Potvrđeno ulaganje u kanalizaciju i zaštitu Palića i Ludaša
SUBOTICA: Vlade Srbije i Nemačke zajednički rade na zaštiti biodiverziteta jezera Palić i Ludaš, čije se područje nalazi pod zaštitom Ramsarske konvencije.
Nemačka razvojna banka (KfNJ), finansijska institucija nemačke vlade, finansira ovaj projekat bespovratnim sredstvima u iznosu od 6,5 miliona evra. To je potvrđeno Ugovorom o finansiranju koji uključuje pomenutu banku, Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastrukture, Grad Suboticu, JP „Palić Ludaš” i JKP „Vodovod i kanalizacija” koji je potpisan 17. novembra.
Gradonačelnik Subotice Bogdan Laban je objasnio da su u proteklih godinu dana ispunjeni svi uslovi za implementaciju Projekta zaštite biodivirziteta jezera Palić Ludaš. Ugovorom je predviđeno da 67 odsto novca odlazi na izgradnju kanalizacione mreže naselja Palić i spoljnog potisnog voda koji će buduću mrežu povezivati sa prečistačem. Zatim, 20,3 odsto za izgradnja zaštitnog pojasa oko jezera, što podrazumeva izgradnju biciklističke staze i ozelenjevanje, šest procenata ide za uređivanje prečistača otpadnih voda, a tri na biomanipulaciju, odnosno izlov ribe.
„Sada se očekuje angažovanje stručnih konsultanata od strane ministrarstva, nakon čega ćemo uz njihov nadzor i kontrolu pristupiti raspisivanju tendera za nabavku radova na izgradnji kanalizacione mreže u naselju Palić i spoljnog potisnog voda. Takođe, otpočeće se i sa pripremnim aktivnostima za izgradnju zaštinog pojasa oko jezera kao i aktivnostima za biomanipulaciju“, rekao je Bogdan Laban.
„Ova tema je u poslednjih nekoliko meseci bila više puta eksploatisana na negativan način od opozicije, konkretno Mađarskog pokreta, koji su iznosili niz neistina. Moram da kažem da u od kada smo na vlasti, nešto više od godinu dana nismo zatekli ništa od projekta. Od momenta preuzimanja projekta, ekspropijacija zemljišta koja čini zaštitini pojas jezera nije bila ni započeta, nijedan predmet nije bio rešen.“
Eksproprijacija zemljišta
„Druga najvažnija mera projekta izgradnje zaštitnog pojasa je definisana u smislu obezbeđivanje zemljišta, odnosno preduslov je da Grad obezbedi zemljište u svom vlasništvu i trenutno je u toku procedura ekspropijacije zemljišta. Istočna obala jezera Palić je završena i bukvalno može da se počne sa radovima, dok je zapadna obala četvrtog sektora, južna obala četvrtog sektora i kompletna obala trećeg sektora jezera Palić, su na redu. Nakon geodetskih radova kojima se definiše obalni pojas pristupićemo ekspropijaciji i ovog dela zemljišta“, rekao je Ervin Molnar, projekt menadžer. Zaštitni pojas jezera Ludaš je definisan u aprilu 2017. godine usvajanjem plana detaljne regulacije, na osnovu kojeg postoji rešenje o javnom interesu na prvoj fazi obalnog pojasa jezera Ludaš gde se nakon okončanja geodetskih radova takođe može očekivati početak ekspropijacije negde u prvom kvartalu 2018. godine, dodao je Molnar.
Predstavnik GIZ-a, nemačke organizacije za međunarodnu saradnju Mišel Roman čestitao je gradonačelniku i subotičkim preduzećima, jer je urađen veliki korak ka sanaciji jezera Palić i Ludaš. Pre dve godine potpisan je sporazum, podsetio je Roman, koji je već bio veliki korak jer je definisao preduslove za realizaciju ovog projekta.
„Sada kada su ti preduslovi ispunjeni, potpisan je ugovor za realizaciju projekta i ništa više ne može da zaustavi ovaj projekat. Možemo ozbiljno da krenemo u izgradnju. Očekujemo da ako sve bude išlo po planu već u februaru 2018. godine bude izabran međunarodni konsultant i da krenemo u realizaciju“, rekao je Mišel Roman.
Jedna od ključnih mera za ozdravljenje jezera Palić je izgradnja kanalizacione mreže. Ervin Molnar, projekt menayer objašnjava da je bilo neophodno da se pripremi sva projektno-tehnička dokumentacija za buduću kanalizacionu mrežu, crpnu stanicu i potisni vod kojim će buduća mreža biti povezana sa prečistačem otpadnih voda. Organizovani su sastanci sa građanima, oni su informisani o značaju ovog projekta, a zatim su se izjasnili za izgradnju kanalizacione mreže.
Bogdan Laban je još jednom istakao da je realno da se 2018.godine počne sa izgradnjom kanalizacione mreže za sve zanteresovane građane na Paliću koji su potpisivali izjave o priključenju na kanalizacionu mrežu. Laban dalje kaže da očekuje da će se i naredne godine energično raditi i graditi na Paliću, ali i u Subotici nastaviti svi bitni projekti. Gradonačelnik Subotice je naglasio da je u narednom periodu Palić prioritet.
Ludaško jezero je od međunarodnog značaja i u Srbiji ima status specijalnog rezervata prirode. Jezera Palić i Ludaš, osim toga, što su zaštićeni na lokalnom i nacionalnom nivou, predstavljaju i mesta od svetskog značaja za očuvanje biljaka i ptica, a Ludaško jezero je i na listi lokaliteta od značaja za zaštitu vlažnih staništa, zaštićenih ramsarskom konvencijom.
S. Iršević