Prihvatilište „Zoohigijene” se priprema za zimu
Gradnja pansiona „Zoohigijene i veterine” za vlasničke pse i mačke, u sklopu prihvatilišta u Šangaju, krenula je početkom novembra. Krov je postavljen te se polako prelazi na instalacije i sređivanje enterijera, nakon čega će na red doći stolarija.
Pošto je zakonski rok za gradnju 90 dana, sve bi trebalo da bude gotovo do kraja godine. U međuvremenu, kapacitet azila za pse lutalice je popunjen, s oko 400 pasa, dok u prihvatilištu trenutno boravi samo jedan mačak – Bleki. Prihvatilište je, po rečima direktora „Zoohigijene i veterine” Aleksandra Bursaća, „Većina pasa je u boksovima, koji su izolovani, s izdignutim podom – kaže Bursać. – Što se tiče otvorenog dela, i tu su kućice izolovane, ali tamo boravi mali broj pasa, uglavnom samo određeni deo dana da bi se istrčali pa ih vratimo u boksove. Stalno su tu uglavnom dugodlaki psi s debljim krznom.”
Kao dodatnu meru za nastupajuću zimu zaposleni u Prihvatilištu uveli su i jaču ishranu psima, količinski oko 50 odsto više. Kako kaže direktor „Zoohigijene”, životinje same signaliziraju koliko im je hrane potrebno u određenom periodu godine.
Osnovci kao važna karika
Mališani iz OŠ „Žarko Zrenjanin” nedavno su, u saradnji sa časopisom „Čuvari ravnice”, posetili Prihvatilište u Šangaju. Direktor Bursać kaže da će takve aktivnosti biti nastavljene da bi što više dece posetilo azil.
“ Kada najmlađe edukujemo o značaju odgovornog vlasništva, direktno utičemo i na rešenje problema napuštenih životinja i neodgovornog vlasništva – objašnjava Bursać. – Mališani to odlično prihvataju, a osim toga, takva druženja uglavnom završe i udomljavanjima.”
Inače, od početka 2017. do sada udomljeno je 465 pasa iz Prihvatilišta u Šangaju. Iako su to dobre vesti, Bursać napominje da je neophodno da počne potpuna primena Zakona o dobrobiti životinja uz ogovarajuću kaznenu politiku.
“ Postoji veliki broj odštetnih zahteva zbog ujeda pasa lutalica, koji ozbiljno opterećuju gradski budžet i poslovanje „Zoohigijene” – kaže direktor. – Ne bismo želeli da se približimo rumunskoj situaciji, gde na ulicama Bukurešta ima na desetine hiljada pasa lutalica, a nadležna služba ih samo hvata i eutanazira. Povrh svega, to se dešava u jednoj zemlji članici EU. Mi ne želimo da dođemo do toga jer to nije rešenje. Treba da težimo nekim razvijenijim zemljama u tom smislu, gde postoji kultura udomljavanja. Kastracija ili sterilizacija, vraćanje na lokaciju odakle su pokupljeni, ukoliko je pas miroljubiv, i humano postupanje prema njima, uz sprečavanje hiperprodukcije. Na kraju, i u Zakonu piše da je svaki vlasnik dužan da spreči rađanje neželjenih kućnih ljubimca, i to onemogućavanjem kontakta mužjaka i ženke i primenom kontracepcije, kastracije i sterilizacije ženke.”
D. Ristić
Foto: S. Šušnjević