Dalibor Rožić: Kultura kao stožer razvoja i lični pečat grada
NOVI SAD: Novi Sad je decenijama unazad priznat kao regionalni kulturni centar, Srpska Atina, u kome se na kulturu gleda kao na stožer razvoja i koja prestavlja lični pečat našeg grada, kaže za list „Dnevnik“ član Gradskog veća zadužen za kulturu Dalibor Rožić.
Prema njegovim rečima, kao univerzitetski centar i sedište važnih kulturnih, naučnih i obrazovnih institucija i ustanova, Grad poseduje potencijal, naročito posle dobijanja titule “Evropske prestonice kulture” za 2021. godinu, da se pozicionira i kao evropski kulturni centar,
Poslednjih godina, pogotovo nakon usvajanja Strategije kulturnog razvoja i dobijanja prestižne evropske titule, iz buyeta Grada za resor kulture izdvaja se više novca.
Grad Novi Sad može da se pohvali izdvajanjem za kulturu od šest odsto u odnosu na celokupan buyet Grada Novog Sada, što je značajno više sredstava i u poređenju sa drugim lokalnim samoupravama u našoj zemlji, ali i u odnosu na izdvajanja Grada za ovu oblast prethodnih godina. Imajući u vidu bogatu kulturnu tradiciju, ali i nove i velike projekte kakav je Evropska prestonica kulture, mislimo da je takvo izdvajanje potpuno opravdano i da predstavlja dobru investiciju. Ipak, kultura u Novom Sadu ne sme i ne treba da se oslanja isključivo na buyet Grada. Tendencija je, da se u skladu sa Zakonom u kulturi, kao i praksom u Evropskoj uniji, nastavi sa apliciranjanjem prema fondovima Evropske unije, što je jedan od načina da se za projekte i programe iz kulture obezbedi dodatni novac. Kroz taj proces, ne samo kulturni, nego i ekonomski, pa i celokupni društveni razvoj grada možemo da baziramo na kulturi, kao jednom od centralnih razvojnih područja, ističe Rožić.
I pored očigledno kvalitetnog programa koji realizuju ustanove kulture čiji je osnivač Grad, kao i druge ustanove i organizacije, u skladu sa Strategijom kulturnog razvoja, Gradska uprava za kulturu ušla je u proces osnivanja novih ustanova kulture koje će ozbiljnim i predanim radom doprineti daljem razvoju ovog resora u Novom Sadu.
U težnji za decentralizacijom kulture, prošle godine osnovan je Kulturni centar Rumenka, a na početku ove godine započet je proces osnivanja Novosadskog dečjeg kulturnog centra. Reč je o krovnoj ustanovi kulture koja bi trebalo da bude most između resora kulture i obrazovanja.
Gradska uprava za kulturu postigla je mnogo. Pokrenuli su svoj sajt, uveli mogućnost elektronske prijave na konkurse - jedina uprava za kulturu u državi koja je tako nešto omogućila, definisali i uskladili jedinstveni obrazac izveštaja za godišnje planove ustanova kulture koje ovih dana rade na izradi sopstvenih petogodišnjih strateških planova, podstiču ponudu kulturnih sadržaja van centra Novog Sada, Fondacija “Novi Sad 2021” uključena je u finansiranje projekata pristupačnosti...
Doneta je skupštinska odluka o sufinansiranju tekućih izdataka i troškova na osnovu Zakona o kulturi, član 77, koji predviđa mogućnost da lokalna samouprava za takozvani “hladni pogon” izdvaja do 45 odsto. U sklopu značajnih programa delovanja Gradske uprave za kulturu, organizovani su “Info-dani” koji aktere informišu o potrebama i uvedenim novinama.
Jedna od novina koju smo uveli je i Forum za kulturu, zamišljen kao mesto za komunikaciju između Gradske uprave za kulturu i svih aktera u toj oblasti. Naša namera je da u Novom Sadu, gde su građani u velikoj meri zainteresovani za ono što se dešava u oblasti kulture, omogućimo i unapredimo tu komunikaciju. Želimo da čujemo šta ljudi koji se bave ovom delatnošću misle, da im ostvarimo uslove za lakše funkcionisanje i uvažimo njihove sugestije. Zato smo pokrenuli Forum i od juna meseca prošle godine, kada smo imali prvu sednicu, do danas smo održali sedam sastanaka, u okviru kojih smo kandidovali različite teme, dodaje naš sagovornik.
Prema Strategiji kulturnog razvoja sprovode se i dvogodišnji akcioni planovi koji konkretizuju određene tačke Strategije. Na osnovu toga, donet je Akcioni plan kulturnog razvoja Grada Novog Sada za period 2017 – 2018. godine i u ovom trenutku blizu je ostvarenju dve trećine onoga što je planirano.
Veoma je značajno da imamo Strategiju kulturnog razvoja i da strateški razvijamo resor kulture u gradu sprovodeći dvogodišnje Akcione planove. Punim kapacitetom i sa velikim entuzijazmom nastavljamo dalje da radimo, zaključuje Dalibor Rožić.
Branka Pavković