Obeležen Svetski dan osoba s Daunovim sindromom
Svetski dan osoba s Daunovim sindromom obeležava se simbolično 21. marta, u znak trećeg hromozoma na 21. hromozomskom paru, a specifičan je i po tome što se građani pozivaju da oblačenjem različitih čarapa pokažu različitost i na taj način pruže podršku osobama s tim sindromom.
U organizaciji Udruženja za podršku osobama s Daunovim sindromom Novi Sad je tradicionalno tim povodom u ŠOSO „Milan Petrović” organizovan prigodan program. Tačan broj osoba koje imaju taj sindrom a koje žive u Novom Sadu, Vojvodini pa i celoj Srbiji, nije poznat, što je jedan od problema s kojima se ta populacija suočava jer to ukazuje na to koliko su u društvu (ne)senzibilisani.
„Ovaj dan je važan jer treba da podigne svest o postojanju osoba s Daunovim sindromom, o njihovim mogućnostima i sposobnostima“, kaže pi-ar Udruženja Barbara Adam.
„Ovogodišnji slogan naše manifestacije je „Moj dopronos zajednici” jer želimo da ukažemo na to da, da bi osobe s Daunovim sindromom mogle doprineti zajednici, ta zajednica treba najpre da im pruži šansu da se dokažu.“
Da bi postiglo takav cilj, Udruženje tokom cele godine organizuje različite aktivnosti da bi svoje korisnike osposobilo da se što više osamostale i ne bi li poboljšalo njihov društveni položaj. Stoga je u čitavu organizaciju uključen tim stručnjaka i volontera.
Svečanosti su prisustvovali su mnogi gradski čelnici i predstavnici raznih organizacija i udruženja. Po rečima člana Gradskog veća za socijalnu politiku Tihomira Nikolića, Grad Novi Sad svake godine izdvaja novac za podršku svim osobama s invaliditetom, pa i onima koje imaju Daunov sindrom, ističući da je važno da se čuju i poštuju prava i zahtevi i te populacije.
„Za osobe s Daunovim sindromom već na rođenju znamo da će imati otežan razvoj i porodice od početka znaju da će imati poteškoća“, naglasila je zamenica pokrajinskog sekretara za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova mr Milka Budakov.
„Naše društvo je toliko demokratsko i savremeno da ima dobar pristup prema porodicama koje imaju takvu decu i već se uključuje u ranoj intervenciji. Njima se pomaže u smislu razvijanja, odrastanja, kao i toga da se potencijali te dece izvuku do maksimuma u njihovom psihičko-fizičkom razvoju.“
Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović” uvek podržava slične manifestacije pa je tako bila domaćin i ove.
„Naši programi se razvijaju i kreiraju da podržavaju razvoj dece s Daunovim sindromom i upravo zbog toga, počev od rane intervencije, preko programa uključivanja u redovne vrtiće i škole, ili u našu školu, podržavamo njihov razvoj, pružamo podršku njihovim porodicama i radimo na senzibilizaciji lokalne zajednice i sredine“, kaže v. d. direktora Violeta Strahinjević, dodajući da u školi imaju oko 40 osoba s Daunovim sindromom.
„Oni završavaju neko zanimanje u našoj školi, a onda imaju dnevne boravke gde budu radno angažovani u skladu sa svojim interesovanjima. Postoje i uslužni centri koji spajaju naše korisnike s poslodavcem, a ujedno se i pripremaju za određeno radno mesto.“
L. Radlovački