Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Španiji operiše 1.000 kriminalaca iz Srbije

05.03.2018. 12:20 12:22
Piše:
Foto: Tanjug

Specijalni sud u Beogradu odredio je pritvor do tri meseca Ninoslavu M. (39), osumnjičenom da je pripadnik „španske grupe” koja je proizvodila „skank” u Barseloni.

Portparolka suda Bojana Stanković precizirala je da je sudija za prethodni postupak osumnjičenom odredio pritvor do tri meseca zbog postojanja opasnosti od bekstva i osobitih okolnosti da će u kratkom periodu ponoviti krivično delo.

Ninoslav M. je saslušan u Tužilaštvu za organizovani kriminal koje je protiv njega pokrenulo istragu zbog sumnje da je izvršio krivična dela udruživanja radi vršenja krivičnih dela i neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga.

Kako je u petak saopšteno, za još jednim osumnjičenim se traga, dok je u Barseloni u sredu uhapšeno 26 pripadnika te grupe, od kojih su 14 državljani Srbije.

Španska policija je, podsetimo, pre godinu razbila međunarodnu kriminalnu organizaciju koja je prodavala kokain i uzgajala marihuanu. Vrednost 310 kilograma droge izuzetne čistoće procenjena je na oko 25 miliona evra. U toj akciji zaplenjeno je i više od 3.000 stabljika indijske konoplje u različitim fazama razvoja, oko 200.000 evra i nakit vredan 20.000 evra. Takođe je oduzeto sedam vozila.

U istragama španske policije otkrivena je i milionski vredna imovina Šarićevog, ali i Bojovićevog klana. Njihovi stanovi otkriveni su u Madridu, Barseloni, Granadi i Marbelji, luksuzna vila u Malagi, kao i brojne jahte za koje se sumnja da su korišćene za prevoz droge

Uhapšeni Srbi imali su falsifikovane lične isprave, a bili su zaduženi za uzgoj kanabisa, koji je proizvođen u iznajmljenim kućama u izolovanim područjima, i rasturanje kokaina.

Za poznavaoce prilika, hapšenje te grupe nije iznenađenje. Naime, svedoci smo da je poslednjih godina dosta učestalo hapšenje naših državljana u toj pirinejskoj državi. Petorica Srba uhapšena su novembra prošle godine u okolini Barselone zbog šverca narkotika.

U istragama španske policije otkrivena je i milionski vredna imovina Šarićevog, ali i Bojovićevog klana. Njihovi stanovi otkriveni su u Madridu, Barseloni, Granadi i Marbelji, luksuzna vila u Malagi, kao i brojne jahte, za koje se sumnja da su korišćene za prevoz droge.

Srpski državljani koji su počekom jula 2015.  uhapšeni u Madridu zbog sumnje da su pripadnici kriminalne grupe koja je švercovala kokain iz Južne Amerike u Evropu, učestvovali su u krijumčarenju 2,4 tone te droge, od 3,5 tone koliko je ukupno zaplenjeno. To je, kako je saopštio MUP, rezultat istrage koja je u Srbiji trajala više od godinu.

Osim 3,5 tone kokaina, čija se vrednost procenjuje na nekoliko desetina miliona evra, zaplenjeni su i deset miliona evra u kešu, pet automobila, četiri broda, motocikl, oružje i 332 stabljike indijske konoplje. To ukazuje na to da su se neki članovi bande bavili i „sitnijim” poslovima s „travom” uprkos enormnim zaradama.

– Ne treba da zbunjuje činjenica što je Španija je već duže omiljena destinacija srpske narko-mafije – ističe u izjavi za „Dnevnik” nekadašnji inspektor Službe državne bezbednosti Božidar Spasić. – U njoj je oko 1.000 kriminalaca raznoraznih vrsta, a pre svega narko-dilera. Šapnija je, sticajem okolnosti, postala prihvatni centar za naše dilere koji drogu nabavljaju iz Južne Amerike, posebno iz Kolumbije, Paragvaja i Urugvaja. Srpsko narko-tržište u Španiji, stvoreno još u vreme Šarića, drogu rastura po čitavoj Evropi, a nezaobilazna ruta je i Srbija.

Spasić kaže da je, kada se radi o tako velikom broju kriminalaca, posebno onih koji se bave krijumčarenjem droge, policiji lakše da određenim metodama ispitivanja i nuđenjem određenih povlastica osumnjičenima, dođe i do drugih imena u švercerskom narko-kanalu.


Dogovor Beograda i Madrida o hapšenju

Bivši inspektor, a sada vlasnik privatne detektivske agencije Božidar Spasić ukazuje na izuzetnu važnost dobre saradnje policija Srbije i Španije.

– Saradnja dveju policija ogleda se u brzom dostavljanju podataka, odnosno njihovoj razmeni. Na osnovu toga se procenjuje čak i koje će grupe biti uhapšene u Španiji, a koje u Srbiji. Taj vid policijske saradnje Beograda i Madrida, kao što se vidi, daje veoma dobre rezultate – naglašava Božidar Spasić za „Dnevnik”.


– Isto se dešava i u Srbiji – izričit je Božidar Spasić. – Kada se sprovede velika racija, poput akcije „Grom”, u kojoj bude uhapšeno, na primer, 200 dilera, posle toga za oko dve godine padne još 2.000 osumnjičenih za takve rabote jer oni jedni druge odaju. Vodi se velika borba za narko-tržište.

Taj nekadašnji visoki funkcioner DB-a predočava da je u Španiji formirano takozvano kriminalno jezgro. Među njima je, baš zbog podele teritorije i borbe za tržište droge, dolazilo i do međusobnih sukoba.

– Time je stvoren veliki prostor za uspešno delovanje španske policije u pronalasku i hvatanju srpskih kriminalaca – ističe Božidar Spasić.

M. Bozokin

 

Piše:
Pošaljite komentar