Geotermalne vode i agrar privlače kineske ulagače
ČOKA: Predstavnici nekoliko kompanija iz Kine, koji borave u Srbiji da bi se upoznali sa uslovima poslovanja i mogućnostima za ulazak na tržište naše zemlje, posetili su opštinu Čoka, kako bi istražili tržište za potencijalno investiranje.
Čoka je kao manje mesto odabrana zbog potencijala koje poseduje. Kinezi su zainteresovani za ulaganja u oblasti poljoprivrede, turizma i drugim delatnostima.
Kineska delegacija se u Čoki najviše interesovala za poljoprivredu, geotermalne vode, kao i mogućnosti razvijanja banjskog turizma. Tokom boravka u Čoki posetili su vinariju, nekadašnju industriju mesa, dvorac Lederer i Staru livnicu.
Generalni menayer kompanije „Dream“ Vest Lu drugi put je u Srbiji, a nakon obilaska Čoke zainteresovao se za investiciona ulaganja u oblasti poljoprivrede.
- Sigurno ću doći opet. Potrebne su još neke informacije da bi se krenulo u neko investiciono ulaganje, ali postoje veoma velike šanse da se to desi. Trenutno nam je najzanimljivije ulaganje u poljoprivredni deo, kupovina zemljišta, proizvodnja poljoprivrednih proizvoda i izvoz za Kinu kao i pravljenje vinarije, odnosno podizanje vinograda. Vrlo brzo ćemo se obratiti i opštinskoj upravi za dalje informacije – rekao je Vest Lu.
Ekonomski i demografski pokazatelji Čoku svrstavaju u manje razvijene opštine, a dolazak investitora bi mogao da promeni tu sliku. Predsednica opštine Čoka Stana Đember rekla je da ova opština ima mnogo potencijala, te da joj je drago što je kineska delagacija odabrala da je upozna.
- Geografski položaj, potencijal i ono što je nekada bila, omogućuje da samo ime Čoka daje garanciju da će to biti kvalitet, a mi ćemo se naravno sa stanovišta lokalne samouprave u okviru zakona potruditi da im i stvorimo uslove da mogu ovde da investiraju – rekla je Stana Đember.
Načelnik Severnobanatskog upravnog okruga Nikola Lukač objasnio je da saradnja koja je na državnom nivou uspostavljena prošle godine između NR Kine i Srbije sada rezultira konkretnim posetama investitora.
- Zadovoljni smo jer ima nekoliko ozbiljno zainteresovanih. Ono što bi eventualno rezultiralo u nekom narednom periodu jeste da oni stvarno konkretizuju i ulože svoj novac, gde bi ona prava misija svih nas bila ispunjena, od Republike, Pokrajine i same lokalne samouprave koja je posebno u ovom momentu zainteresovana za dolazak investitora i upošljavanje određenog broja ljudi – rekao je Lukač.
U čokanskoj opštini trenutno ne postoji industrijska zona, ali prema rečima predsednice Đember ove godine pripremaju projektnu dokumentaciju kako bi aplicirali za sredstva na konkurisima Pokrajinskog sekretarijata za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu.
M. Mitrović