Radionica EPK: Sinergijom do jače veze s građanima
Radionica razvoja publike, namenjena predstavnicima novosadskih ustanova kulture, a u organizaciji Fondacije „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture”, počela je danas i trajaće i i sutra u Istorijskom arhivu grada Novog Sada, Ulica Filipa Višnjića 2a.
Reč je programu „Publika u fokusu”, koji podstiče jačanje kapaciteta javnih ustanova kulture u gradu i pruža finansijsku podršku projektima razvoja publike, osnažuje i podržava institucije kulture u kontinuiranom radu na razvoju kulturnih navika, potreba i kompetencija građana.
– Ustanove kulture su čuvari našeg bogatog nasleđa i kulturne istorije Novog Sada, što je najbolji dokaz neraskidive veze između grada i kulture – rekao je član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić. – U Novom Sadu postoji 26 ustanova kulture, među kojima su Matica srpska, njene biblioteka i galerija, kao i još 12 gradskih i 11 pokrajinskih. Sve one rade na podizanju kulturnih kapaciteta našeg grada i u prethodnim godinama pokazale su se veoma uspešno. Međutim, imajući u vidu da sada imamo titulu Evopske prestonice kultre, a time i ozbiljan brend na raspolaganju, cilj nam je da kroz tu priču unapredimo i proces građenja publike. S tim u vezi, tražimo i primere dobre prakse iz Evrope. Svaka ustanova kulture ima svoju publiku, ali ako dođe do sinergije i zajedničkih projekata, imaćemo i više publike na kulturnim događajima.
Menayer Fondacije „Novi Sad 2021” za participativne edukativne projekte Lazar Jovanov dodao je da je takav jedinstven cilj upravo i jedan od izazova projekta Evropske prestonice kulture. Razvoj publike, kazao je, izazov je i u drugim evropskim prestonicama kulture i zato mnogi evropski fondovi podržavaju projekte koji se odnose na razvoj publike u najširem smislu.
– Stoga i ova radionica podrazumeva zajednički rad s našim institucijama da bi se razmotrili primeri dobre prakse i dali predozi kako da se povežemo, a na kraju i zajednički delujemo po pitanju razvoja publike – rekao je Jovanov. – U tom smislu, Fondacija stimuliše i podržava taj proces zajedno s našim ustanovama kulture.
Da pitanje publike u kulturnim institucijama nije karakteristično samo za Novi Sad nego i čitavu Evropu, rekla je i upravnica GMS-a i predsednica Upravnog odbora Fondacije „Novi Sad 2021” Tijana Palkovljević Bugarski. Ona je objasnila da se svet menja pod uticajem tehnologije, pa čak i u domenu kulture, te da ustanove, bez obzira na to da li su muzeji, pozorišta, arhivi ili biblioteke, zapravo vode bitku za publiku s tehnologijama.
– U tom smislu je i Evropska komisija još 2012. godine lansirala temu razvoja publike kao jednu od ključnih, a prošle godine je završeno veliko istaživanje koje je ponudilo ustanovama i institucijama model kako da se bave publikom i da jedan segment aktivnosti usmere ka tome – objasnila je Tijana Pakovljević Bugarski. – Mislim da je to opšti trend i mi se bavimo istom temom kroz ovaj projekat jer kulturna dešavanja bez publike postaju privatna zabava, a time gube začaj i smisao.
D. Ristić
Foto: F. Bakić