Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novi Sad lider srpskog školskog sporta

12.03.2018. 10:30 10:30
Piše:
Foto: Član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin Foto: J. Galić

Grad Novi Sad jedan je od retkih u državi koji može da se pohvali da veliku pažnju posvećuje omladini i sportu, posebno u školskom, u kome je poneo laskavo priznanje – lidera.

To se najbolje vidi po izdvajanju za omladinu i sport, koja za tekuću godinu iznosi 4,95 odsto gradskog budžeta.

“Iz godine u godinu izdvajanje Grada za sport i pomladinu se povećava, a bezmalo pet odsto je značajno u odnosu na druge gradove u Srbiji”, kaže za “Dnevnik” član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin.”Od toga oko 2,33 odsto ide na sportske godišnje programe, što je impozantno, oko 100 miliona dinara izdvajamo za termine klubovima većim delom u Spensu, potom u Futogu, Slanoj bari i u Petrovaradinu.

Tu treba dodati i 30 miliona koje smo uložili na zamenu pločica na bazenu Sajmišta, infrastrukturu sala, led rasvetu kao i nove koševe prema FIBA standardima u velikoj dvorani Spensa. Na povećanje budžeta za deo koji se odnosi na omladinu uticalo je i to što je Novi Sad Omladinska prestonica Evrope sledeće godine. Želja nam je da se predstavimo u što boljem svetlu, u punom sjaju, i da maksimalno pomognemo da se realizuju neophodni projekti koje od nas zahteva Evropski omladinski parlament.“

Prema Cvjetićaninovim rečima Novi Sad vodi računa o svim sportovima, istina neki više doprinose boljem predstavljanju i promociji grada poput onih iz “Vojvodinine” porodice kao što su odbojkaški i rukometaši, ali i fudbaleri.


Atletska dvorana na Jugovićevu



Dugogodišnji san da vojvođanska prestonica dobije atletsku dvoranu mogao bi do kraja ove godine postane java prema rečima Ognjena Cvjetićanina.„Atletski stadion praviće se u naselju Jugovićevo, kod kasarne. Biće to velelepna atletska dvorana po svim svetskim standardima, tako da će moći da se održavaju velika evropska i svetska takmičenja. Već je napravljen projekat, urađene su sve potrebne konsultacije sa urbanistima, a prema nekim procenama kapacitet dvorane biće do 5.000 gledalaca“, najavljuje Cvjetićanin.


„Školski sport je nešto što nam je prioritet već tri godine, tu je i rekreativni sport u onolikoj meri u kojoj se javljaju na konkurse, kao i klubovi sa invaliditetom. Drago nam je što smo prvi u Srbiji imlementirali projekat i u ŠOSO “Milan Petrović” za decu sa posebnim potrebama, čime smo pokazali i humanitarnu crtu. Uveli smo i besplatan yudo u škole.“

U odnosu na prethodnu godinu za godišnje programe 323 sportske organizacije za takmičenja i manifestacije od posebnog značaja za grad izdvojeno je 212.700.000 dinara, što je za 12 miliona više nego prethodne godine.

„Zna se da su komunalne delatnosti, zdravstvena i socijalna delatnost nešto što je prioritet, a odmah iza su sport i kultura. Novi Sad je u samom vrhu izdvajanja za sport. Primera radi u mnogim zemljama zapadne Evrope ne postoji poseban resor koji se bavi sportskim klubovima, dok im je vrhunski sport preusmeren na Olimpijski komitet.

U našoj zemlji je još uvek zadržano to da se klupski sport dotira i subvencioniše, iako više nemamo privredne gigante kao nekada, kada smo u gradu imali samo nekoliko sportskih grana, a u celoj Jugoslaviji 30 organizacija. Sada imate više od 100 organizacija, preko 600 sportskih udruženja i svi oni očekuju da im grad reši finansiranje, a ne na osnovi njihovih menayerskih sposobnosti. Kada bi grad prestao da subvencioniše klubove oko 90 odsto njih bi se ugasilo“, uveren je Cvjetićanin.

Besplatan program “Sport u škole”, koji u ime Uprave za sport i omladinu sprovodi gradski Savez za školski sport, je manifestacija kojom se Novi Sad ponosi, ove godine se organizuje treći put. Kako kaže Cvjetićanin efekti u prve dve godine projekta su ispunili njihova očekivanja i ono što je najvažnije u potpunosti je zaživeo u svim gradskim i prigradskim školama, a od ove godine i u Ledincima i Čeneju.

„Zahvaljujući istrajnosti i želji da uspemo prevazišli smo problem s kojima smo se suočavali na početku. Uspeli smo da omasovimo i vratimo decu u školske sale, koje su zbog njih prvenstveno sagrađene. Zahvaljujući gradskoj Uredbi utorak i četvrtak su dani posvećeni školskom sportu, tada je zabranjeno da škole izdaju sale klubovima i rekreativcima. Zanimljivo je to da se naš Projekat više primio u prigradskim naseljima, pošto tamošnja deca nemaju priliku da se bave raznim granama sporta.

Ovim smo pomogli i roditeljima koji imaju dvoje-troje dece da ne moraju da plaćaju skupe članarine, da odvoze decu na treninge, već to vreme mogu da kvalitetnije da iskoriste. Tu je i zdravstveno-sociološki aspekat, gde decu usmeravamo da zadovolje osnovne čovekove potrebe za kretanjem i odvojimo ih od virtuelnog sveta. Deca se više druže, uče da pobeđuju i gube“, smatra član Gradskog veća za sport i omladinu.


Dečja školska olimpijada



Na kraju sledeće školske godine, kako je najavio Cvjetićanin, planiraju da organizuju festival – smotru na kojoj bi se promovisao projekat i video rezultat rada, odnosno doprinos škola njegovom razvoju.„Oko 10.000 dece je prošle godine izašlo na školska takmičenja. Smotra bi imala širi značaj, gde bismo imali uvid u ono što smo uradili i kako se projekat implementirao u škole i među decu. To bi bilo kao nešto što već organizujemo, kao što su vrtićijada ili poput smotre sokolskog društva. Ovo bi bila neka vrsta novosadske Dečje školske olimpijade, na kojoj bi se predstavile sve novosadske škole, njih 37“,  otkrio je Ognjen Cvjetićanin.


Godine 2019. Novi Sad biće Omladinska prestonica Evrope, pa u tom smeru sve se radi kako bi se i sport mladih (8-18 godina) uključio u sadržaje programa.

„Kroz razne konkurse i programe mladi mogu da se bave i uključe u projekte, a jedan od njih je sport i zdravlje. U saradnji sa Fakultetom sporta i fizičkog vaspitanja, te Pokrajinskim sekretarijatom za nauku i obrazovanje pojačali smo univerzitetski školski sport. Imamo i veliku pomoć od Stefana Stojačića koji se bavi omladinskom politikom i uključio se u rad OPENS-ovih akcija i projekata. Bićemo domaćini i gejming takmičenja, popularnog u celom svetu, na kome će učestvovati oko 3.000 takmičara u kompjuterskim veštinama i igrama. Grad je za omladinu ove godine izdvojio 50 miliona dinara, koliko su Republika (30 miliona) i Pokrajina (20) izdvojili zaedno za programe omladinske prestonice“, ističe Cvjetićanin.

Novi Sad će, uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za sport in omladinu, od 17. do 21 maja biti domaćin Sportske olimpijade školske omladine Vojvodine (SOŠOV), na kojoj će se nadmetati skoro 6.000 učesnika. Predsednik Organizacionog odbora je Vladimir Batez, a potpredsedniknaš sagovornik.

„Već smo pripremili sve što je potrebno da se održi ovako veliko takmičenje, kao i smeštaj učesnika. Ovo će biti nova popularizacija školskog sporta u gradu i njegovog omasovljenja“,  rekao je Ognjen Cvjetićanin, uz napomenu da će se u Novom Sadu ove godine održati mnoga takmičenja poput SP u mačevanju, EP u karateu, EP kadeta u košarci, sambo prvenstvo, Svetska odbjkaška liga, kao I kvalifikacioni meč za SP u košarci Srbija – Nemačka.

 Jovo Galić

Piše:
Pošaljite komentar
Savez za školski sport: Oprema za 95 škola u Srbiji

Savez za školski sport: Oprema za 95 škola u Srbiji

19.02.2018. 15:50 15:53
Istorijski upeh za novosadski školski sport

Istorijski upeh za novosadski školski sport

02.06.2017. 23:39 23:40