Srušiti barijere i na granicama i u glavama
„Jedino formiranjem zajedničkog ekonomskog područja Zapadnog Balkana može se značajnije ubrzati privredni rast svih zemalja u regionu“, izjavio je juče predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.
On je na skupu, u okviru CEFTA nedelje 2017, u organizaciji Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije, Sekretarijata CEFTA i PKS-a, rekao da poslovna zajednica traži što jednostavnija rešenja.
„Molim vas u ime pola miliona kompanija u regionu da budete kretivni“, poručio je Čadež.
On je naglasio da je CEFTA doprinela političkoj stabilnosti u regionu, podigla regionalnu saradnju i trgovinu – na primer, razmena u regionu povećana je 2,5 puta, s EU 3,6 puta... Takođe, malim i srednjim kompanijama CEFTA je omogućila izlazak na regionalno tržište, podizanje konkurentnosti, priliv investicija.
„Ali, zemlje regiona su i dalje nedovoljno integrisane u globalnu ekonomiju. Ključni razlog je što jedni i drugima i dalje, 11 godina posle, postavljamo prepreke u praksi dogovorene liberlizacije, ometamo necarinskim barijerama, a najavažija prepreka je u našim glavama“, naglasio je Čadež.
Podsetio je na to da je Svetska banka predvidela da će zemljama Zapadnog Balkana, ako ne ubrzaju rast, biti potrebno oko 60 godina da stignu nivo razvijenih evropskih zemalja mereno prihodima stanovništva.
„Taj rast ćemo da pronađemo kod nas, tako što ćemo naše ekonomije povezati u jedinstveno ekonomsko područje koje ga može generisati, a ne zato što u Briselu to neko želi, već zbog nas samih“, poručio je Čadež.
„CEFTA sporazum treba unaprediti u pravcu formiranja zajedničkog ekonomskog prostora“, izjavio je juče ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić na skupu u okviru CEFTA nedelje 2017, upozorivši na to da kamioni u regionu i dalje na graničnim prelazima čekaju sedam do 48 sati.“Vlada Srbije je spremna za formiranje zajedničkog ekonomskog prostora u regionu, kao i primenu Akcionog plana, koji su dogovoreni u Trstu. S druge strane, prosečno zadržavanje kamiona u Gruziji je svega sedam minuta. Gubimo 26 miliona sati godišnje zbog čekanja kamiona s robom na granici, po podacima MMF-a. Oko 800 miliona evra se plaća za različite vrsta usluga na tim graničnim prelazima, opravadano ili neopravdano, što je jedan odsto BDP-a zemalja regiona.“
Mnogo gubimo
Ljajić je upozorio na to da se svaka zemlja, ipak, i dalje bavi svojim pojedinačnim interesima, ali da i dalje nemaju izvoz u skladu sa svojim izvoznim potencijalima.Navodi, na primer, da Albanija koristi svega 40 odsto potencijala kada je reč o izvozu prema EU, Makedonija i BiH 33 odsto svog potencijala, Srbija iskorišćava 27 odsto manje od onoga što bi mogla uraditi... Dodao je da je u regionu učešće izvoza u BDP-u oko 27 odsto.Po podacima MMF-a, vidi se da zemlje u regionu imaju manje investicije, na primer 3,5 puta manje su bile u šest zemalja regiona nego u Mađarskoj, 2,5 puta manje nego u Češkoj.
Ministar je naglasio da zemlje CEFTA moraju da „donesu odluku o tome da li ćemo čekati da politika reši sve probleme, pa da tek onda krenemo u rešavanje ili ćemo nešto učiniti za privrednike”.
„Ne možemo gurati probleme pod tepih, treba da tražimo rešenje za privrednike. Vlada Srbije je potpuno spremna da učini korak više i da idemo dalje u formiranje zajedničkog ekonomskog prostora“, naglasio je Ljajić.
D. Urošević