Održan Međunarodni GIS dan Srbije: Kupili smo kartu za budućnost
NOVI SAD: Ovogodišnji međunarodni GIS dan Srbije održan na Univerzitetu u Novom Sadu, u organizaciji Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo Prirodno matematičkog fakulteta, okupio je predstavnike univerziteta, škola, kompanija, neprofitnih organizacija i GIS stručnjaka kako bi predstavili uspešne primere integracije ovih tehnologija u različitim sferama ljudske delatnosti.
Kako je dalje kazala, na fakultetu već imaju GIS centar, a od sledeće godine planira se i novi modul geoinformatike na osnovnim studijama.
Po rečima direktora Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo PMF-a profesora dr Lazara Lazića, geoinformatika je put koji geografiju uvodi u 21. vek.
Govoreći o istoriji Vojnogeografskog instituta osnovanog još 1876, zamenik načelnika ove institucije pukovnik docent dr Zoran Srdić napomenuo je da je sve što se u njemu danas radi, a zasnovano je na GIS tehnologijama, dostupno i civilnom društvu.
Nalazimo se usred četvrte industrijske revolucije, gde se gube granice između stvarnog i virtuelnog i svi procesi u toj revoluciji odvijaju se jako brzo, rekao je direktor BioSens instituta profesor dr Vladimir Crnojević.
Trudimo se, rekao je u nastavku, da povežemo sve dostupne informacije važne za poljoprivredu, s krajnjim ciljem obezbeđivanja što više hrane.
GIS dan je globalni događaj koji je u svetu prvi put održan 1999. radi jačanja svesti javnosti o značajnom doprinosu geoinformacionih tehnologija u našim životima.
U Srbiji se obeležava od 2013. i prilika je za povezivanje univerziteta, škola, kompanija, neprofitnih organizacija i GIS stručnjaka, kako bi se predstavili uspešni primeri integracije ovih tehnologija u različitim sferama ljudske delatnosti, jer geoinformacioni sistemi su danas sve prisutniji, kako u svakodnevnom životu ljudi, tako i u velikom broju delatnosti.
Teme ovogodišnjeg GIS dana bile su poljoprivreda i GIS, pametni gradovi i GIS, i GIS u obrazovanju.
Učenici i studenti su predstavili svoje radove, od kojih su najbolji i nagrađeni, a biće objavljeni i u naučnom časopisu.
Pored toga, učesnici su se upoznali s aktivnostima kompanija, visokoškolskih i istraživačkih institucija u Srbiji vezanih za GIS putem predavanja, radionica i praktičnih demonstracija.
Studenti su poster prezentacijama mogli da prikažu rezultate svojih istraživanja, osvoje nagrade i ostvare kontakte s potencijalnim poslodavcima, dok su se srednjoškolci upoznali s mogućnostima stručnog usavršavanja u oblasti GIS-a, geoinformatike i geomatike u Srbiji.
D. Devečerski