Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

JAKA KONKURENCIJA Radio iz Splita pušta narodnjake iz Srbije

09.02.2018. 12:03 12:08
Piše:
Foto: pixabay.com

Jadranski radio iz Splita, iako je to zvanično nepoželjno, pušta hitove Katarine Grujić, Cece, Saše Matića, Šemse Suljaković i Šabana Šaulića.

Posljedica te promene programa je nastala na osnovu istraživanja tržišta koje je pokazalo – slušaoci žele više pop i narodne muzike, posebno one iz “okolnih zemalja”.

“Jadranski radio je lokalna radio stanica s gradskom koncesijom za Grad Split te je izložen konkurenciji radijskih stanica koje imaju regionalne i državne koncesije za to područje. Promenom upravljačke strukture, tokom jeseni prošle godine, započeli smo s praćenjem konkurencije i analizom prisutnih programa na splitskom području i uporedili smo ga s dosadašnjim programom Jadranskog radija. Zaključak je bio da se muzički, zabavni i informativni program potpuno podudaraju s programima konkurencije. S obzirom na veći doseg njihovog signala, Jadranski radio je bio u podređenom tržišnom položaju prema oglašivačima i slušaocima te je upao u velike finansijske probleme. Jednostavno – isti program, manji doseg. Doseg ne možemo promeniti jer je zadat koncesijom. Dakle morali smo promeniti program”, objasnili su za Indeks s Jadranskog radija.

Iz ove radio stanice navode da promenu muzičkog programa sprovode na način da se u dnevnom programu puštaju pesme isključivo domaćih autora i izvođača, pogotovo pesme koje su nastale u tom podneblju.

“U večernjim i noćnim satima uz domaću pop i narodnu produkciju, mogu ići i pesme iz okolnih država. Odluku da se puštaju pesme iz okruženja doneli smo na osnovu ispitivanja tržišta. Direktna anketa slušaoca se sprovodi svaki put kad otvorimo telefon za pozive i poruke slušaoca te ispunjavamo njihove muzičke želje. Osim toga, novi direktor Jadranskog radija ima iskustvo s promjenom programa na Gradskom radiju Virovitica i Radio Daruvaru, gde je korištena slična shema ispitivanja tržišta koja se pokazala izuzetno uspešnom, što se odrazilo i na isplativost poslovanja tih radijskih stanica”, kažu iz ovog radija.

Iz radija navode da ne puštaju pesme koje podstiču nacionalnu mržnju, ali da zbog narodnjaka često imaju problema.

Naime, pojedini ih slušaoci napadaju zbog muzičkog izbora, ali s druge strane mnogo je onih koji ih brane.

“Dosadašnje praćenje slušanosti Jadranskog radija pokazuje da u Splitu postoji izrazito veliko interesovanje za muziku koja se inače ne pušta na hrvatskim radio stanicama iako se sluša u klubovima, kafićima i preko interneta te putem satelitskih TV i radio stanica. S obzirom na to da nismo povezani niti s jednim interesnim lobijem koji diktira muzičku produkciju na domaćim radio stanicama, niti želimo biti, odlučili smo da srušimo ‘tabu’ te muzike u hrvatskom eteru. Na taj način želimo i da pomerimo granice i ograničenja koja zatvaraju naše društvo i utiču na slobodu pojedinca da bira, od ponuđenoga, ono što mu se sviđa što god dežurni dušebrižnici mislili o tome”, zaključuju iz ovog radija.

Piše:
Pošaljite komentar