Njiva nepažnjom zagađena sirovom naftom iz bušotine NIS-a
KANJIŽA: U salašarskom kraju Bičkej puta u ataru Dolina kod Kanjiže, izlivanjem sirove nafte iz obližnje NIS-ove bušotine u prošli ponedeljak izazvano je zagađenje okolnog zemljišta na njivi Petera Bičkeja.
Vlasnik njive Bičkej, koji živi na obližnjem salašu nadomak bušotine, nije baš oduševljen što ima izvor nafte na svom imanju, ne samo zbog toga što je zbog tehničkih problema i propusta došlo do izlivanja nafte na oranicu, nego i zbog okolnosti da mu je poslednjih godina zagađena voda iz bunara.
Iz Naftne industrije Srbije tim povodom saopšteno je da je došlo do izlivanja naftel ali da je problem u roku od 24 sat saniran.
Peter Bičkej zajedno sa komšijama salašarima, koji su suočeni sa zagađenjem životne sredine, alarmirao je javnost i nadležne za rešavanje ove problematike. Meštani smatraju da je do svega došlo zbog nepažnje i neodgovornosti prilikom rada na bušotini, gde se se radi remont. Iz plastičnih bazena postavljenih kod bušotine sirova nafta se odnosi nekoliko puta na dan, kada se napune, jer je koliko su obavešteni začepljen odvodni cevovod prema prema sabirnoj stanici, pa je očito došlo do prelivanja, kada bazeni postavljeni kaj bušotine nisu blagovremeno pražnjeni.
Peter pokazuje da se od pre dve godine nešto čudno dešava i na ogromnom stablu japanskog bagrema koji je star više od veka, koliko i salaš koji su gradili njegovi preci.
- Do pre dve godine toga nije bilo. Curi iz stabla nešto kao ulje ili nafta, ne znam šta je. Nismo ispitivali, pa ne znamo šta je – kaže Peter Bičkej.
Njegov komšija Žolt Bičkej konstatuje da se intenzivno radi na starim bušotinama, ali i novim izvorima “crnog zlata” na Naftnog polja “Velebit” u atarima na području Trešnjevca, Dolina, Totovog Sela i okoline te da se meštani žale zbog gaženja njiva, ali i zbog oštećenja lokalnih puteva, koje bi trebalo popraviti.
Iz NIS-a navode da su u saradnji sa Opštinom Kanjiža početkom zime posuli 80 kubika tucanika za popravku Bičkej puta, “kako je zajedno dogovoreno između NIS-a i meštana koji koriste Bičkej put”.
– Prvi komšija Petera Bičkeja, na čijoj njivi je došlo do zagađenja sirovom naftom, javio je šta se desilo u ponedeljak u osam sati, pa sam odmah sve dokumentovao fotografijama i video snimkom trenutno stanje – objašnjava odbornik u SO Kanjiža Dejan Pejak. – Vidljivo je bilo da u potocima teče sirova nafta na njegovoj njivi. Znam da komšija već više godina ima problema sa zagađenjem vode u bunaru, čiji vodonosni sloj je na 105 metara. Kontaktirao sam sve nadležne službe iz ekološkog i poljoprivrednog sektora, pa se nadamo da oni rade sada svoj posao i iskreno se isto nadam da će reakcije biti adekvatne.
Vlasnik parcele zagađene sirovom naftom i njegove komšije očekuju da iz kompanije NIS preduzmu korake da se kontaminirano zemljište ukloni, te da se umesto zagađene donese druga plodna crnica.
- Nije lako, ne znam šta će biti, kada će i koliko platiti ovu veliku štetu. Ove godine sigurno neće na toj zemlji ništa roditi. Ja ovde živim od te zemlje i zbog toga što je naftna bušotina na njivi imam samo problema. Baš sam dobio poziv na sud, tuže me jer ih navodno nisam pustio da prođu. Godišnje za arendu za taj deo njive, za jedan kvadrat, dobijam svega 9.000 dinara. Obično kada se rade remonti na bušotini to je trajalo otprilike 12 dana, a ovog puta se odužilo više od tri meseca. Problema imam sa vodom već duže vreme. Kada je pustim iz česme, pojavljuju se mrlje od nafte ili ulja, pa zbog toga moramo da koristimo uređaje sa filtrima za prečišćavanje, da bi uopšte mogli koristiti vodu – ukazuje Peter Bičkej.
Iz NIS-a ističu da je na naftnom polju „Velebit“, u ponedeljak, 12. marta došlo je do izlivanja oko 20 litara nafte na zemlju privatnog vlasnika, Petera Bičkeja.
“Stručne službe NIS-a su odmah pristupile sanaciji zemljišta i u roku od 24 časa uklonile sloj zemlje na toj lokaciji. Istovremeno, umesto uklonjenog sloja donet je nov sloj zemljišta u cilju vraćanja poseda u prvobitno stanje”, navode iz nacionalne naftne kompanije.
Još se ističe da su pre izgradnje bušotine, vlasnik njive je sa NIS-om potpisao ugovorni dokument kojim su regulisana pitanja zakupa zemljišta i naknade štete u vreme remonta. NIS izmiruje sve obaveze prema Peteru Bičkeju u skladu sa potpisanim ugovornim dokumentom.
“Odmah po prijavi gospodina Bičkeja o potencijalnom zagađenju vode u bunaru, stručne ekipe NIS-a su izašle na teren i uzele uzorak vode. Na osnovu analize u referentnoj laboratoriji nije utvrđeno prisustvo ugljovodonika u vodi”, navode iz NIS-a, napominjući da se Peter Bičkej nije ranije obraćao Pogonu sa primedbama.
Tekst i foto: M. Mitrović