Rode se ušuškale u Kovilju i čekaju lepše vreme (Foto)
Svakog proleća veliki broj roda vraća se iz dalekih krajeva baš u Kovilj, a prve među njima već su zauzele pojedina gnezda u tom selu.
Ipak, Baba Marta nije bila blagonaklona ni prema tim vesnicima proleća, te se čini da niske temperature i jučerašnji sneg ne prijaju pristiglim rodama, koje su se, uglavnom, ušuškale u svojim velikim gnezdima, silazeći samo u pokušajima nalaženja hrane. Iako su prvi stanari na gotovo svim banderama, ali i na dimnjacima Kovilja, uglavnom samci, juče smo uspeli da u jednom gnezdu, na banderi ispred kuće Mileta Petrovića, zateknemo par roda.
„Stigle su jednog dana prošle sedmice i iznenadile nas, stale ispred kuće, tražile su da jedu i pile vode. Taj stari par je došao ranije od većine, verovatno ih je prevarilo lepo vreme pa sad drhću od hladnoće. Sad je Dunav narastao, nemaju šta da jedu, i po ceo dan su u gnezdu. Jedna od njih sišla je jutros, tražila je da jede. Dok je bilo lepše vreme, bilo je i žaba, sada nema ni njih“, kaže taj Koviljčanin.
Mile Petrović kaže da je ovih dana pokušavao da rodama koje su se nastanile u njegovoj blizini ostavi malo ribe, pošto i sam ribari, ali su mačke bile brže. Ipak, juče, kada je jedna od roda iz gnezda sletela na cestu, on je uspeo da je nahrani, dobacivši joj ribu.
Ornitolog u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode Marko Tucakov kaže da su u Vojvodinu trenutno pristigle rode koje su uglavnom izvidnici, najčešće mužjaci, koji sada čekaju da im se pridruže partnerke. Kako objašnjava, hladnoća kakva trenutno vlada ne predstavlja preveliku opasnost za rode, a veći problemi bi nastali kada bi takvo vreme potrajalo. Na sreću, meteorolozi najavljuju rast temperature već od sledeće sedmice, kada bi i većina selica, po rečima našeg sagovornika, trebalo da stigne u Vojvodinu.
Rode koje su svile gnezda na dimnjacima su među ugroženijama, pošto se još uvek loži, a u Pokrajinski zavod za zaštitu prirode već je stiglo i nekoliko poziva zabrinutih sugrađana na čijim oyacima žive rode.
„Najvažnije je to da se gnezda ne skidaju i ne ruše, a to je i kršenje zakona. Korišćenje šporeta ljudima ne možemo zabraniti, a bolje je i ložiti, nego dirati rode jer će se one same skloniti ako im zasmeta dim“, upozorava ornitolog Marko Tucakov.
Naš sagovornik kaže da je cilj Pokrajinskog zavoda i da gnezda koja su na banderama ne budu direktno na žicama, već na platformama koje se montiraju baš za tu svrhu. Naša ekipa se uverila u to da su koviljske rode uglavnom smeštene baš na takvim konstrukcijama.
„Ako ovakve vremenske prilike kratko traju, bez jakih vetrova i mrazeva, većina ptica će preživeti. Takve stuacije smo već imali, a problematično je nalaženje hrane, pošto u vodama trenuto ne mogu da love ribu, ali se zato hrane glodarima na njivama“, kaže Marko Tucakov.
S druge strane, Tucakov objašnjava da među pticama već ima žrtava hladnog vremena, najviše lasta. One se hrane insektima, kojih sada nema, ali već s desetak stepeni na živi termometra i pticama će biti mnogo lakše. Tucakov kaže da od kolega iz Bugarske ima dojave da je tamo, zbog nevremena, stradao i određen broj belih roda.
D. Ristić
Foto: R. Hadžić