Jerković svedoči u procesu protiv bivšeg funkcionera MUP-a
Ukoliko se vojvođanski biznismen Mile Jerković ne pojavi 19. aprila u Specijalnom sudu da svedoči na suđenju otpuženima za navodno „odavanje službene tajne“, odbrana bi mogla da zatraži da on bude prinudno doveden, ako o razlozima njegovog nedolaska u koje za sada nije uverena, ne stignu čvrsti dokazi, saznaje “Dnevnik”.
Jerkovićevo lečenje u Americi je uzrok odlaganja dva ročišta, a njegovo svedočenje je važno jer je krunski svedok Tužilaštva u procesu protiv bivšeg funkcionera Branka Lazarevića i još trojice osumnjičenih za navodno „curenje poverljivih informacija“, pre decenije , o tadašnjoj policijskoj opservaciji Darka Šarića i ljudi iz njegovog okruženja.
Povodom nedolaska Jerkovića na glavni pretres u decembru 2017. i februaru ove godine, odbrana je navela da smatra da „nije po zakonu opravdao izostanak“, jer su pravosudni organi o njegovom lečenju u Americi obavešteni „mejlom sa skeniranim dokumentom ordinacije jednog porodičnog lekara “, iz kog se, kako su ukazali, „razaznaje samo da je Jerković pod terapijom lekovima za koronarne bolesti, da mu se preporučuje da ne putuje avionom i da se suzdrži od napora i stresa“.
Osim sumnji odbrane u vezi s nedolaskom „krunskog svedoka“ kome okrivljeni osporavaju zakonitost tog statusa, tvrde da ih „lažno optužuje“ i da je bio „nezakonito ozvučen“, u tim krugovima se spekulise i da na lokalu navodno kolaju priče da „od 2015. godine Jerković često boravi u Americi kao da se tamo odomaćio“. Spekulise se, vele, da mu je „tamo lagodnije nego u Srbiji gde 'ima za vratom' gomilu problema i postupaka zbog preduzeća koja je pokupovao u procesu privatizacije i upropastio“.
Jerković je, inače, svojevremeno, u javnosti nazivan „kraljem drumova“ i „kraljem oranica“, jer je tokom privatizacije došao u posed, pored ostalog, i šest gradskih preduzeća javnog prevoza i nekoliko bivših društevnih poljoprivrednih firmi. Advokat Radovan Štrbac, jedan od optuženih, tvrdio je pred sudom da mu se „ Jerković lično hvalio da je kupio 35 000 hektara zemlje“.
Na ročištu u februaru, Tužilaštvo je predložilo da se pročita Jerkovićev iskaz iz istrage, ali je odbrana ostala pri insistiranju da on neposredno svedoči, a sud je treći put zaredom uputio poziv Jerkoviću.
Branko Lazarević je osumnjičen da je u toku 2008. i 2009. godine, dok je bio šef kabineta tadašnjeg ministra policije „odao da se prisluškuju telefoni osoba iz okruženja Darka Šarića“, da su ga na to „podstrekli“ terete se advokat Radovan Štrbac i biznismen Rodoljub Radulović.
Za „neovlašćeno prenošenje poverljivih podataka“ Lazareviću sudi se i Borisu Gari, bivšem rukovodiocu Službe za specijalne istražne metode.
Optužbe Radovana Štrpca
Advokat Radovan Štrbac, optužen i u procesu zbog afere „pranje Šarićevih para“, u kojem je Mile Jerković takođe „krunski svedok“ Tužilaštva, iznoseći odbranu pred sudom nazvao je Jerkovića „prevarantom”, a prošle godine na suđenju je naveo da je saznao da se protiv Jerkovića vodi nekoliko postupaka, kao i da nije izdržao kaznu od tri godine zatvora na koju je pravnosnažno osuđen 2009. godine, po optužbama u vezi sa švercom četiri šlepera cigareta 1997. godine.
Štrbac je optužio Jerkovića i da je „upropastio 34 firme i naneo državi ogromnu štetu“. Pozivajući se na podatke dobijene po Zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja, Štrbac je,takođe pred sudom, tvrdio da je „Jerković do februara 2009. podneo 18 zahteva za preuzimanje firmi koje je ranije kupio u privatizaciji, od čega je 11 rešeno negativno jer je firme doveo do ruba stečaja“.
Specijalno tužilaštvo sumnjiči Lazarevića i Garu za krivično delo „odavanje službene tajne“.Advokat Radovan Štrbac, u to vreme pravni zastupnik Darka Šarića u različitim postupcima pred pravosudnim i drugim državnim organima, kao i legalnim poslovima koje je Šarić imao u Srbiji niz godina, osumnjičen je za podstrekavanje na odavanje službene tajne. Ista optužba tereti i biznismena Rodoljuba Radulovića koji u bekstvu i sudi mu se u odsustvu.
Odbrana svih okrivljenih je u potpunosti negirala optužbe i tvrdi da je reč o slučaju s „političkim prizvukom“ .
J. Jakovljević