Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skupština sutra nastavlja raspravu o setu zakona iz oblasti unutrašnjih poslova

07.03.2018. 19:07 19:10
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

BEOGRAD: Skupština Srbije završila je rad za danas, a raspravu o setu zakona iz oblasti unutrašnjih poslova, nastaviće sutra u 10 sati.

Obrazlažući predložene zakone, ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je da će oni doprineti očuvanju bezbednosti građana i njihove imovine i unapređenju prava i sloboda.



Tako će izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja maksimalna količina alkohola u krvi za vozače biti smanjena sa 0,3 na 0,2 promila, uz veće sankcije za prekoračenje brzine, duplirane kazne za nevezivanje pojasa, a predviđene su i strože kazne za nasilničku vožnju.

Izmenama Zakona o javnom redu i miru predviđene su veće kazne za korišćenje pirotehničkih sredstava, pa će onaj ko paljenjem pirotehničkih proizvoda narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana, kazniti novačnom kaznom od 50.000 do 100.000 dinara, ili sa 40 do 120 sati rada u javnom interesu. 



Kada je reč o Zakonu o policiji, predviđeno je formiranje elektronske platforme za razmenu podataka i informacija između organa uključenih u borbu protiv svih oblika kriminala, a koja predstavlja osnov za uspostavljanje nacionalno-kriminalističko-obaveštajnog sistema.



Izmenama Zakona o strancima detaljnije i precizinije se reguliše oblast legalnih migracija, uslovi i način apliciranja za vizu Srbije u inostranstvu, postupak provere po podnetom zahtevu, kao i odbijanje zahteva za vizu i odbijanje stranaca za ulazak u Srbiju.Kada je reč o Zakonu o azilu, predviđeno je da azil kao pravo na boravak i zastitu može da se ostvari kroz dva oblika zaštite - pravo na utočište za izbeglicu koji je zbog straha od progona napustio držvau porekla i supsidijarnu zaštitu za stranca koji je zemlju porekla napustio iz nekog drugog razloga, ali bi u slučaju povratka bio izložen nepravdi.

Izmenama Zakona o državljanstvu, građanima će biti omogućeno da uverenje o državljanstvu pribave bilo gde u Srbiji, bez obzira na to gde su upisani u evidenciju državljana.



Obrazlažući Predlog zakona o DNK registru, Stefanović je naveo da je predivđeno uvođenje takvog registra za potrebevođenje krivičnog postupka  i rasvteljavanje krivičnih dela, kao i za utvrđivanje identiteta nestalih ili nepoznatih osoba."Identifikacija osoba po osnovu DNK veštačenja smatra se najefikasnijom tehnikom za identifikaciju osoba, a nezamenljiva je prilikom rasvetljavanja i dokazivanja nasiličkih krivičnih dela", podvukao je Stefanović.



Poslanici pojedinih opozicionih stranka kritikovali su predložene odredbe zakona o nacionalnom DNK registru, tvrdeći da se njime krše ljudska prava.Tako je šef poslanika SDS Marko Đurišić izneo zamerku da je predviđeno da se potpuno isto tretiraju DNK žrtava i osumnjičenih, i odraslih i dece."Po ovom zakonu će nečiji DNK materijal koji se nađe tamo, možda kao neka žrtva, da ostane. Da li ćemo ga obrisati? Ne može DNK žrtve da budu u istom registru i da se isto tretira kao DNK počinioca krivičnog dela", rekao je Đurišić.



Stefanović je tokom rasprave pojasnio da samo sud može dati nalog da se uzme DNK, te da sud tu ne pravi razliku."Dakle, sud može dati nalog da se bilo kojoj osobi uzme DNK, ako tako smatra da je potrebno za rasvetljavanje određenog krivičnog dela. Po zakonu o zaštiti podataka o ličnosti svaki građanin može da se obrati nadležnom državnom organu, u ovom slučaju MUP-u, koji će tražiti od suda brisanje iz DNK registra svakog lica, a za kojim više ne postoji potreba da se njegov DNK profil nalazi u našim evidencijama", rekao je Stefanović.



Poslanica Snada Rašković Ivić imala je primedbe na Zakon o strancima i na Zakon o azilu, ocenjujući da je to "ustvari jedna celina čiji je cilj da se stvori osnov za prihvatanje migranata".



Lider radikala Vojislav Šešelj, govoreći o izmenama zakona o policiji, izdvojio je kao značajnu novinu test integriteta i sprovođenja analize rizika od korupcije, ali je zamerku imao na dopune Zakona o državljanstvu, jer, prema njegovim rečima, postoje problemi mešovitih brakova državljana Srbije sa državljanima Rusije i Abanije.



"Potrebno je prepaviti zakon i omogućiti da svako ko provede dve, tri godine u tom braku, pogotovo ako dobije decu ima pravo na državljanstvo", rekao je Šešelj.

Ministar je rekao da proces izdavanja državljanstva mora da se ubrza , „jer nema potrebe da se bračnim partnerima ne odobri državljanstvo.

Piše:
Pošaljite komentar
Skupština Srbije: Završena rasprava, u ponedeljak o amandmanima

Skupština Srbije: Završena rasprava, u ponedeljak o amandmanima

08.12.2017. 22:10 22:11
Skupština Srbije završila rad, sutra nastavak rasprave

Skupština Srbije završila rad, sutra nastavak rasprave

15.11.2017. 20:37 20:38