Žitelji somborske Ličke ulice uskoro bi trebalo da dobiju struju
SOMBOR: Spisku naših paradoksa pridodat je i jedan somborski.
Bilo je, valjda, neizbežno da stanovnici jedne od somborskih ulica koje su na divlje nikle u proteklih deceniju-dve, za sokak u kome su sagradili desetak kuća izaberu ili dobiju ime postojbine Srbina koji je osvetlio svet, Nikole Tesle, a da pri tome sami ne mogu da uživaju u blagodetima naizmenične struje. Ipak, ako je verovati najavama iz, za njih nadležne gradske Mesne zajednice Crvenka stanovnici Ličke ulice bi koliko sa lepšim danima najzad mogli i da dobiju struju.
Iz somborske MZ Crvenka saopštavaju da je na njihovu inicijativu Gradska uprava Sombora izdvojila sredstva za finansiranje projekta parcelizacije i uknjižbe kuća i placeva u Ličkoj ulici. Elektrodistribucija Sombor već je izradila projekat niskonaponske mreže, kako bi svojim sredstvima, čim dozvole vremenske prilike, ekipe ovog preduzeća krenule sa neophodnim radovima, ne bi li se sve kuće priključile na elektromrežu. Cela priča oko konačne elektrifikacije ulice koja je nastala na poljoprivrednom zemljištu, pa je njenim žiteljima i sada prvi komšiluk plodna oranica, počela je upravo nelegalnom izgradnjom na „placevima“ koje je odredio i prodavao vlasnik oranice.
Ovu činjenicu ne spore ni vlasnici kuća, ali potpuno očekivano sve opravdavaju činjenicom da su dobivši zakonsku mogućnost podneli zahteve za legalizaciju - ozakonjenje. Kako još nigde u našoj zemlji nelegalna gradnja nije, makar u iole ozbiljnijem obimu, rušena, i ovoj novonastaloj ulici sada valja obezbediti sve preduslove za koliko-toliko normalan život, rečju „dete se rodilo, pa ga valja ljuljati“.
Potkrepljujući zahteve lokalnoj samoupravi da im obezbedi legalne priključke za struju, kojom su se snabdevali razvlačeći kablove do susednih kuća, stanovnici Ličke ulice tvrde da su dosta toga učinili što je od njih traženo, kako bi se priključili na elektroenergetsku mrežu. Kako naglašavaju, sami su kupili i postavili drvene bandere, nabavili kablove, ali se onda ispostavilo da su stubovi postavljeni na privatnoj parceli i da ne mogu da dobiju priključke.
Vlasnici parcela, njih 17, krajem 2016. godine, trebalo je da daju saglasnost za postavljanje stubova, ali je jedan od njih tu dozvolu uskratio, ceo postupak je pao u vodu, jer je Elektrodistribucija radove morala da odloži. Ako se ostvare najave iz MZ Crvenka, i taj problem će biti rešen, a ponosni vlasnici kuća u ulici koja nosi naziv rodnog kraja najvećeg srpskog naučnika se sada nadaju da će uskoro dobiti i vodovod, pošto vodu za piće kupuju, dok za tehničku vodu koriste onu iz kopanih bunara.
Pošto su bageri somborskog JKP „Vodokanal” već počeli su da kopaju kanale za postavljanje vodovodnih cevi ceo posao oko izgradnje vodovodne mreže u Ličkoj ulici, kažu ovde, trebalo bi da bude završen do proleća.
M. Miljenović
Kako se u poslednje dve decenije Sombor na istovetan ili sličan način proširio na sever svojih negdanjih varoških granica, divlja gradnja, prećutno tolerisana od svih prethodnih vlasti, potencijalno je ugrozila i izvorište vode Jaroš. U pokušaju da zaštiti arteske bunare koji snabdevaju somborsku fabriku vode, ovdašnje JKP „Vodokanal“ je, htelo - ne htelo, doslovno prinuđeno da poradi na izgradnji kanalizacije u celom naselju čiji se epicentar nalazi između Ulice arhiđakona Stefana i Čonopljanskog puta, pošto septičke jame kuća, neplanski i nelegalno sagrađenih, prete da tokom vremena zagade izvorišta.