Hiljade životinja strada zbog kozmetike
Mnoge kozmetičke kuće odlučile su da prekinu ispitivanja na životinjama svojih proizvoda i pređu na belu listu, ali nekima je i dalje isplativije da se nalaze na crnoj, te je računica da zbog istraživanja, kako će životinje reagovati na neki proizvod, koji će kasnije imati ljudsku namenu, godišnje strada više od sto hiljada životinja.
Crna lista kompanija je dugačka, a među njima se verovatno nalaze i kompanije čije proizvode imati kod kuće. To su „Klinik“, „Mejbilin“, „Šanel“, „Mek“, „Avon“, „Lankom“, „Loreal“, „Revlon“, „Este Loder“, „Benefit“, „Opi“, „Viktorija sikret“... Lista je duga, na njima se nalaze proizvodi kompanija „Džonson i Džonson“, „Akvafreš“, „Olvejz“, „Kalgon“, „Hed end šolders“, a sve brendove možete pronaći na sajtu PETE.
Zanimljivo je da ove kompanije ne testiraju svoje proizvode u svim državama sveta, te tako „Loreal“ obavlja svoja testiranja u fabrikama u Kini, jer američki zakoni to zabranjuju.
Ove kompanije itekako mogu da utvrde da li je njihov proizvod delotvoran na ljude i bez mučenja i testiranja na životinjama, samo ih to mnogo više košta.
Upravo zato smo se i odlučili da više prostora damo kompanijama koje su odgovornije i humanije i pozovemo i vas da pri izboru, imate u vidu belu i crnu listu, a sve kompanije možete pronaći na internetu. Na potrošačima je da svojim izborom skrenu pažnju kozmetičkim kućama da se ne slažu sa načinom njihovog poslovanja i uopšte ne sumnjamo da će se sve one, već kroz par godina, naći na beloj listi, jer je glas boraca za prava životinje iz godine u godinu, sve jači.
Kompanije koje se nalaze na listi „Humani standardi kozmetike“ su „Laš“, čija prodavnica je zatvorena u Novom Sadu, ali se i dalje postoji u Beogradu. Pod sloganom „Vreme je da krzna zauvek odu u istoriju“ ovaj proizvođač kozmetike se našao visoko na beloj listi.
Slovenačka kozmetička kuća „Afrodita“ možda najpoznatija kod nas sa tradicijom dugom 40 godina, se jasno deklasirala da ne testira svoje proizvode na životinjama.
Švedski „Oriflejm“ takođe široko dostupan kod nas, humanitarno je angažovan kroz brojne aktivnosti širom sveta, a suosnivač je i Svetske fondacije za pomoć ugroženoj deci.
Italijanska kompanija „Ćera di kupra“ takođe ne testira svoje proizvode na životinjama, ali i „Veleda“ proizvođač holističke prirodne kozmetike, kao i lekova za antropozofsku terapiju, i napominje da je 78 odsto njihovih sastojaka organskog porekla. Takođe, kuća „Dr Hauška“, čiji proizvodi su potpuno prirodni bez dodatih hemikalija.
Nemačka DM drogerija nudi brendove sa crne liste na svojim policama, ali su njihovi „Balea“ proizvodi, kako piše na zvaničnom sajtu, napravljeni bez testova i analiza na životinjama.
Na beloj listi se takođe nalazi kompanija „Saponia“ koja proizvodi ornel omekšivač, ali i poljska porodična kompanija „Zjaja“, čiji se proizvodi mogu pronaći u DM-u.
Hrvatska „Žana“ kozmetika koja postoji od 1938. godine takođe je na beloj listi, koju celu možete pronaći na sajtu PETE pod sloganom „Lepota bez zečića“.
M. Stakić