Premijerka Brnabić: Jasna spoljna politika
Premijerka Ana Brnabić naglasila je danas u parlamentu da spoljna politika Srbije nikada nije bila jasnija.
Kako je predočila odgovarajući na poslanička pitanja, naš strateški interes je EU, s tim da se Srbija neće, a nema ni potrebe za tim, odricati svojih tradicionalnih prijateljstava, niti onih koja nam danas donose ekonomsku korist.
– Potrebno je da imamo održiviji i dinamičniji rast – naglasila je premijerka. – Zato moramo da sarađujemo s Rusijom, Kinom, Indijom, SAD, Arapskim Emiratima i to je najbolja moguća politika.
Predsednica Vlade Ana Brnabić najavila je da će se lično, zajedno s ministrom Zoranom Đorđevićem angažovati na slučaju novosadske firme DES, koja zapošljava invalide, jer je nedopustvio da se takva firma zatvori. Povodom pitanja poslanice LSV-a Olene Papuge, ministar rada Zoran Đorđević je istakao da je tamo zatečeno katastrofalno stanje, ali da nema razgovora o tome da će DES biti zatvoren i da će ti ljudi ostati bez posla.
– Ta politika je različita od one u prethodnom periodu, koja je zavisila od lokacije na kojoj se nalazite u tom trenutku. Ako ste slučajno u Briselu, onda imate jednu priču, ako ste u Vašingtonu, imate drugu, u Moskvi treću priču, a van ta tri centra nigde drugde niste ni bili – kazala je Ana Brnabić, odgovarajući na pitanje predsednika Nove stranke Zorana Živkovića.
Ona je odbacila navode da je formiranje Zajednice srpskih opština kompenzacija za članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, podsetivši na to da je ZSO deo Briselskog sporazuma i da to mora da se implementira.
– Dogovori moraju da se poštuju. Nema daljih pregovora oko ZSO. Nećemo dati ništa drugo jer to stoji u Briselskom sporazumu – kategorična je ona, ocenjujući da je „Briselski sporazum bio diplomatska pobeda Srbije, a dokaz za to je što Priština ne želi da ga implementira”.
Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović izrazila je nadu da će sledeće godine početi radovi na Fruškogorskom koridoru.
– To je projekat o kojem se pričalo 30 godina, a prethodna, Vučićeva vlada pokrenula je izradu projektno-tehničke dokumentacije za koridor – podsetila je ona.
Predočila je da „izgradnja nije počela ne zato što Vlada nije nešto uradila, nego zbog toga što se dugo radila projektno-tehnička dokumentacija i idejni projekat”.
– Dokumentacija jeste završena. Imali smo dosta problema oko preparcelizacije, to smo završili. Završava se projekat eksproprijacije. Potpisali smo još prošle godine memorandum s kineskom kompanijom SirBiSi, vezano za izgradnju, a prošle nedelje, na sednici Vlade, formirana je radna grupa koja počinje pregovore o komercijalnom ugovoru, a u kojoj su predstavnici Pokrajine, Novog Sada, opština, „Puteva Srbije”, „Koridora Srbije”, ministarstava saobraćaja, finansija, kabineta predsednice Vlade… Krećemo dalje u zaključivanje komercijalnog ugovora i iznalaženja izvora finansiranja – navela je Zorana Mihajlović, napominjući da Vlada razmišlja o različitim oblicima finansiranja, a ne samo o kreditu već i na drugi način, kroz partnerstvo ili koncesiju.
Kako je predočila, trenutna vrednost projekata u putnoj i železničkoj infrastrukturi na teritoriji Vojvodine je dva miliona evra.
– I danas insistiramo na sprovođenju Briselskog sporazuma. Zar smo mi krivi zato što Brisel ne poštuje dovoljno svoj sopstveni potpis, vreme i enegiju da oni budu garant Briselskog sporazuma? – upitala je Ana Brnabić, i istakla da je taj sporazum apsolutno u interesu građana Srbije.
Upitavši da li neko misli da Priština ne bi sprovela Briselski sporazum da je bio u njenom interesu, podsetila je na to da je sporazum koji je svojevremeno potpisao Borko Stefanović o integrisanom upravljanju granicama odmah bio sproveden jer je bio potpuno loš.
– Svi se sada vraćaju na to što je pisalo „border” – granica. Kad imate takve sporazume, svi trče da ih implementiraju – rekla je Ana Brnabić.
Odgovarajući na pitanje poslanika kluba „Za spas Srbije” Đorđa Vukadinovića, istakla je da on nema pravo da kaže da je sporazum loš i da sada „ubiramo gorke plodove” zato što nije implementiran.
Kritike na račun Briselskog sporazuma uputio je i poslanik Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić, koji je naglasio da Vlada treba da prestane da zamagljuje istinu jer su potpisali nešto što „oni nisu hteli da prihvate”. Reagujući, premijerka je naglasila da je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova proglašena 2008. godine, kada je predsednik Srbije bio Boris Tadić.
– Posle te 2008. vi ste pregovarali o sporazumima, koji su odmah implementirani jer su odgovarali svima, osim Srbiji – odgovorila je Ana Brnabić.
Predsednica Vlade je najavila da će ceo ugovor o koncesiji za beogradski aerodrom „Nikola Tesla” s francuskom kompanijom „Vansi erports” biti objavljen kada bude zatvorena finansijska konstrukcija, a to se očekuje do kraja septembra. Na pitanje da li se „Etihad” povlači iz „Er Srbije”, rekla je da su u pitanju medijske dezinformacije.
– Molim vas, zbog građana, da ne širite paniku i neistine. „Fijat” je tu, „Fijat” ostaje – rekla je Ana Brnabić, odgovarajući na pitanja Zorana Živkovića.
– Ministarstvo kulture i informisanja završilo je Nacrt medijske strategije za narednih pet godina, radna grupa je tekst potpisala, a kroz sedam do deset dana počeće i rasprava predviđena procedurom – kazao je ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, odgovarajući na pitanje poslanika Pokreta socijalista Bojana Torbice. – Nakon usvajanja te strategije, pristupiće se preispitivanju odredaba medijskih zakona. Predlog zakona koji Vlada bude uputila Narodnoj skupštini, sadržaće i odredbe koje se tiču rešenja za stabilno i drugo finansiranje i elektronskih medija i štampanih medija.
Poslanička grupa Srpske radikalne stranke „demonstrativno” je napustila sednicu Skupštine jer im je, kako su rekli, uskraćeno da postavljaju pitanja članovima Vlade.
S. Stanković