Potpisan ugovor o koncesiji aerodroma na 25 godina
BEOGRAD: Ugovor o koncesiji beogradskog aerodroma „Nikola Tesla“ na 25 godina potpisan je s francuskom kompanijom Vansi erports, u prisustvu premijerke Ane Brnabić i ministara.
Ukupna nominalna vrednost ove transakcije je oko 146 milijardi evra (1.461.508.000 evra), a tu spadaju jednokratna naknada, minimalne godišnje koncesione naknade i kapitalna ulaganja.
Ugovor u Palati Srbija potpisali su potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, glavni izvršni direktor Vansi koncesija i predsednik Vansi Erports Nikola Notbar, Masimo Bruco iz kompanije Vansi erports Srbija i v.d. generalnog direktora aerodroma „Nikola Tesla“ Saša Vlaisavljević.
Prisustvovao je i ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondoloni.
Ugovor o koncesiji na 25 godina obuhvata finansiranje, upravljanje, održavanje, proširenje i nadogradnju postojećeg aerodromskog terminala i poletno-sletne staze.
Vansi Aerodromi ponudio je jednokratnu koncesionu naknadu u iznosu od 501 milion evra.
Isplata će se vršiti kroz dividendu i to: Republici Srbiji 417 miliona evra i malim akcionarima 84 miliona evra). Tokom perioda trajanja koncesije biće plaćana godišnja koncesiona naknada. Minimalna koncesiona naknada po godini se kreće između 4.4 miliona evra do 15.1 miliona evra.
Potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović je izjavila da je ugovor o koncesiji beogradskog aerodorma velika stvar za dalji razvoj naše zemlje i da je cilj da postanemo transportni koridor i čvorište za ovaj deo Evrope.
Mihajlović je rekla da je ovo veliki dan za Srbiju i Beograd, kao i za sam aerodrom.
Podsetila je da je na tome rađeno u prethodnih nekoliko godina i da je šteta što predsednik Aleksandar Vučić nije prisustvovao potpisivanju posto je to bila nejgova vizija i ideja.
Sve što smo do sada uradili za razvoj infrastrukture vidi se i po ovom ugovoru. Ovo je jedna od najboljihi svetskih kompanija.
Mihajlović je istakla da ugovor o koncesijia znači dalji razvoj aerodroma Nikoa Tesla i dodala da će svake godine biti isplaćivana taksa.
Ovo je dodatni vetar u leđa prijateljstva Srbije i Francuske, naglasila je Mihajlović.
Ponuđena kapitalna ulaganja su sanacija i rekonstrukcija glavne poletno-sletne staze, izgradnja umetnute poletno-sletna staze, pomoćnih rulnih staza i brzih izlaza sa piste.
Očekuje se razvoj prostora terminala, podizanje broja gejtova i dodatni razvoj kargo stendova..
Finansijsko zatvaranje transakcije i prenos sertifikata aerodromskog operatera odnosno početak rada Vansi Erports Srbija d.o.o. kao aerodromskog operatera se ne očekuje pre septembra 2018. godine. Tada će biti i uplata jednokratne koncesione naknade.
Ukupna nominalna vrednost ove transakcije, jednokratna naknada, minimalne godišnje koncesione naknade i kapitalna ulaganja iznosi 1.461.508.000 evra.
Ciljevi Vlade Srbije za primenom učešća privatnog sektora na aerodromu „Nikola Tesla“ su da se srpsko avio-tržište unapredi u skladu sa najboljom međunarodnom praksom, razvijajući Beograd kao jedan od ključnih regionalnih centara vazdušnog saobraćaja, unapređujući povezanost Srbije s međunarodnim tržištem i ubrzavajući ekonomski razvoj Srbije i vrednost koju dobijaju za novac srpski poreski obveznici.
Međunarodni tender je sproveden od 10. februara 2017. kroz fazu pretkvalifikacija, fazu neobavezujućih ponuda i fazu obavezujućih ponuda, a odluka je doneta 5. januara 2018. godine.
Ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondoloni uveren je će ugovor o koncesiji privući mnoge druge francuske kompanije u Srbiju.
On je naglasio da u Srbiji danas posluje oko 100 francuskih kompanija koje zapošljavaju oko 10.000 ljudi.
Uveren sam da će se taj broj povećati u budućnosti, rekao je Mondoloni i podsetio da će Francuska organizovati u Beogradu od 30. maja do 1. juna regionalni biznis forum za 12 zemalja regiona uključujući i Srbiju.
On je naglasio da je ova godina najbolje počela za Francusku i Srbiju jer je srpska vlada odlučila da dodeli koncesiju za beogradski aerodrom „Nikola Tesla“ kompaniji Vansi.
Taj ugovor je veliki korak za Francusku i Srbiju i želim da se zvanično zahvalim srpskim vlastima predsedniku Aleksandru Vučiću i premijerki Ani Brnabić i celokupnoj vladi na svom izboru, rekao je ambasador.
Ambasador je ukazao na istorijsko prijateljstvo Francuske i Srbije i da je želja da se gradi zajednička budućnost.
Francuska podržava Srbiju u pravcu pristupanja EU, podržavamo reforme u Srbiji i želimo da budemo prisutni u Srbiji. Radimo sa našim srpskim prijateljima kako u domenu politike tako i u domenu privrede, zaključio je Mondoloni.
Globalni operater Vansi Aerodromi razvija, finansira, gradi i posluje na 35 aerodroma, na tri kontinenta, u sedam zemalja (Francuska 12 aerodroma, Portugal 10 aerodroma, Japan dva aerodroma, Dominikanska Republika šest aerodroma, Čile jedan aerodrom, Brazil jedan aerodrom, Kambodža tri aerodroma)
Vansi je na aerodromima na kojima upravlja u 2017. godini ostvario ukupan promet od 157 miliona putnika, 1,4 milijardi evra prihoda, rast od 12.4 odsto ukupnog saobraćaja.
Vansi Aerodromi rast aerodroma „Nikola Tesla“ primarno vide u razvoju čvorišta avio-saobraćaja na Balkanu s planiranim razvojem saobraćaja do 14,74 miliona putnika 2043. godine i 120 hiljada operacija.