Zaharova: Situacija sa Sakašvilijem sramota za Ukrajince
MOSKVA: Situacija koja se događa u Ukrajini sa sadašnjim liderom opozicionog pokreta Novih snaga u Ukrajini i bivšim predsednikom Gruzije i bivšim guvrenerom ukrajinskog regiona Odese Mihailom Sakašvilijem, sramota je za ukrajinski narod, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnjih poslova Marija Zaharova.
"To je sramota za ukrajinski narod: čovek spolja je na čelu političkog procesa i destabiluzuje situačiju igrajući prljave igre. Sve što on radi je destruktivno. To je problem i za gruzijski narod", rekla je Zaharova u intervjuu za list "Komsomolskaja pravda".
Kako prenosi Tas s, ona je istakla da je problem to što "jedan od najpoznatijih Gruzijaca u svetu i njegovo neadekvatno ponašanje baca senku na čitavu naciju".
Sakašvili je bio predsednik Gruzije od januara 2004. do novembra 2007, i od januara 2008. do novembra 2013.On je svoju zemlju napustio sredinom novembra 2013, nekoliko dana pre nego što je njegov predsednički mandat istekao.
Nakon što je napustio Gruziju, Sakašvili je živeo u SAD i Ukrajini.On je dobio ukrajinsko državljanstvo u maju 2015, što je rezultiralo time da izgubi državljanstvo Gruzije.
Pre nego što je imenovan za guvernera Odese krajem maja 2015, on je radio u Kijevu kao šef Saveta za međunarodne reforme, a u novembru 2016. je podneo ostavku na poziciju guvernera Odese i osnovao svoj pokret, kritikujući aktuelnu vlast u Ukrajini.
Dok je Sakašvili bio u SAD, 26. jula 2017, ukrajinski predsednik Petro Porošenko mu je oduzeo ukrajinsko državljanstvo.Državni tužilac je podigao nekoliko optužnica protiv Sakašvilija u 2014.
On je optužen za rušenje mirnih demonstracija u novembru 2007, nezakonit upad u zgradu televizije "Imedi"; nezakonitu zaplenu imovine koja pripada biznismenu Badriju
Patarkacišviliju; organizovanje oružanog napada na poslanika Valerija Gelashvilija u 2005; zataškavanje zločina i falsifikovanja u istrazi povodom ubistva bankara Sandra Girglianija 2006. godine i za zloupotrebu oko pet miliona dolara iz državnih fondova u periodu 2009-2012.
Ukrajina je odbila da izruči Gruziji Sakašvilija dva puta u 2014. i 2015. godini, uprkos sporazumu te dve zemlje iz 1995. o izručenjima traženih ličnosti.
Početkom septembra Sakašvili je uz podršku prostalica uspeo da uđe u Ukrajinu nakon čega je optužen za nezakonito prelaženje granice.Od oktobra, on je organizovao masovne proteste i skupove u Kijevu.Policija je 5. decembra pokušala da ga privede u centru Kijeva, ali su njegove pristalice prižile snažan otpor i uspele da ga izvuku.
Nekoliko dana posle toga, Sakašvili je pritvoren na osnovu optužbe za primanje oko 418.000 evra od Rusije kako bi finansirao antivladine i proteste protiv predsednika, ali je nekoliko dana posle toga ponovo oslobođen.