Srbiju i Izrael vežu prijateljstvo, solidarnost i srdačna osećanja
BEOGRAD: Srbija i Izreal su mnogo toga postigli u poslednjih 25 godina, od obnavaljanja diplomatskih odnosa, a nadam se da zajedno možemo postiće još više u godinama koje dolaze, poručio je danas predsednik Izraela Ruven Rivlin.
Rivlin se video porukom obratio okupljenima na skupu u Skupštini Srbije, kojim je obeležno 25 godina od ponovnog uspostavljanja diplomatskih odnosa između Srbije i Izraela.
On je izrazio zahvalnost Srbiji i srpskom narodu za dugogodišnje prijateljstvo, podsetivši da je Srbija bila prva zemlja na svetu koja je pre 100 godina priznala Balfurovu deklaraciju, a kojom je prvi put priznato pravo Jevreja na samoopredeljenje u njihovoj istorijskoj domovini.
"Nikada ne možemo da zaboravimo divne reči predstavnicka tadašnje srpske vlade Milenka Vesnića o pravu Jevreja na nezavisnu državu i sećamo se Davida Albale, nacionalnog heroja Srbije i Izraela", rekao je Rivlin.
Dodao je da Srbija i Izrael danas imaju mnoge heroje koji rade na jačanju prijateljstva i saradnje između dva naroda u trgovini, turizmu, na polju inovacuja…
"Radeći zajedno prevalizalimo mnoge izazove današnjice. Mnogo toga smo postigli tokom 25 godina, nadam se da zajedno možemo postići još više u godinama koje dolaze. Nadam se da se uskoro vidimo u Jerusalimu", poručio je Rivlin.
Izaslanik predsednika Srbije Nikola Selaković rekao je da srpski i jevrejski narod, uprkos mnogim razlikama i razdaljini od hiljadu kilometara, zbližavaju i neke zajedničke osobine od kojih su najvažnije ljubav prema slobodi, borba za slobodu i za njeno očuvanje.
"To je ono što dele srpski i jevrejski narod i što nas spaja", rekao je Selaković.
On je okupljenima preneo čestitke i pozdrave predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kojem je, kako je rekao, važno prijateljstvo sa Izraelom.
Selaković je rekao i da su mnogi Jevreji u Srbiji u vreme kada Izrael nije bio uspostavljen, srcem i dušom Srbiju doživljavali kao svoju drugu otadžbinu, da su zaslužni za mnoge trenutke slave i da su delili sudbinu srpskog naroda i u teškim i u lepim trenucima.
Dodao da je najponosniji zbog toga što je kao ministar pravde vodio projekat izrade Zakona o restituciji i što je bio ministar koji je zastupao predlog zakona za koji su glasali svi poslanici.
"Time su Srbi pokazali da su opet u nečemu prvi prema našim prijateljima", primetio je i dodao da je 25 godina od obnavljanja diplomatskih odnosa možda samo formalni povod, jer će naše prijateljstvio činiti večnim istorijsko prijateljstvo i podrška koje jedni drugima znamo da pružimo, čak i kad nam se čini da je niko drugi ne pruža.
Ambasadorka Izraela u Srbiji Alona Fišer - Kam kazala je da danas Srbija i Izrael imaju bogat politički dijalog otvorenih kanala koji omoguvhavaju razmenu mišljenja i definisanje političke agende na najvišem nivou.
Istakla je da dve zemlje beleže rast trgovinske razmene, dok izraelske investicije u Srbiji postaju sve bronije, uz porast broja izraelskih turisa i produbljene kontakte između dva društva.
Posebno je zahvalila na tome što je donet Zakon o restituciji, koji je jednoglasno usvojen u Skupštini Srbije u februaru 2016. godine, a koji je žrtvama holokausta, kako je rekla, doneo pravdu i dostojanstvo i koji treba da posluži kao model i drugim zemljama.
Opisivati odnose Srbije i Izraela samo ciframa i podacima, kroz zajedničke interese ili kroz niz formalnih diplomatskih događaja, bilo bi pogrešno, primetila je, te objasnila da su naši odnosi mnogo više od toga i počivaju na solidarnosti, prijateljstu, srdačnim osećanjima i zajedničkim vrednostima.
Potpredsednik Skupštine Srbije Vladimir Marinković rekao je da Srbija pridaje veliki značaj saradnji sa Izraelom, te da je potrebno dodatno intenzivirati saradnju srpskog i izraelskog parlamenta.
Podsetio je da je u Skupštini Srbije formirana poslanička grupa prijateljstva koja broji 35 članova.
"Postoji visok stepen razumevanja Srbije i Izraela za izazove sa kojima se suočavamo. Hvala na podršci i razumevanju po pitanju Kosova i Metohije. Srbija se aktivno i dosledno zalaže za dijalog Beograda i Prištine i implementaciju Briselskog sporazuma radi postizanja mira i stabilnosti u region", rekao je Marinković.
Na svečanom skupu se obratila i Rouzi Stivenson Gudnajt, unuka Davida Albale, jedne od najznačajnijih ličnosti Srbije i Izraela i, kako je ambasadorka rekla "srpskog patriote i posvećenog cioniste".
Njoj je ambasadorka poklonila duplikat pisma koje 1917. godine tadašji ambasador Srbije u Vašingtonu poslao Davidu Albali.
"Ja ovo nikada neću zaboraviti, a ono što sam naučila o Srbima i Jevrejima je da imaju dugo pamćenje", rekla je Rouzi Stivenson Gudnajt.