Vučićevo izvinjenje i ratna odšteta nisu na dnevnom redu posete Zagrebu
ZAGREB: Izvinjenje za "agresiju" na Hrvatsku i ratna odšteta nisu na dnevnom redu posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića, saznaje Hina u kabinetu hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović, što, kako se navodi, dodatno podstiče nagađanja da se šefica države i vlada nisu usuglasili oko Vučićeve posete.
Osetljiva otvorena pitanja iz vremena raspada bivše Jugoslavije i rata 1990-ih godina dominiraće razgovorima Vučića i Grabar Kitarović koja će mu biti domaćin tokom dvodnevne posete Hrvatskoj, piše hrvatska agencija.
Da bi sa Vučićem trebalo da razgovara i o ratnoj odšteti izjavio je u četvrtak hrvatski premijer Andrej Plenković, a izvinjenje uoči dolaska u Zagreb zatražio je potpredsednik njegove vlade i ministar odbrane Damir Krstičević.
Međutim, u kabinetu hrvatske predsednice kažu da ratna odšteta nije među temama koje su ovih dana usuglašavali predsedništvo i vlada, i koje su tihom diplomatijom dogovorene s Beogradom.
Upitani zašto je onda Plenković na sednici vlade otvorio to pitanje, saradnici Grabar Kitarović kažu da to "treba pitati njega".
"To pitanje u ovom trenutku nije tema", rekao je izvor koji je želeo da ostane anoniman.
Isto se odnosi i na moguće izvinjenje predsednika Srbije za koje u kabinetu hrvatske predsednice kažu da je "lični čin koji se ne može od nikoga tražiti".
U kabinetu, takođe, tvrde da udruženja veterana podržavaju susret dvoje šefova država. Ipak, neke od tih organizacije za ponedeljak su najavile proteste protiv Vučića.
Iz Vlade Hrvatske je na pitanje N1 hoće li tamošnji premijer Andrej Plenković i Vučić razgovarati o ratnim odštetama danas navedeno da "sve teme koje su važne u odnosima dveju zemalja, a što je i naznačio predsednik Vlade, treba da budu osnova za početak njihovog rešavanja".
Vučić u Hrvatsku stiže u ponedeljak, u vreme napetih odnosa Beograda i Zagreba koje je nedavno dodatno zaoštrila izložba o ustaškom logoru Jasenovac u sedištu UN u Njujorku, navodi Hina.
Sastanak na vrhu nije tražila neka treća država, nego se radi isključivo o inicijativi Grabar Kitarović da se s mrtve tačke pokrenu dugogodišnja otvorena pitanja, kažu njeni saradnici.
"Često se ovakvi susreti nazivaju istorijskim, ali mi smatramo da se radi o pozitivnom iskoraku. Hoće li biti istorijski ili ne, videće se nakon posete", rekao je zvaničnik.
Prema usaglašenom dnevnom redu, dvoje državnika razgovaraće o otkrivanju sudbine 1.945 nestalih osoba, povraćaju kulturnog blaga, saradnji u progonu osumnjičenih ratnih zločinaca, položaju manjina i nerešenoj granici.
Jačanje privrednih odnosa i važnost saradnje Beograda i Zagreba za jugoistočnu Evropu takođe će biti teme sastanka dvoje predsednika, te delegacija dve države u kojima će biti nekoliko ministara i koordinatori za rešavanje otvorenih pitanja.
U kabinetu hrvatske predsednice ističu da će se razgovorima priključiti i predstavnici manjina i udruženja nestalih.
Osim sa Grabar Kitarović, Vučić će se u ponedeljak u Zagrebu odvojeno sastati sa premijerom Plenkovićem i predsednikom parlamenta Gordanom Jandrokovićem. Istog dana po podne održaće se hrvatsko-srpski privredni forum, a uveče će se dvoje predsednika susresti sa mladim pripadnicima srpske zajednice.
Vučić u utorak odlazi u Vrginmost u posetu lokalnim Srbima, a u večernjim satima vraća se u Zagreb na skupštinu Srpskog narodnog vijeća.
Atmosfera u Hrvatskoj, pred posetu Aleksandra Vučića, i dalje je bez konstruktivnih predloga, a najbizarnije što se danas čulo jeste poziv Zagrepčanima da spuste roletne na prozorima tokom posete predsednika Srbije.
U Zagrebu se, takođe, još ne zna da li će tokom Vučićeve posete biti postavljene zastave Srbije.
Hrvatski portal Index.hr je pokušao da dobije odgovor i obratio se Gradu Zagrebu koji ih je uputio na Gradsko komunalno i protokol predsednice Hrvatske.
Iz Komunalnog im je rečeno da su oni nadležni samo za postavljanje zastava Zagreba i Hrvatske na stubove javne rasvete, a da je za zastave zemalja čiji predsednici dolaze u posetu zadužen "Kolindin protokol".
Portparolka hrvatske predsednice Kolinde Grabar-Kitarović je, u slučaju Srbije i zastava, samo kratko rekla da ne zna.
Najbizarnije što se ovih dana čulo je poziv voditelja televizije "Z1" sugrađanima da spuste roletne na prozorima u ulicima kojima će proći srpska delegacija kako bi pokazali da "Vučić nije dobrodošao" u Hrvatsku.
I danas se oglasi penzionisani hrvatski general Željko Sačić, koji već danima poziva na proteste zbog posete predsednika Vučića Hrvatskoj. Sačić je, međutim, sada otišao korak dalje, pa je gostujući na jednoj televiziji rekao da Vučićeva poseta mora hitno biti otkazana jer je, kako je kazao, "dolazak tog ratnog zločinca uvreda za ceo narod".
"Poslao bih poruku gospođi predsednici, našoj poštovanoj Kolindi Grabar Kitarović da se još večeras ili sutra sastane sa svojim timom i da hitno zbog vanrednih okolnosti otkaže ovaj susret i da se izvini hrvatskom narodu što nas je duboko uvredila, što je u takvim okolnostima, nezamislivo uvredljivim, klevetničkim dozvolila i omogućila da se hrvatski narod ponižava", rekao je Sačić.
Sačić je rekao da će predsednica Hrvatske sigurno "snositi teške političke posledice" i da je jedini način da spasi politički ugled da otkaže posetu, kao id a se "izvini narodu što je zvala takvog notornog ratnog zločinca, četnika sa velikosrpskim idejama u prošlosti, sadašnjosti i u budućnosti".
"Njega proglašavati istinskim prijateljem i opravdavati ga znači biti njegov glasnogovornik u Hrvatskoj, njegov advokat samo zbog toga da se njemu pred izbore pomogne ili da se dodvori spoljnjim faktorima je nedopustivio i ispod dostojanstva", kazao je Sačić.
Kolumnista Gordan Duhaček je za Index.hr ocenio da Aleksandar Vučić još nije ni stigao u Zagreb, a već je pobedio Kolindu i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, jer kako kaže nisu u stanju da se konstruktivno nose sa ovom posetom, niti da vode korisnu spoljnu politiku zemlje.
Kolumnista Index-a, koji ne gaji nimalo simpatija prema srpskom predsedniku, kaže da Vučić za razlike od hrvatske predsednice i premijera ima jasnu viziju za budućnost drave kojoj je na čelu.
Autor smatra da bi za prave hrvatske patriote, a to, kaže, nisu nacionalističke narikače i slični, trebalo da bude izluđujuće to kako je "neko poput Vučića maestralno nadigrao Kolindu i Plenkovića I uspeo da odnese političku pobedu oko svojeg posjeta Zagrebu i prije nego što je došao".
Konstatuje da je sve te promašaje najavilo nedavno prepucavanje sa notama zbog izložbe koju je Srbija u Njujorku otvorila u Jasenovcu, umesto da je, kaže, razumna hrvatska spoljna politika to sama učinila na Dan sećanja na holokaust.
"Razumna hrvatska vlada bi čak Srbiji ponudila saradnju na postavljanju takve izložbe, čime bi se još efikasnije neutralizovala mitomanija oko 700.000 ubijenih Srba u ustaškom logoru smrti", navodi autor koji pita: kako to očekivati od vlade, kojoj je trebalo devet meseci da ploču s kvislinškim pozdravom makne iz Jasenovca?".