„Novosadska toplana” nastavlja sa ulaganjem u vrelovodnu mrežu
Sistem daljinskog grejanja stabilan je i pouzdan, što je u najvećoj meri rezultat obimnih radova između dve grejne sezone, kažu u „Novosadskoj toplani”.
Iz preduzeća navode da je u velikoj meri smanjen broj havarija na mreži, a problemi s grejanjem uglavnom su prouzrokovani neispravnostima na kućnim instalacijama, što nije u nadležnosti „Toplane”.
„Za izgradnju i rekonstrukciju vrelovodne mreže i priključaka u 2018. godini namenili smo milijardu i 70 miliona dinara svog novca, pošto ne koristimo gradske subvencije. Predstojećeg leta akcenat će biti na rekonstrukciji najstarijih i najnepouzdanijih deonica mreže.", kaže za „Dnevnik” direktor JKP „Novosadska toplana” Dobrosav Arsović.
Građevinsku sezonu ćemo otpočeti rekonstrukcijom dela vrelovodne mreže i priključaka u ulicama Stanoja Stanojevića i Mileve Marić i izgradnjom nove vrelovodne mreže u Kopernikovoj ulici. Aktivno ćemo se uključiti u projekat „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture“, u okviru kojeg ćemo izgraditi vrelovodnu mrežu i priključke za Kinesku četvrt, koja bi trebalo da postane Omladinski kreativni centar.
U planu je i izgradnja vrelovoda i vrelovodnih priključaka za delove Kliničkog centra Vojvodine koji nisu na sistemu daljinskog grejanja „Novosadske toplane”. Tim radovima će se obezbediti sigurnost i kontinuitet u snabdevanju Kliničkog centra toplotnom energijom, zaposleni u toj ustanovi će biti oslobođeni radova na održavanju instalacija koje povezuju objekte s kotlarnicom, kao i same kotlarnice, dok će otklanjanje potencijalnih poteškoća u radu biti znatno brže i efikasnije, napominju u „Toplani”.
Tokom leta nastaviće se rekonstrukcija vrelovoda na Bulevaru oslobođenja, potom u centru grada, u Ulici Modene, preko ulica Žarka Zrenjanina i Stražilovske, do Radničke, na Bulevaru cara Lazara od „Merkator centra” do raskrsnice sa Šekspirovom ulicom. U planu je i rekonstrukcija verlovodne mreže od raskrsnice Bulevara cara Lazara i Bulevara oslobođenja prema Fruškogorskoj ulici, na ogranku od raskrsnice Futoškog puta i Slobodana Jovanovića prema Ložioničkoj ulici, takođe i na ogranku od Kornelija Stankovića i bloka ulica Braće Mogin, Milana Glumca, Kalman Langa i Rumenačke. Radiće se i u bloku ulica Ignjata Pavlasa, Modene i Pionirske, potom u bloku ulica Stevana Mokranjca, Dr Đorđa Joanovića, Pasterove i Rumenačkog puta, kao i u bloku ulica Dragiše Brašovana, Fruškogorske i Ravaničke. U planu je i izgradnja vrelovodnog priključka za Osnovnu školu „Jovan Popović” na Limanu 2.
Priprema se i rekonstrukcija toplane „Jug” i izgradnja kogeneracionog postrojenja, instalisane snage četiri megavata električne i četiri megavata toplotne energije. Procenjena vrednost projekta je 500 miliona dinara i u celosti ga finansira „Novosadska toplana”. Posao bi trebalo da se obavi od marta ove godine do maja naredne, a „Toplana” namerava da ostvari povlašćenu tarifu za kogeneracionu elektranu „Jug” po važećoj uredbi o merama podsticaja.
Koncept planiranog kogeneracionog postrojenja na „Jugu” je po strukturi identičan kao na toplani „Zapad”. Kogeneraciona elektrana „Zapad” je za prvih 15 meseci rada proizvela više od 93 miliona kilovat-časova električne energije i preko 95 miliona kilovat-časova toplotne. To je količina „zelene” energije dovoljna za snabdevanje strujom oko 18.000 domaćinstava.
„Priprema se izgradnja novog kotla na toplani 'Istok', instalisane snage 60 megavata Očekuje se da će se krajem aprila steći uslovi za početak gradnje, dok je puštanje u rad novog kotla planirano početkom sledeće grejne sezone. Zahvaljujući toj investiciji poboljšaće se energetska efikasnost, raspoloživost i pouzdanost rada toplane 'Istok', dok će grejanje u istočnom delu grada, odnosno na Podbari, Rotkvariji i u delu Starog grada biti još kvalitetnije. To će se osetiti pogotovo pri veoma niskim temperaturama, kada će ta toplana biti u mogućnosti da potpuno pokriva potrebe svojih potrošača. Ukupna vrednost radova je 325 miliona dinara, a novac obezbeđuje 'Novosadska toplana'”, kaže Dobrosav Arsović.
S. Krstić