Skup o prevenciji zloupotrebe psihoaktivnih supstanci
U Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata održan je stručni skup na temu „Prevencija zloupotrebe psihoaktivnih supstanci u osnovnim školama grada Novog Sada”.
Skupu se obratio i član Gradskog veća za zdravstvo prof. dr Zoltan Horvat, koji je, između ostalog, naglasio da je zloupotreba psihoaktivnih supstanci postala veliki problem globalnih razmera, koji se vremenom počeo širiti na sve mlađe kategorije.
„Seminar je posvećen borbi protiv zloupotrebe droga kod dece uzrasta od sedam do 14 godina“, rekao je Horvat.
„Učesnici su, pre svega učitelji i nastavnici, ali i saradnici u školskoj nastavi i u radu škole. Cilj je da se oni obuče za što ranije prepoznavanje problema pa samim tim i da znaju kako da ga reše i kome se mogu obratiti. Svedoci smo da je veliki broj dece uhvaćen u mrežu narkomanije, a kada se steknu navike, tada kreće glavni problem.“
Kako je naveo, svota koja se ulaže u projekat je mala spram onoga što on donosi. Kako je rekla magistar psihologije Maja Petakov Vucelja, u svakoj školi, u okviru godišnjeg programa rada, postoji program koji se bavi prevencijom narkomanije i ostalih bolesti zavisnosti.
„U okviru njega se organizuju radionice s učenicima, pogotovo od 5. do 8. razreda, a sarađuje se i s drugim institucijama, kao što je Omladina JAZAS-a, da bismo na što bolji način pristupili rešavanju problema“, rekla je Maja Petakov Vucelja.
„U školama se takođe sprovodi, kako preventivno, tako i interventno, poseban rad s decom s poremećajem u ponašanju. Ta deca često skliznu u korišćenje psihoaktivnih supstanci, ukoliko se ne razviju konstruktivne strategije u radu s njima. Saradnja s porodicom je ključna i postoji strategija za to, ali nekada izostaje jer je roditeljima teško da prihvate da njihovo dete ima problem.
Kako kaže naša sagovornica, pokazatelji koji govore da deca možda koriste psihoaktivne supstance su nagle promene ponašanja i raspoloženja. Vrlo često se ona vezuju za određeni adolescentski period, ali je veoma bitno da roditelji obrate pažnju na neke nagle promene ponašanja kod dece.“
Sekretar Crvenog krsta Novog Sada Dragan Lazić naglašava da se
CKNS pre svega bavi prevencijom, u čemu im snažnu podršku daje i Grad.
„Preko Gradske uprave za zdravstvo ove godine realizujemo šest projekata, a jedan od njih je i prevencija zloupotrebe psihoaktivnih supstanci u osnovnim školama“, rekao je Lazić.
„Moram napomenuti da osim tog projekta, imamo i projekat „Tematski roditeljski sastanci”, i okviru kojeg stručnjaci u 20 osnovnih škola drže roditeljske sastanke na temu prevencija zloupotrebe psihoaktivnih supstanci. U pitanju su pedagog, lekar, neuropsihijatar i predstavnici Policijske uprave Novi Sad. Tim projektom obuhvaćeno je više od 1.200 roditelja i oni dobijaju osnovna znanja, a u slučaju da primete da se dešava nešto u porodici, znaju kome da se obrate, odnosno kako da postupe u datoj situaciji.“
Kako kaže naš sagovornik, taj projekat je osmišljen da bi prosvetni radnici u novosadskim osnovnim školama proširili svoja teoretska i praktična znanja i povećali svoje komunikacione sposobnosti. Bitno je da oni koji su praktično u sistemu školstva, kada prvi primete problem, znali kako adekvatno da reaguju. Vrednost projekta je 160.000 dinara.
I. Mikloši