će izmena biti. Prošle godine su predstavnici sindikata napustili sednicu SES-a jer se taj predlog nije našao na dnevnom redu .

Ruku na srce, Srbija je među poslednjima u regionu uvela prevremene penzije , jer one postoje u skoro svim penzijskim sistemima. Jednostavno, oni koji rade kraće od propisanih uslova moraju snositi posledice ranijeg penzionisanja i tu niko nije imao dileme. Međutim, problem je nastao upravo u definiciji da je jednom dodeljena prevremena penzija zapravo trajna i da ni nakon ispunjenog starosnog uslova nema izmena.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja  stavilo je tačku na priče da će se ove godine upravo kazneni penali za raniji odlazak u penziju ukinuti kroz izmenu Zakona o PIO. Naime, ovo ministarstvo saopštilo je da nema osnova za izmenu Zakona o PIO  na osnovu koga bi se mogli ukinuti penali za odlazak u penziju pre 65. godine.

- Trenutno važi postojeći zakon i nema osnova za izmenu, a ako bude, javnost će biti blagovremeno obaveštena - poručije Ministarstvo rada.

Ovakav decidan stav od prošle nedelje zatekao je članove Socijalno-ekonomskog saveta Srbije koji su lane još u maju dobili uveravanje da će penali za prevremenu penziju biti ukinuti. Doduše, iz saoštenje sa te sednice vidi se da se obećanje odnosilo na ukidanje kaznenih penala posle 65. godine, ali ne za sve prevremene penzije pre tih godina.

Uglavnom, i bez obzira šta je ko kome i zašto obećao, jedno je jasno: ukoliko bi se ukinuli kazneni penali za prevremeno penzionisanje, bez obzira da li pre ili posle 65. godine, to neko mora da plati. Drugim rečima, za to bi u buyetu države ili Fonda PIO morao biti obezbeđen novac. Međutim, tog novca nema ni u jednom buyetu, što je više nego jasno da država nije ni planirala ove godine da takvu odluku donese. Nije planirala ni u naredne dve godine, što se može videti iz Fiskalne strategije Srbije za ovu , 2019. i 2020. I ne samo što nije planirala da ukida kaznene penale za prevremeno penzionisanje, u Fiskalnoj strategiji za ovu i naredne godine nije planirano ni ukidanje Zakona o privremenom obračunu penzija i to onih koje su zbog fiskalne konsolidacije smanjene za 22 odnosno 25 odsto. Fiskalni savet Srbije je u analizi poreske strategije Srbije za ovu i naredne dve godine upravo ukazao da u njoj nema ni napomene da bi penzije koje su smanjene zbog fiskalne konsolidacije mogle biti vraćene u naredne tri godine, iako razloga za štednju te vrste više nema.

Inače, kazneni penali za svaki mesec ranijeg odlaska u penziju pre napunjenih 65 godina života, primenjuju se od 1. januara 2015, kada je izmenjen Zakon o PIO. Pravo na prevremenu starosnu penziju, što podrazumeva ček umanjen penalima od 0,34 odsto mesečno, u protekle dve godine ostvarilo je 20.087 penzionera.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar