Dogodine kreću radovi u Kineskoj četvrti
Niz inicijalnih odluka i zaključaka, koje je usvojila Radna grupa za kapitalne i infrastrukturne projekte, doneto je na prvom sastanku Saveta za razvoj „Youth creative polis“-a, odnosno Omladinskog kreativnog polisa.
Formiran na osnovu odluke Upravnog odbora Fondacije „Novi Sad 2021“, Savet je nastao kao rezultat javnih debata stručne i najšire javnosti, a s kojima se saglasio gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, potvrdivši ih 12. septembra ove godine kroz pet tačaka razvoja budućeg kreativnog polisa.
Na osnovu provere zemljišnih knjiga u Katastru i Istorijskom arhivu grada Novog Sada, potvrđeno je da nema ni osnova ni zahteva za restitucijom na parcelama na kojima se radi obnova i izgradnja „Youth creative polis“-a. Drugi usvojeni zaključak odnosi se na početak uvođenja do sada nepostojeće komunalne infrastrukture. Na osnovu toga, Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije s najpovoljnijim izvođačima radova potpisala je ugovor za projektovanje vodovoda, kanalizacije i pratećih objekata (crpnih stanica), kao i ugovore za javno osvetljenje i parterno uređenje, a Gradska uprava za imovinu sprovela je postupak javne nabavke čiji je predmet privođenje nameni na adresi budućeg YCP-a. Na osnovu svega navedenog, početak radova očekuje se već početkom 2018. godine.
Savet za YCP dao je smernice o imenovanju koordinatora projektovanja i realizacije poslova, a u cilju što bolje sinhronizacije radova svih JP-a i JKP-a. Radna grupa za kapitalne i infrastrukturne projekte saglasila se s tim i donela zaključak o imenovanju člana kog će delegirati Uprava za građevinsko zemljište i investicije.
Određeni su i prvi kriterijumi za zakupce koji se bave uslužnim zanatima, po kojima se savesnim zakupcima smatraju svi oni koji su (i pored činjenice da su im ugovori o korišćenju poslovnog prostora istekli) svoje obaveze prema Upravi za imovinu izmirivali na vreme. Savet je u daljem toku sastanka razgovarao o pravnom okviru koji će biti predložen kao rešenje za obezbeđivanje novog prostora za sve uslužne zanatlije, koji se privremeno ili trajno iseljavaju iz zone koja se privodi nameni.
Otkriveno je i nekoliko slučajeva prebivališta lica bez rešenog stambenog pitanja, zbog čega se Fondacija „Novi Sad 2021“ obratila Centru za socijalni rad da bi pružila podršku u zbrinjavanju. Uzimajući u obzir vremenske prilike i teške životne uslove, Centar je pronašao odgovarajuće rešenje za te građane.
Uloga formiranog Saveta ogleda se pre svega u davanju smernica i predlaganju mera za unapređenje, te praćenje sprovođenja projekta „Youth creative polis“. Osim toga, Savet treba da definiše način upravljanja tim projektima, podstiče saradnju svih učesnika na realizaciji projekta, pokreće inicijative i preduzima druge aktivnosti u cilju unapređenja saradnje nadležnih organa, ustanova i institucija i same realizacije. Fondacija „Novi Sad 2021“ na taj način nastavlja, kroz izgradnju kulture dijaloga, da simbolizuje most koji prevazilazi prepreke.
Savet za razvoj „Youth creative polis“-a čine predstavnici Fondacije „Novi Sad 2021“ i „OPENS“-a, predstavnik umetničke produkcije i predstavnik zanatlija iz Kineske četvrti, kao i predstavnici gradskih uprava za kulturu, za građevinsko zemljište i investicije, za komunalne poslove i za urbanizam i građevinske poslove.
B. Pavković