Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Kamenici spasli čoveka od infarkta kakav se ne preživljava

15.11.2017. 09:01 09:08
Piše:
Foto: Dnevnik/Slobodan Šušnjević

NOVI SAD: Zlatko T. (38) iz Crvenke doživeo je težak infarkt 14. oktobra, a poslednje čega se seća je da ga Hitna pomoć negde vozi iz bolnice u Vrbasu.

Ne zna da je onda stigao u Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, gde su mu odmah ugradili stent, ali su ga i priključili na aparat za vantelesni krvotok, na kojem je bio sve do 25. oktobra. Upravo zahvaljujući tom aparatu, ovaj mladi čovek je danas živ i nada se skorom povratku kući i svojoj porodici. Zlatko je i prva osoba koja je preživela ovako težak srčani udar i odlazi kući, a sve zahvaljujući uređaju za vantelesni krvotok.

- Sećam se da mi nije bilo dobro i da sam izgubio svest. Hitna pomoć me je od kuće vozila u bolnicu u Vrbas, a odatle ne znam gde su me vozili. verovatno ovamo, na Institut, ne sećam se. Imao sam infarkt, ali ne znam ni da li mi je srce stalo ili je još radilo. Sada sam svaki dan sve bolje, mogu da hodam po malo, govorim, dolazi mi porodica i mnogo mi znači njihova podrška - ispričao nam je Zlatko koji je još uvek u Jedinici intenzivne nege i dodao kako ima dvoje dece, od 13 i tri godine, i nada se da će im se brzo vratiti.

Načelnik Službe urgentne kardiologije Klinike za kardiologiju Instituta za KVBV profesor dr Milovan Petrović kaže da je ovaj pacijent imao veliki infarkt srca, praćen kardiogenim šokom i da mu ni pored ugrađenog stenta nije bilo bolje.


Jedini samostalno izvode procedure

Upravnik Klinike za kardiologiju Instituta za KVBV docent dr Ilija Srdanović kaže da su oni jedina jedinica kardiološke intenzivne nege u Srbiji koja ima EKMO aparat.

- EKMO imaju kardiohirurgije i kod nas na Institutu, kao i Kliničkom centru Srbije i na Dedinju, ali smo mi jedina jedinica kardiološke intenzivne nege koja samostalno izvodi ovakve pocedure. Uređaj imamo od marta, kada smo uveli ovu savremenu tehnologiju. Zlatko je preživeo nešto što nije niko pre njega, jer mu je stalo srce i uređaj mu je “kupio vreme” do oporavka - rekao je dr Srdanović i dodao da su aparat do sada do sada koristili kod četvoro pacijenata, a Zlatko T. i još jedna devojka su uspeli da se spasu.


- Priključili smo ga na uređaj za ekstrakorporalnu životnu potporu, EKMO, odnosno aparat za vantelesni krvotok. Ovaj uređaj zamenjuje i potpomaže rad srca i pluća. Na mehaničkoj potpori je bio od 14. do 25. oktobra - kaže dr Petrović.

Kako objašnjava, uređaj izvlači krv iz srca, obogaćuje je kiseonikom i vraća u telo. Time se olakšava i rad drugih drugih organa, odnosno omogućava im se imaju dovoljno kiseonika, što srce ne bi moglo da proizvede bez pomoći uređaja.

- Time se omogućava i srcu da se oporavi i preuzme funkciju, a pacijent uporedo dobija i medikamentno lečenje, sve dok se ne oporavi dovoljno da bi mogao da ide kući - ispričao je dr Petrović.

Šef Odseka koronarne jedinice Klinike za kardiologiju dr Mila Kovačević kaže da je EKMO uređaj najsavremnija tehnologija u svetu, da se jednostavno plasira, a obezbeđuje najveću podršku pacijentu.

- Iako se obično priključuje u kateterizacionoj sali, može da se priključi i u sobi, pored kreveta, kada je urgentna situacija, kao što je bila u Zlatkovom slučaju. On bez ovog aparata ne bi preživeo - rekla je dr Kovačević i dodala da Klinika za kardiologiju već deset godina ima i intraaortnu balon-pumpu, koja takođe potpomaže rad srca, ali je manje efikasna i daje četiri puta manju podršku.


Velika smrtnost

Kod pacijenata u kardiogenom šoku je velika smrtnost i iznosi od 40 do 80 odsto, dok je taj procenat na Institutu oko 60 odsto. Profesor dr Milovan Petrović kaže da je kod mlađih ljudi veća korist od EKMO uređaja, jer omogućava bolje preživljavanje, pošto starije osobe imaju i druge, pridružene bolesti, što otežava i njihove stanje i pogoršava mogućnost oporavka.


Zlatkova majka, Erika T. kaže da je njen sin doživeo infarkt 14. oktobra u četiri sata ujutro u svojoj kući, a već u osam sati ujutro mu je ugrađen stent u Kamenici. Hitna pomoć iz Kule ga je vozila u bolnicu u Vrbas, a odatle na Institut.

- Bilo je jako dramatično. On je povraćao i doktorka iz Hitne pomoći je posumnjala na virus, ali mu je ipak uradila EKG. Nije mogla da veruje koliko je jak srčani udar imo, jer je on sve vreme komunicirao sa njom, sam se oblačio i spremio. Zahvalna sam što je došao ovde, u prave ruke i što se svi jako trude oko njega. Ovde su vrhunski lekari, ali su i veliki ljudi, jer je cela ekipa nesebično davala sve od sebe - ispričala je Erika i dodala da je osim lekarima, verovala i u svog sina i da se nadala njegovom oporavku.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar