Atelje 61 proslavlja dve decenije međunarodne kololonije
U 57. godinu postojanja Ustanova za izradu tapiserija „Atelje 61“ ulazi sa nizom projekata, a prvi će realizovati o svom danu, 28. februaru, kada će biti otvorena postavka „Virtualna tapiserija“.
Reč je izložbi nastaloj kao plod međuinstitucionalne saradnje sa Akademijom umetnosti u Novom Sadu, odnosno sa profesorima i studentima Odseka za slikarstvo koji su pokušali problemski i stvaralački da odgonetaju korelaciju između klasične tapiserije i novih medija. Među planiranim programskim aktivnostima je i postavka „Figuracija u tapiseriji“, kojom će se „Atelje 61” i ove godine predstaviti na manifestaciji „Art ekspo“.
U okviru strateškog opredeljenja Grada Novog Sada u pogledu decentralizacije i razvoja kulture i publike, te jačanja i produbljivanja saradnje sa srodnim institucijama kulture u Srbiji, Ustanova će, u saradnji sa Muzejom Krajine i Domom kulture „Stevan Mokranjac“ iz Negotina, realizovati postavku „Autentična tapiserija Ateljea 61“. Za avgust je, pak, planirana realizacija 13. saziva Međunarodne kolonije tapiserista, koja će u ovoj godini, koja slavi evropsko kulturno nasleđe, obeležiti dve decenije postojanja. Takođe, 20 godina postojanja kolonije tapiserista „Boško Petrović“ biće i centralna tema izložbe koja će biti postavljena u Gradskom muzeju u Bečeju, gde će biti prezentovane tapiserije nastale po kartonima umetnika u prethodne dve decenije u „Ateljeu 61“.
Inače, nije zgoreg podsetiti na to da je i u godini za nama „Atelje 61“ realizovao nekoliko izuzetno posećenih i u umetničkim krugovima visoko vrednovanih postavki. Izlagačka delatnost, započeta tradicionalnim obeležavanjem početka rada Ustanove, ovoga puta kroz postavku „Virtuelne izložbe tapiserija iz Zbirke Ateljea 61“, nastavljena je izložbama „Novosadske tapiserijske scene“ u Velikoj galeriji „Doma vojske Srbije“, „Sedam umetnika- paralele slikarstva i tapiserije“ ostvarene u saradnji sa Galerijom likovne umetnosti poklon zbirkom Rajka Mamuzića.
Zapažena je bila i postavka „Tapiserije malog formata“, koja se odigrala u Centru za likovnu i primenjenu umetnost „Terra“ iz Kikinde, pa izložbe radova polaznika škole tkanja „Ateljea 61“ pod nazivom „Tašna, torba i još ponešto“ u novosadskoj pinakoteci „G spot- Grafitti“, a nije izostalo ni učešće na novosadskom Art ekspu. Prošlu godinu jedinstveni tapiserijski centar koji promoviše, neguje i baštini ovaj vizuelni medij bezmalo šest decenija, obeležio je i izlaskom kapitalnog naučno-istraživačkog dela dr Mirjane Teofanović „Tapiserija u Srbiji 1950-2000“.
Na Konkursu za idejno rešenje tapiserije, kartoni mladih stvaralaca Arpada Pulaija i Domenike Morariju osvojili su prva mesta, dok je Zbirka tapiserija „Ateljea 61“ obogaćena radovima danskih umetnica Marijane Pulsen („Ikarova drama“) i Ulrike Mokdad( „On, ona i one“), te radom „Oltar“, Mateje Rodićija koja su i izvedena blagodareći umeću majstora specijalista tkanja ove ustanove. Pokloni u vidu tapiserija pristigli su u „A61“ iz Bugarske, Nemačke i Sarajeva od umetnika Laure Dimitrove, Volfganga Horna i Narcise Šehić, nakon izuzetno postavljenog i posećenog Šestog međunarodnog Trijenala tapiserija koji se održao u Studiju M RTV i gde je učešća uzelo bezmalo 60 umetnika iz 22 zemlje Evrope i sveta.
Teodora Ž. Janković