Preduzetnici firmu mogu prijaviti iz fotelje
NOVI SAD: Agencija za privredne registre omogućila je od 1. januara preduzetnicima da se registruju bez dolaska na šalter, a zahvaljujući toj novoj usluzi, procedura registracije u potpunosti će se obavljati preko interneta – od podnošenja zahteva do dobijanja rešenja.
Drugim rečima, preduzetnici će moći da se prijavljuju iz fotelje i da zaborave na obilnu papirnu dokumentaciju i prijavu.
Softver za uspostavljanje elektronske registracije donirao je Program Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP.
Zamenica stalne predstavnice UNDP-a Stelijana Nedera objašnjava da uvođenje te mere doprinosi digitalnoj transformaciji Srbije, a digitalizacija donosi brži privredni i društveni razvoj, osigurava dobro upravljanje i transparentnost u radu državnih organa i službi.
Radeći u partnerstvu s Vladom Srbije i nadležnim ministarstvima, UNDP doprinosi i ostvarenju globalnih ciljeva održivog razvoja, a posebno cilja broja osam – stvaranje uslova za inkluzivan i održivi ekonomski rast, zaposlenost i dostojanstven rad za sve, istakla Stelijana Nedera.
Direktor Kancelarije za IT i e-upravu Mihailo Jovanović dodao je da je cilj digitalizacije, kao jednog od najvećih prioriteta srpske vlade, ekonomična, efikasna i svima dostupna elektronska uprava, koja omogućava da se poslovi završavaju samo jednim dolaskom na šalter, a da država za potrebe privrede i građana celokupan posao obavi iza šaltera.
U drugom koraku, država želi da omogući pružanje usluga internetom, a uvođenje elektronske registracije preduzetnika u APR-u, kao perjanici digitalizacije i pružanja usluga za privredu i pravna lica, od 1. juanara će realizovati i taj drugi korak – registraciju preduzetnika internetom, bez dolaska na šalter, rekao je Jovanović.
Elektronska registracija je jeftinija od registracije u papirnom obliku jer naknada za usluge elektronske registracije iznosi 1.000 dinara, dok je papirna koštala 1.500.
Osim jeftinije registracije, elektronska registracija štedi i vreme tako što se budući preduzetnici prijavljuju „iz fotelje”. Ukoliko se pak ne odluče za novi sistem registracije, i dalje mogu koristiti „papirne” prijave i potrebnu dokumentaciju mogu podnositi lično na šalterima APR-a ili slati poštom.
Inače, elektronska registacija u APR-u obuhvata elektronsku prijavu kvalifikovanim elektronskim sertifikatom preduzetnika ili ovlašćenog podnosioca prijave.
E-prijava se popunjava u aplikaciji dostupnoj preko portala APR-a, gde će biti omogućeno i elektronsko plaćanje komercijalnim platnim karticama.
Elektronsko rešenje o registraciji novog preduzetnika, potpisano kvalifikovanim elektronskim potpisom registratora koje je snabdeven vremenskim žigom, Agencija će dostavljati na imejl registrovanog preduzetnika ili ovlašćenog podnosioca e-prijave.
LJ. Malešević