Među hiljadu aplikacija, naša izabrana za najbolju
Projekat mladih programera, Novosađanina Igora Graića i Beograđanke Maje Petričević pod nazivom “Love wall” na nedavno održanom “Global Youth Forum” u Dubaiju proglašen je jednu od tri najbolje ideje među hiljadu kandidata.
O tome da je naša IT scena sve uspešnija govore ovakvi primeri, gde su Igor i Maja stigli do samog finala, probivši se među milionima drugih aplikacija i startapova.Zadatak je bio predstaviti ideje i rešenja koji se tiču problema kod mladih. Oni su se svetu predstavili “Ljubavnim zidom”, a ceo forum zamišljen je kao interaktivna platforma gde mladi mogu da dele svoja iskustva i ideje.
Autor aplikacije “Love wall”, doktorand i asistent na Fakultetu političkih nauka u Novom Sadu Igor Graić, kaže za “Dnevnik” da danas uopšte nije lako probiti se u moru startapova i pokrenuti nešto novo, jer se konstantno nailazi na bezbroj prepreka.
- Upravo zato je potrebna stalna motivacija, vera u ono što se radi i naravno, dobar tim - kaže Graić i dodaje da im je priznanje “Global Youth Foruma” donelo potvrdu da je njihova aplikacija zaista jedinstvena i vredna.Maja Petričević kaže da je tim koji je uključen u projekat deo IT sveta niz godina.
- Tek kada smo razmišljanje o novčanim prihodima ostavili po strani, na pamet nam je pala ljubav kao tema - kaže Maja, ističući da su prve ideje o aplikaciji rođene pre dve i po godine, a rasprava o mogućnosti njenog pokretanja prošlog leta. Tada je ekipa počela da opipava teren i ulazi dublje u razradu ideje.
- Sve je počelo spontano i prepustili smo se dobrom vetru i mirnim talasima. “Augmented reality” je samo mali deo aplikacije, ali ga često ističemo, jer “proširena stvarnost” ima posebnu ulogu da spaja fizički svet sa digitalnim - kaže Petričević i dodaje da imaju već u planu određene gradove koje će biti u projektu “zidova za skeniranje”.
Aplikacija će biti dostupna već od juna svima koji imaju pametni telefon, a moći će da se preuzme preko “Google play” i “App store” prodavnica besplatno.
Igor Graić napominje da će razvoj aplikacije imati nekoliko faza, tokom kojih će se raditi na njenom unapređenju, ali i dodavanju novih funkcija.
- U zavisnosti od kompleksnosti karakteristika same aplikacije, zavisiće i cena razvoja. S druge strane, tu su i putovanja i učešća na konferencijama, ulaganje u marketing i sve što je potrebno za početak jednog startapa - kaže Igor i dodaje da nakon juna, kada bude puštena prva verzija, tek sve počinje, jer će aplikacija, naravno, nastaviti da se razvija.
Ljubavne poruke na digitalnom zidu
“Love wall” je mobilna aplikacija koja omogućava korisnicima da ostavljaju ljubavne poruke na digitalnom zidu. Jedan od autora aplikacije Maja Petričević kaže da je cilj širenje ljubavi i svesti o njoj.- Svaka poruka biće locirana na mapi sveta i svi korisnici će u bilo kom trenutku moći da vide gde se poruke nalaze i pročitaju ih - kaže Petričević.
Njihova mobilna aplikacija s ljubavnim porukama na digitalnim zidovima nije ostala samo u sferi digitalnog, već je otišla i korak dalje, zato ova ideja i jeste jedinstvena i proglašena za jednu od najboljih.
- Kako bismo povezali digitalni svet s fizičkim i na ovaj način projektu dali dodatnu vrednost, osmislili smo koncept gde bi korisnici mogli da dođu i do fizičkih ljubavnih zidova, koji će biti postavljeni širom sveta, a koji će uz pomoć “proširene stvarnost”, odnosno AR tehnologije, moći da se skeniraju i prikažu poruke na drugačiji način - kaže Maja
Prema njenim rečima, važno je da se porukama širi ljubav, tako da korisnici nisu ograničeni samo na ljubavne poruke, iako je na njima akcenat.
- Ljubav je energija koja nas pokreće, pa zašto ne bismo pričali o tome i podelili sa svetom šta nas to vuče napred. Da li je to osoba, grad, muzika, događaj, nije na na kreatorima aplikacije da određuju, već korisnici imaju punu slobodu - kaže Maja i dodaje da će aplikacija, kako se bude unapređivala, nuditi i različite, nove opcije.
Iako autori aplikacije imaju već ideje u kom će se pravcu Ljubavni zid razvijati, žele da ih oblikuju korisnici. Zato će pratiti svaki odgovor i komentar i na osnovu toga razmišljati u kom pravcu dalje da rade.
Igor Graić kaže da znanje stečeno kroz rad na ovom projektu pokušava da prenese i u studentske klupe, kao asistent na FTN-u, koji smatra jednim od najboljih fakulteta u regionu, upravo zbog njegove velike povezanosti s privredom.
- Imamo veliki broj kreativnih i vrednih studenata i zadovoljstvo je raditi s njima i pomagati im kako bi se sutra formirali u uspešne i srećne ljude - ističe Graić, inače vlasnik kompanije “Fuzzy Panda” koja stoji iza projekta “Love wall”.
Maša Stakić