Robotičari FTN-a se spremaju za velika takmičenja
Svake godine oko proleća u javnost dospe apel grupe studenata „robotičara” koji, usled nedostatka novca, traže pomoć da bi otišli na veliko takmičenje i pokazali šta umeju. Ti mladi ljudi su studenti i studentkinje Fakulteta tehničkih nauka, uglavnom Mehatronike, a i ovog proleća će se okušati u pravljenju sopstvenog robota, najpre na državnom prvenstvu, koje se održava u aprilu u Novom Sadu.
Nakon toga, kako se nadaju, svoje znanje pokazaće i na velikom evropskom „Eurobot” tamičenju u Francuskoj, na kojem su njihove starije kolege prošle godine osvojile titulu vicešampiona.
– Počeli smo pre 17 godina, zadaci su sve napredniji i kvalitet rada raste – kaže profesor s Departmana za industrijsko inženjerstvo i menayment FTN-a, prof. dr Branisav Borovac. – Studenti već znaju šta ih čeka i s voljom to rade. Sve je to njihovo delo, od ideje, crteža do realizacije. Ja ih samo usmeravam.
Čuvene robote, koji kasnije idu na takmičenja, studenti prave u okviru ispita, a profesor Borovac kaže da su on i njegove kolege iskoristili priliku što postoji i takmičenje pa su ta dva jednostavno spojili. Zavaljujući tome, studenti ne moraju svake godine da prave istog robota, već zadatak svaki put bude drugačiji, a oni koji pobede na nacionalnom prvenstvu, imaju šansu da se uporede s kolegama iz Evrope.
– To nisu roboti opšte namene, koje možete prodati u robnoj kući. Oni su definisani da realizuju određeni zadatak, a sjajno je što studenti moraju da krenu od određenog zadatog opisa onoga što robot treba da radi. Kako će to postići je u potpunosti njihova odluka, a u svemu je samopouzdanje od velike važnosti. Kreiranje daje ogromno zadovoljstvo, a zato i uspevaju jer su to njihove ideje – kaže Borovac.
Skupa rabota
Kako kaže profesor Borovac, ono čime se njegovi studenti bave na fakultetu zahteva određenu opremu, a njegova odgovornost je da to i nabavi.
– Trenutno nam treba 20 novih motora jer su ovi već potrošeni. Ove godine jedan tim pravi dva robota, a samo za pogon točkova trebaju nam četiri motora, od kojih svaki košta oko 200-300 evra – kaže Borovac.
Ove godine tim mladih robotičara s FTN-a pravi robota koji ima zadatak da skuplja loptice, sortira ih po boji i ubacuje u za to određena mesta, a napraviće još jednog koji će imati zadatak da aktivira prekidač i probuši balon. Na tome radi osmočlani tim u kojem svako ima određenu ulogu, a za mehaniku, kao osnovu poduhvata, zadužen je Milan Šaponjić, koji kaže da se osećaj koji pruža stvaranje robota ne može opisati.
– Nikola Tesla je taj osećaj nazvao „poljupcem Boga”, ne može da se poredi ni sa čim drugim, jednostavno je neverovatno – kaže Milan, koji ne pravi velike planove za budućnost već se trudi da diplomu dobije u roku i nastavi master studije. – Želeo bih da radim. Ne bih voleo da završim fakultet i da sedim kod kuće, to je besmisleno. Hoću da stičem dobro iskustvo pa ću pokušati da nađem što bolju firmu za to.
D. Ristić
J. Vukašinović