Urna Nikole Tesle treba da bude u Hramu Sv. Save
BEOGRAD: Urna Nikole Tesle treba da bude u Hramu Svetog Save, jer se posmrtni ostaci većine velikih svetskih i domaćih naučnika, književnika i umetnika nalaze u verskim objektima zbog ideje nacionalnog i duhovnog jedinstva, rekao je danas ministar kulutre Vladan Vukosavljević.
Ministar smata da odluku o tome ne treba donositi u “tišini i iza zavese”, već o tome najpre treba da se razgovara.
Da se posmrtni ostaci nekog čoveka bilo da je on naučnik, književnik, umetnik bilo koje vrste ili običan čovek nalazi u ustanovi koja se zove muzej je potpuno neprimerena civilizacijskim okvirima. Od Egipta, Vavilona, Sumera, pa i u neolitskim i starijim društvima ljudi se sahranjuju na grobljima, u verskim objektima ili u mauzolejima, rekao je Vukosavljević na TV Prva.
Gostujući u duelu “za” i “protiv” premeštanja urne, kao najveći argument ministar je izneo to što su Galileo Galilej, Rene Dekart, Nikola Kopernik sahranjeni pod okriljem verskih objekata, kao i da će nedavno preminuli naučnik Stiven Hoking, takođe, biti sahranjen u Vestminsterskoj opatiji u Londonu.
Upitan zašto urna Nikole Tesle treba da bude u Hramu Svetog Save, ako srpski naučnik nije “praktikovao” veru iako je bio sin sveštenika, ministar odgovara da su i naučnici Isak Njutn i Čarls Darvin svojim naučnim radom u poslednjih 500 godina najviše uzdrmali temelje vere i s crkvom bili na “pragu neprijateljskog odnosa”, a da su ipak sahranjeni pod okriljem Vestminsterske opatije u Londonu.
Kaže da je protok vremena uticao na tu odluku zbog ideje nacionalnog i duhovnog jedinstva.
Ministar je naveo primere da se i posmrtni ostaci Dositeja Obradovića i Vuka Stefanovića Karadžića nalaze u Sabornoj crkvi u Beogradu, iako su u svoje vreme zbog svojih dela bili na “najudaljenijoj tački od crkve i crkvenih interesa”.
Zbog toga primer da se posmrtni ostaci nekog naučnika nalaze u urni u nekakvom muzeju je jedinstven, neobičan i loš primer. To znači da bi urne književnika trebalo da se nalaze u narodnim bibliotekama, ili posmrtni ostaci muzičara narodne muzike u nekoj kafani...", primetio je Vukosavljević.
Navodi da Ministarstvo kulutre i te kako ima veze s tom temom, jer, kako kaže, kultura shvaćena u širem smislu obuhvata tradiciju, duhovnost i nauku, te da to ministarstvo nema nameru da pokreće nikakve korake “za svoje ime i za svoj račun”, već ima nameru da pokrene javni dijalog u kojem bi se čula mišljenja svih strana.
Jednostavno takve odluke koje su od temeljnog značaja za identitet i kulturu naroda ne treba donositi u tišini i iza neke zavese", ističe ministar.
Vilijem Terbo je jedini potomak Nikole Tesle, podseća Vukosavljević, koji mu je, naglašava ministar, u nekoliko susreta rekao da će dati saglasnost ako procedura premeštanja urne iz Muzeja u hram na Vračaru bude pokrenuta.
Ministar zato upozorava da nikakve nevladine organizacije neće moći na društvenim mrežama i na bilo koji javni način širiti dezinformacije o tome da nasledinci Nikole Tesle žele da urna ostane u Muzeju.
To osporava mnoge koji tvrde, navodi ministar, da je odluku doneo Teslin naslednik Sava Kosanović, koji je preminuo godinu dana ranije nego što je urna doneta u tadašnju SFRJ.
Ja ću vam reći zašto je Tito to odlučio. Zato što nisu hteli da dozvole on i njegova antisrpska komunistička nomenklatura da Nikola Tesla bude sahranjen na pravoslavnom groblju, na Novom grolju u Beogradu. Tu je koren toga, zaključio je Vukosavljević.