Naučnici još ne znaju gde će da padne svemirska stanica
Prva kineska svemirska stanica Tiangog - 1 izaći će iz svoje orbite naredne nedelje i ući će u atmosferu Zemlje. Ipak, naučnici još uvek ne mogu da preciziraju gde bi ostaci 8.5 tona teške letelice mogli da padnu, pošto su u igri, praktično, svi delovi sveta.
Evropska svemirska agencija (ESA) prognozirala je da će svemirska stanica pasti na Zemlju između 30. marta i 2. aprila, a sada se pojavila informacija da će se to dogoditi u nedelju,1. aprila, javlja klix.ba.
Tiangong-1 je uzrok mnogih briga naučnika, jer Kina više nema kontrolu nad tom svemirskom stanicom, koja se sada kreće brzinom od 27.359 kilometara na čas. Naime, kineski inžinjeri ne mogu ponovo da upale motore i usmere stanicu, koja je lansirana 2011. godine, da padne u okean. Tiangong-1 će, tako, postati jedan od najmasivnijih objekata koji će nekontrolisano pasti na zemlju, ali treba imati na umu da će veći deo stanice sagoreti u atmosferi. Ipak, naučnici upozoravaju da je moguće da njeni veći delovi padnu na tlo.
Naravno, šanse da ostaci stanice pogode nekoga su ekstremno male, ali je eksperti pomno prate. Uprkos tome, oni ne mogu da predvide gde će stanica pasti, a pretpostavljaju da se to može dogoditi bilo gde u svetu, odnosno na većem delu Južne Amerike, Afrike, Australije, delovima Severne Amerike, Azije i Evrope. Osim ESA-e, svemirsku stanicu Tiangong-1 prati i NASA, kao i neprofitna organizacija Aerospace Corporation.