Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučić: Region za Srbiju što pre u EU

09.12.2017. 12:11 12:19
Piše:
Foto: Tanjug/Rade Prelić

BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da trgovinska razmena Srbije sa Rumunijom, Grčkom i Bugarskom raste i da je sa premijerima te tri zemlje razgovarao o tome kako da Srbiju "nešto brže" približimo Evropskoj uniji, ocenivši da je sve to veoma važno za budućnost naše zemlje, ali i stabilnost, mir i predvidivost celog regiona.

Vučić je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerima Bugarske, Grčke i Rumunije, Bojkom Borisovim, Aleksisom Ciprasom i Mihaijuom Tudoseuom rekao da se razgovaralo o putu Srbije ka EU i šta je to šta Srbija treba da uradi i kakvu podršku možemo da očekujemo od te tri, kako je rekao, nama izrazito prijateljske zemlje.

"Razgovarali smo kako da Srbiju nešto brže približimo EU, o tome šta moramo da uradimo. Mislim da je to veoma važno za budućnost naše zemlje, ali i stabilnost, mir i predvidivost celog reiona Zapadnog Balkana", podvukao je Vučić.

Izrazio je uverenje da će kroz sve što rade zajedno ove zemlje doneti mnogo dobra našim narodima i zemljama.

"Razgovarali smo o mnogim konkretnim stvarima. Rezultat svih naših politickcih razgovora jeste da imamo uvek povećanje trgovinskih odnosa. Svi naši brojevi su dobri. Srbija ima povećanje i sa Rumunijom, Bugarskom i Grčkom, i očkeujemo da zajednička trgovinska razmena sa ove tri zemlje pređe 3 miliajardi evra", naglasio je Vučić dodajući da imamo rast sa tim zemljama u trgovinskoj razmeni od 6,1 do 20 odsto.


Memoranduom o smanjenju međunarodnih tarifa za roming

Srbija i Bugarska potpisale su danas Memorandum o smanjenju međunarodnih tarfia za roming, elektronskih komunikicionih usluga.

 Sporazum su potpisali ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i bugarski ministar saobraćaja, informacionih tehnologija i komunikacije Ivajlo Moskovski.


Prema njegovim rečima ovi sastanci treba da stvore klimu koja će omogućiti privrednicima da još bolje i više sarađuju, na dobrobih naših građana.

Osvrnuo se i na izložbu u holu Predsedništva Srbije gde se može pročitati izveštaj Čeodmira Mijatovića upućeno Milutinu Garašainu, u kojem se nalaze reči britanskog premijera Gledstona koji je govorio oko svih pritisaka koji psotoje na Balkanu, i koji je podvukao važanost srdačnih odnosa ove četiri zemlje.

Trvenja među balkanskim državama treba da se izbegavaju, podvukao je Gledstoun, a preneo je Vučić dodajući da Srbija ima istinske prijateljske odnose sa sve tri zemlje.

Zahvalio je premijerima na poseti Beogradu i Srbiji, rekavši da je Srbija počastovana što je imala priliku da u ova dva dana bude domaćin.

"Naš grad i naša zemlja su ne samo na regionalnoj, već i evropskoj mapi važnih događaja. Rekao sam gostima da postoji samo jedna stvar kojom Srbe možete da uvredite a to je da im kažete da su bili negostoljubivi, da nisu bili dobri domaćini. Nadam se da smo svoju ulogu ispunili i da ćete otići sa dobrim utiscima iz Srbije", naglasio je on.

Cipras: Srbija više ne može biti izvan EU

Srbija ne može više biti izvan evropske porodice pod uslovom da većina stanovništa želi da bude deo EU, izjavio je danas grčki premijer Aleksis Cipras na konferenciji za novinare posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerima Bugraske i Rumunije.

 "Mi verujemo da bi EU trebalo vrlo uskoro da ispravi veliku gresku koja svoje korene vuče na koji način se Evropa odnosila prema Balkanu do sada", rekao je Cipras.

 Govoreći o današnjem skupu, Cipras je podsetio da takvi sastanci sada postaju institucija koja je konstruktivna i inspirativna za buduću perspektivu zemalja Balkana i dodao da ima veliku simboličnu važnost.

 Počelo je, podseća Cipras, kao tripartitni sastanak u Solunu, a onda je usledio sastanak u Varni kome su prisustvovale četiri zemlje.

 "Mi ne možemo da čekamo da nam ministar neke druge velike sile kaže šta treba da radimo, da nas uzme za ruku i pokaže. Moramo da sarađujemo i da imamo sopstevnu inicijativu, kao i da promovišemo mir i stabilnost u regionu", rekao je Cipras i istakao da Srbija, Grčka, Bugarska i Rumunija treba blisko da sarađuju.

 Predsedavanje Bugarske EU Cipras vidi kao priliku za ceo Balkan da promoviše zajedničke ideje i uverenja. 

 "Mi smo dobili priliku da u Sofiji 2018.godine oživimo plan iz Soluna koji mora da se zasniva i na zajednickoj viziji za našu budućnost. Pozdravljam predlog Bojka Borisova da se organizuje samit EU i Zapadnog Balkana koji će poslati poruku da će bugarsko predsedavanje biti predsedavanje Balkana", istakao je grčki premijer.

 On je rekao da želi da se sva četvorica ubuduće češće sastaju, ali istovremeno i sa susedima, da se sa njima razgovara o problemima, bez obzira koliko oni bil teški.

 Kaže da je potrebno da se prave dobrosusedski odnosi i da uzmu sudbinu u svoje ruke.

 Primetivši da se zapadni svet danas suočava sa tokovima migracija i da neke zemlje pozivaju na povratak nacionalizma, izgradnju zidova, što je, kaže, neka logika hladnog rata, Cipras kaže da bi to bilo katastrofalno za budućnost.

"Verujem da samo putem saradnje, solidarnosti, postovanjem međunarodnog prava i međunarodnih ugovora  možemo da ostvarimo prosperitet", rekao je on.

 Cipras je rekao da je na sastanku bilo reči o infrastrukturnim projektima, te da je bilo reči o energetici.

 Cipras je kao projekte od izutezetnog značaja inaznačio železničko povezivanje sve četrir zemlje. On je pdovuzkao važnost pruge Solun -Beograd i njenu modernizaciju, kao i dalje povezivanje sa Sofijoim, akli takjođe i želežničko poveziovanje Soluna i Aleksandropolja sa Varnom, i dalje sa Rumunijom...

Kako je rekao svi p'rojekti o kojima su pričali dorpineće većoj ekonomskoj saradnji i na boljitak svih zemalja.

 On ej dodao da je ovo i pilot projekat koji pokazuje EU da zemlje kandidati i članice mogu da odlučuju po sopstevnom nahođenju o načinima o kojima će sarađivati i polagati temelje za svoju budućnost.

Cipras je rekao i da se sopstvenom inicijativom grabi budućnost i brine o građanima. 

 Kako je rekao konflikti ne vode nikuda i put ka boljoj bududhcnost je saradnja, međusobno poštovanje, zajednički rad i saradnja.

 "To je poruka koju treba da uputimo i smatram da će ona biti saslušana od naših partnera u EU" rekao je premijer Grčke. 

Borisov: Sa nama imate bezbedan i predvidiv Balkan

Premijer Bugarske Bojko Borisov izjavio je danas u Beogradu da Balkan nije samo geografski deo Evrope, već neotuđivi deo evropske ideje i poručio EU da sa Srbijom, Rumunijom, Grčkom i Bugarskom ima bezbednan i predvidljiv Balkan koji neće praviti probleme.

 On je podvukao da lideri balkanski zemalja odlučili da se fokusiraju na infrastrukturne projekte.

 "Ne želimio previsoke roming tarife, moramo da budemo u stanju da obezbedimo internet koji će nas povezati... Sada je trenutak da ostavrimo povezanost i odlučili smo se da se fokusiramo na infrastrukturne projekte,  jer oni nisu ružični, već pragmačini", rekao je Borisov.

 On je primetio da je sastanak predstavnika ove četiri zemlje mnogo lakše voditi nego sastanak od pre nekoliko dana u okviru Zapadnog Balkana.

 Balkan je, naveo je Borisov, mesto sa puno istoije, sukoba i krvoprolića, a  130 godina kasnije ponovo razgovaramo o tome kako da organizujemo Balkan kako bi ljudi mogli bolje da žive.

 Preneo je da je svoje sagovornike obavestio o sastanku sa kolegema sa Zapadnog Balkana i šta se radi na projektima transportnih koridora 8 i 10, koji, kaže, pokazuju EU da Balkan nije samo geografski deo Evrope, već da smo neotuđivi deo evropske ideje.

 "Svi zajedno moramo da izbegavamo da stavramo probleme, da pokažemo mudrost, da smo izvukli i naučili pouke iz prošlosti", rekao je Borisov.

 Kako je rekao, optimista je da će i zemlje Balkana koje još nisu u EU, ostvariti napredak na evropskom putu, jer evropske integracije nema alternativu.

 "To je zacrtan put. Imali smo brojne sukobe i ratove u regionu, ali sada smo na prekretnici, jer u ovom trenutku velike slie imaju interese na Balkanu i svaka od tih sila je uspela da da postigne određeni uticaj u našim zemljima", rekao je Borisov.

 Borisov je EU poručio da sa Srbijom, Rumunijom, Grčkom i Bugarskom imaju bezbednan i predvidljiv Balkan koji neće praviti probleme.

 "Želimo da poštujemo sve zahteve koje evropska demokratija traži, vladavina prava, sloboda govora i izražavanja, kao i više plate i prihode građana i zato želimo da privučemo investicije", rekao je Borisov.

 "Naše prijateljsvto nije upereno ni protiv koga, protiv Rusije, Turske, SAD ili EU, samo zelimo da privučemo investicije, da možemo da gradimo infrastrukturu, jer tamo gde se infrastruktura gradi, nema rata", rekao je Borisov.

Piše:
Pošaljite komentar