Čuvaju tradiciju i kulturu od zaborava
SRPSKA CRNJA: Udruženje za očuvanje nemačke kulturne baštine „Koreni zavičaja“ u Srpskoj Crnji osnovano u decembru 2013.godine i danas broji oko 20 članova.
Udruženje je nastalo kao potreba za očuvanje rimokatoličke crkve Svetog Jozefa, i uređenja starog nemačkog groblja dva lokaliteta koji svedoče da je na ovim prostorima nekada živeo veći broj Nemaca.
Predsednica Udruženja „Koreni zavičaja“ Julijana Kljajić kaže da je Zrenjaninska biskupija htela da sruši crkvu, jer je bila u jako lošem stanju, ali pošto ona postoji od 1808.godine i simbol je mesta koje je nekada nosilo naziv Nemačka Crnja, članovi Udruženja su uspeli da osujete namere da se crkva sruši.
„To je naš veliki uspeh, a dobili smo i sredstva od Vlade Republike Mađarske i "Teleki fondacije" koja je finansirala rekonstruisanje krova“, kaže Julijana Kljajić i dodaje da je crkvu nagrizla vlaga i da joj je neophodno renoviranje i unutrašnjosti.
Gotovo sve aktivnosti oko uređenja ova dva lokaliteta finansirala je lokalna samouprava kroz projekte Udruženja i redovne delatnosti.
"Uređena je staza na groblju, očišćeno je i redovno se održava, postavljena je česma na groblju i u porti crkve, koja je dobila i vodu i struju. Realizovani su i zemljani radovi u prvoj etapi kroz projekat koji je finansiran od strane lokalne zajednice u cilju uređenja zapuštenog dela porte", kaže Kljajić.
Udruženje za očuvanje nemačke kulturne baštine još je u fazi razvoja, ali danas broji i podmlatke.
„Među prvima smo se angažovali za očuvanje naše tradicije i korena i nameravamo da nastavimo rad u tom pravcu uz podršku naših sugrađana i lokalne zajednice. Naše aktivnosti podržali su i finansirali i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice, Opština Nova Crnja i Nacionalni savet nemačke nacionalne manjine. Ostvareni su i značajni kontakti sa drugim udruženjima i ostvarena trajna prijateljstva sa gostima iz inostranstva koji su u više navrata posetili naše mesto“, kaže Kljajić.
Prema njenim rečima, za priču koju je plasiralo u javnost njihovo Udruženje zainteresovao se svojevremeno i gospodin Dragoljub Zamurović, veliko ime srpske fotografije, autor mnogih monografija o Srbiji, koji je vrlo uspešno prezentovao aktivnosti fotografijama u Centralnom muzeju podunavskih Švaba u Ulmu.
„Ti zapisi su zabeleženi i u knjizi „Unter Anderen“ u izdanju Centralnog muzeja iz Ulma. Nadamo se da će njegova prezentacija pomoći da naša priča dobije željeni epilog. Zahvaljujemo se svima koji su razumeli naše aktivnosti i pružili nam nesebičnu podršku“, ističe Kljajić.
M.Stakić
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Nova Crnja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)