Dan Instituta za strategijska istraživanja i Vojnog arhiva
BEOGRAD: U Kasarni "Banjica 2" u Beogradu danas je svečano obeležen 5. februar, Dan Instituta za strategijska istraživanja i Vojnog arhiva.
Čestitajući praznik pripadnicima dve institucije, rektor Univerziteta odbrane general-major Mladen Vuruna istakao je da se od ove godine Institiut za strategijska istraživanja nalazi u novom okruženju, odnosno u Univerzitetu odbrane, rame uz rame sa Vojom akademijom, Školom nacionalne odbrane, Medicinskim fakultetom VMA i Institutom za naučne informacije, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
"Institut za strategiska istraživanja sada se nalazi tamo gde i treba da bude, na mestu gde su srce i mozak obrazovno-naučne misli koja se bavi problemima bezbednosti i odbrane", rekao je rektor Univerziteta odbrane dodajući da su rezultati malog kolektiva kakav je Institut vidljivi svake godine.
On je izrazio uverenje da će Institut za strategijska istraživanja u novom okruženju dobiti podsticaj za nove aktivnosti i zadatke, naglasivši da se od svih organizacionih celina koje čine Univerzitet odbrane očekuje da daju svoj doprinos razvoju organizacije vojske, razvoju komandovanja i planiranja i izvođenja operacija Vojske Srbije a koje proističu iz misija i dodeljenih zadataka.
Govoreći o najznačajnijim rezultatima u prethodnom periodu, direktorka Instituta za strategijska istraživanja dr Jovanka Šaranović, istakla je da je projekat "Asimetrične forme ugrožavanja bezbednosti" u završnoj fazi i da je u okviru tog projekta u godini za nama bila organizovana međunarodna konferencija u saradnji s Školom nacionalne odbrane "Asimetrija i strategija".
Osim toga, otvoreni su i projekati "Strateška kultura kao determinanta politike nacionalne bezbednosti u funkciji afirmacije i koncepta vojne neutralnosti", "Adaptacija u kontekstu radnog i operativnog stresa", "Hibridno ratovanje", kao i makroprojekat "Istorija srpske i jugoslovenske vojske u 19. i 20. veku". Organizovana je i serija predavanja povodom jubileja 100 godina od Prvog svetskog rata.
Direktroka Šaranović istakla je da je u prethodnih 365 dana ustanova na čijem je čelu potpisala nekoliko međunarodnih sporazuma o saradnji i ugostila više delegacija iz srodnih ustanova širom sveta.
Govoreći o planovima za budućnost, ona je istakla da Institutu ove godine predstoje tri velike konferencije, a kao najveći izazov navela je proces reakreditacije i pronalaženje adekvatnog smeštaja kako bi se Vojni arhiv proširio i bio opremljen po standardima kakve propisuje arhivistička struka razvijenih evropskih zemalja.
Svečanosti su prisustvovali državni sekretar u Ministarstvu odbrane Aleksandar Živković, komandant Ratnog vazduhoplovstva i PVO general-major Ranko Živak, načelnik Vojne akademije pukovnik Miroslav Talijan, prethodni direktori Instituta, predstavnici naučnih, kulturnih i obrazovnih institucija, bivši i sadašnji zaposleni, kao i mnogobrojni gosti.
Institut za strategijska istraživanja nastao je 1984. godine u procesu transformacije Centra visokih vojnih škola JNA "Maršal Tito" i Centra za strategijska istraživanja Generalštaba JNA u novu integralnu naučno-nastavnu instituciju. Imao je tri faze razvoja: prvu u periodu 1985-1990, u okviru Centra oružanih snaga za strategijska istraživanja i studije "Maršal Tito", drugu posle 1992. godine do njegove transformacije u Institut za ratnu veštinu i treću, od 2006, kada je reformisan i preimenovan u Institut za strategijska istraživanja. Institut za strategijska istraživanja, koji funkcionalno i organizaciono pripada Univerzitetu odbrane, danas čine Odeljenje za strategijske analize i bezbednosne integracije, Odeljenje za studije odbrane, Odeljenje za vojnu istoriju, Grupa za opšte poslove i Vojni arhiv.