U PU „Radosno detinjstvo” dvoje zaposlenih ima male boginje
Među mališanima u Predškolskoj ustanovi „Radosno detinjstvo” trenutno nema obolelih od malih boginja, ali su, za sada, prijavljena dva slučaja oboljevanja zaposlenih, saznajemo od koordinatorke Službe za preventivnu zdravstvenu zaštitu u toj ustanovi Ljubinke Vujić.
Po njenim rečima, u vrtiću u Begeču od morbila je obolela servirka, koja je hospitalizovana, a još tri osobe koje su bile u neposrednom kontaktu s njom preventivno su udaljene s posla, dok je u objektu „Zvončica” obolela vaspitačica. Proveren je vakcinalni status sve dece u vrtiću i obuhvat je potpuno zadovoljavajući.
“Kada izabrani lekar, na osnovu pregleda, sumnja na morbile, slučaj se prijavljuje Institutu za javno zdravlje Vojvodine, koji potom obaveštava „Radosno detinjstvo” da postoji sumnja, zatim se upitni brisevi šalju na dalju analizu u Institut „Torlak”, koji daje krajnju potvrdu da li se zaista radi o morbilama – kaže Ljubinka Vujić. – Povodom prijavljenih slučajeva, Institut za javno zdravlje Vojvodine preduzeo je sve mere, epidemiolozi su bili na terenu, ispitali su sve zaposlene, proverili vakcinalne statuse dece po službenoj dužnosti i za sada je sve pod kontrolom. Još uvek traje period inkubacije, ali ne očekujem da će biti nekih posebnih promena.”
Kako je objasnila, PU „Radosno detinjstvo” dobilo je dopis od Ministarstva zdravlja da je za boravak deteta u predškolskoj ustanovi neophodna potvrda izabranog lekara da je ono uredno vakcinisano. Takođe, Ministarstvo zdravlja očekuje odgovor na pitanje koliki je procenat vakcinisane dece koja idu u vrtiće na teritoriji grada, stoga su zaposleni odlučili da održe vandredne roditeljske sastanke kao vid dodatne provere.
Delo iz domena zanemarivanja deteta
Ljubinka Vujić kaže da su se zaposleni u PU „Radosno detinjstvo” suočavali s raznim neprijatnim situacijama kada roditelji striktno odbijaju da vakcinišu decu, a dovode ih svakodnevno u vrtić. U takvim slučajevima zaposleni su dužni da slučaj prijave Centru za socijalni rad jer to spada u domen zanimarivanja deteta. To je jedini način na koji zakon može da se sprovodi jer dete koje nije vakcinisano, ozbiljno ugrožava ne samo dete koje ne može da primi vakcinu zbog kontraindikacije već i mališane iz jaslenih grupa koja nisu još stigla da prime vakcinu.
“Na roditeljskim sastancima podsećamo roditelje na Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koji moramo svi da poštujemo – kaže Ljubinka Vujić. – Po tom zakonu vakcinacija mališana je obavezna, a mi obaveštavamo roditelje na koji način treba da nam dostave dokaz o vakcinaciji ili eventualnoj privivremenoj ili trajnoj kontraindikaciji za primanje vakcina jer su to jedini uslovi koje deca koja idu u vrtić moraju da ispune. Složili smo se u tome da je najbolji način da roditelji fotokopiraju vakcinalnu knjižicu deteta i očekujemo da ćemo za pet do sedam dana uspeti sve da ih prikupimo. Nažalost, imali smo slučajeve da roditelji pokušavaju da lažiraju podatke i proizvoljno upisuju datume da je dete vakcinisano iako nije, pa apelujem na roditelje da to ne rade jer ćemo u narednom periodu svakako raditi proveru po domovima zdravlja i ukoliko se desi da imamo takvih slučajeva, oni podležu krivičnom gonjenju. “
Po rečima naše sagovornice, kada se uradi kompletna analiza podataka, znaće se pravi status vakcinacije u Predškolskoj ustanovi. Ona deca koja nisu vakcinisana će do daljnjeg biti udaljena iz vrtića.
I. Mikloši