Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kako bi Novosađani „krstili” novi most na Dunavu (2)

30.01.2018. 08:55 10:07
Piše:
Foto: Novi most na Dunavu Foto: Dnevnik.rs

„Dnevnik” se svojevrsnom anketom uključio u razgovore o imenu novog mosta koji izrasta umesto Žeželjevog, srušenog u NATO bombardovanju.

Pitali smo Novosađane kako bi nazvali taj specifičan prelaz preko Dunava, treći koji se gradi od 1999. godine, kada su sva tri novosadska mosta srušena. U narednih nekoliko dana objavljivaćemo mišljenja Novosađana.

 

Direktor Gradske biblioteke u Novom Sadu Dragan Kojić navodi za „Dnevnik” da bi nova građevina koja spaja bačku i sremsku obalu Novog Sada trebala da se zove Novi Žeželjev most.

 

On navodi da je u mladosti živeo na Beogradskom keju i svakoga jutra kroz prozor gledao konture Žeželjevog mosta, „koji je dominirao svojom lepotom i monumentalnošću”, a lukovi su decenijama predstavljali izazov, kako za aventuriste koji su ih prelazili, tako i za one najhrabrije koji su s tih lukova leti skakali u Dunav.

Dragan Kojić: Pozvani će odlučiti,a za mene će to uvek biti Novi Žeželjev most

Kojić ističe da je taj most bio omiljen, ne samo među Novosađanima već i šire, ali je proleće 1999. godine bilo kobno za sva tri mosta preko Dunava u Novom Sadu, uključujući i Žeželjev, na kojem se i sam zatekao u trenutku jednog od napada NATO projektila. Kako se priseća, bilo je to tokom šetnje po mostu koju je nakon Uskrsa predvodio episkop bački Irinej s monasima iz manastira Kovilj.


 

Olivera Balašević: Mileva – zbog srca i pameti žene

Hvala redakciji Dnevnika što ste otvorili konkurs za građane Novog Sada oko naziva novog Žeželjevog mosta, rekla je Olivera Balašević za naš list.- Naime, svaki put kada bih prošla na biciklu Kisačkom ulicom, zastala bih ispred kuće Mileve Marić, sa osećanjem duboke naklonosti i zahvalnosti za sva dostignuća u oblasti nauke - do granice u kojoj je to bio doprinos Albertovim ambicijama. Nepokolebljiva u svojoj odlučnosti da mu pripadnu sve zasluge u naučnim istraživanjima je upravo onaj most saradnje koji gradi srce i pamet žene. I zbog izraza poštovanja takvom nesebičnom gestu Milevine bezuslovne ljubavi, ostavila bih ružu na spomen ploči postavljenoj na kući porodice Mileve Marić.  U nadi da će novi most preko Dunava poneti ime Mileve Marić.

 


– Poveća grupa građana pridružila se našem vladiki koji je predvodio kolonu ka petrovaradinskoj strani – rekao je Kojić. – Kada smo stigli blizu sredine mosta, bez upozorenja i sirena, u najneposrednijoj blizini ođeknula je eksplozija koja je podigla vodeni stub zatalasanog Dunava iznad visine mosta. Nastalo je uzbuđenje i panika kod dela prisutnih. Pošto sam s prijateljima Selimirom Radulovićem i Lazarom Isakovim bio u neposrednoj bilizini episkopa, začuli smo njegovo pitanje: „Šta se to događa?” Bez namere da bilo šta krivotvorim, odgovorio sam najneverovatniju stvar – da je eksplodirala neka zaostala bomba iz Drugog svetskog rata. Episkopski monaški mir je prešao na nas, s obzirom na to da je vladika laganim, dostojanstvenim korakom, po dogovoru odšetao do petrovaradinske strane i istim putem, uz nas preostale građane, vratio se na novosadsku stranu. Most je odoleo i tog popodneva, ali je ipak ubrzo posle toga podlegao agresorskim razaranjima.

On dodaje da je rušenje sva tri novosadska mosta nešto što liči na ružan san, a ružni snovi, ako je moguće, treba da se zaborave.


 

Goran Obradović: Neka bude Panonski most



Najtrofejniji atletski trener i trener skakačice udalj Ivane Španović, Goran Obradović, smatra da bi novi železničko-drumski most trebalo da ponese nasiv Panonski most.– Panonska nizija se prostire na teritoriji devet država. Najveća reka koja se prostire Panonskom nizijom je Dunav. Most je simbol spajanja ljudi, gradova, država, nacija... a nijedan ne nosi naziv „Panonski most” – obrazložio je Obradović za naš list svoj predlog.Borislava Perić Ranković, paraolimpijska šampionka i evropska i svetska prvakinja u stonom tenisu za osobe s invaliditetom i članica STK OSI „Spin“ iz Novog Sada: – Nisam razmišljala o tome. Stari most, iako nije nosio zvanično to ime, svima je bio poznat kao Žeželjev most. Možda bi i novi most mogao da nosi to ime jer se ono među Novosađanima ustalilo. 

 


– Ali ne treba da se zaboravi monumentalno delo stotina neimara, njihov trud, znoj, znanje, ljubav i stradanje koje je ugrađeno u izgradnju Žeželjevog mosta i veliki njegov neimar, akademik Branko Žeželj, njegov projektant. Pozvani će odlučiti, a za mene će to uvek biti novi Žeželjev most – napomenuo je direktor Gradske biblioteke.

On obrazlaže svoj predlog rečima da je naš narod sklon zaboravu pa novo ime mosta može da bude brana toj karakterološkoj osobini.

„Frajle” bi novi most nazvale po Milevi Marić Ajnštajn

Protokom vremena, decenija, zub vremena će na mostu učiniti svoje. I tada će neki novi klinci, dok se s bakama i dekama budu šetali prelepim kejom pored moćne reke, postaviti logično pitanje: „A kako se ovaj most zove Novi Žeželjev most, kada ne deluje novo?” Biće to prilika nama starijima da im ispričamo neshvatljivu, tužnu, ali istinitu priču o velikoj tragediji koja je zadesila našu domovinu i naš voljeni grad tog proleća 1999. godine, kada je bezumna agresorska ruka rušenjem tri mosta vratila Novi Sad u prošle vekove kada su dve obale Dunava, bačku i sremsku, spajale skele i pontonski mostovi – zaključio je Dragan Kojić.


 

 

Borislava Perić Ranković: Novosađani znaju

Borislava Perić Ranković, paraolimpijska šampionka i evropska i svetska prvakinja u stonom tenisu za osobe s invaliditetom i članica STK OSI „Spin“ iz Novog Sada: – Nisam razmišljala o tome. Stari most, iako nije nosio zvanično to ime, svima je bio poznat kao Žeželjev most. Možda bi i novi most mogao da nosi to ime jer se ono među Novosađanima ustalilo.

 

 

 


Direktorka novosadskog vinskog festivala „Interfest” Nataša Budisavljević Radišić novi most bi nazavala po ptici feniks koja je simbol slobode i vaskrsenja. 

– Kada se radi o izgledu mosta, moja asocijacija je da su njegovi lukovi krila ptice – objašnjava ona. – Ptica je uvek simbol slobode, a ptica feniks je simbol vaskrsenja, ponovnog rađanja iz pepela i trijumfa života nad smrću. Upravo tu simboliku ima i ovaj most za sve nas. To nije samo jedan novi most, To je most-spomenik, svedok i simbol našeg stradanja, ali i obnavljanja i trajanja.

 Ekipa „Dnevnikovih” novinara

 



 Anketa: Kako bi ste nazvali železničko-drumski most? 

 

 

 

 

Danica Terbeš, dizajnerka: 

– Nazvala bih ga po inženjeru koji ga je projektovao. Smatram da je to lep način da mu se oda priznanje, kao što je slučaj sa Žeželjevim mostom koji je srušen 1999. U poslednje vreme čula sam za razne predloge, između ostalog da se nazove Most nade. Dopada mi se i ta ideja, jer nada je uvek lepa i potrebna ljudima.

 

 

 

 

 

Petar Ljubenković, penzioner:

– Pročitao sam u novinama da žele da promene naziv mosta i navelo me je da se zapitam kako bih ga nazvao. Mislim da ne bi trebalo da ostane sadašnje ime već je neophodna promena. Izabrao bih naziv koji bi asocirao na povezivanje ljudi, ali i na spajanje bačke i sremske oblale Dunava kao nerazdvojnih delova grada.

 

 

 

 

 

 

Ištvan Tot, vozač:

– Čitao sam o toj temi više puta u novinama i na internetu. Ipak,  nisam razmišljao o tome koje ime bi bilo pogodno. Smatram da je najbolje da nosi ime arhitekte, kao i do sad. Na internetu se istakao predlog da ga imenuju mostom nade. Ni to nije loša ideja, jer izgradnja dugo traje, a svi se nadamo da će se što pre završiti.

 

 



 

 

 

Tatjana Gulević, penzionerka:

– Nisam razmišljala o nazivu mosta. Mada, ne bih volela da dobije ime po projektantu, već po nekoj istorijskoj ličnosti ili simbolu Novog Sada. Kada bi ga nazvali po arhitekti, građani ne bi znali o kome se radi. Pre bih mu dala ime po nečemu što je karakteristično za Novi Sad kao na primer most Fruške gore ili Vojvođanski most. 

     

 

 

   S. K-č

Piše:
Pošaljite komentar
Kakvo god da mu je ime, zvaćemo ga „Žeželj”

Kakvo god da mu je ime, zvaćemo ga „Žeželj”

29.01.2018. 07:30 07:30