Poslanici o aferama DS, bratu premijerke, off šor kompanijama...
BEOGRAD: Poslanici Skupštine Srbije postavljali su danas pitanja predstavnicima izvršne vlasti, a interesovala ih je veza brata premijerke Ane Brnabić sa preduzećem Goša, afere funkcionera DS, off šor kompanije ministra Nenada Popovića, kao i finansiranje predsedničke kampanje lidera SNS.
Poslanica SNS Dušica Stojković rekla je da je do sada uhapšeno i procesuirano 44 najbližih saradnika i visokih funkcionera DS, ali je primetila da su neki od njih izbegli ruku pravde.
Ona je pitala da li je tačno da je Vuk Jeremić bivši šef diplomatije opustošio budžet za 3,6 miliona evra za svoja luksuzna putovanja, privatne avione, te da je preko 200.000 evra platio samo za noćenja po luskuznim hotelima.
Zar nije bezobrazluk da taj Jeremić, koji je sa Đilasom uništavao Beograd, sada govori o nefunkcionisanju grada I priča o poštenju, a šta je sve moglo da se izgradi za 3,6 miliona evra Skandalozno je da Jeremić kritikuje gradsku vlast, dok je, zahvaljujući SNS, prestonica sada grad kranova, ima preko 1. 111 aktivnih gradilišta, rekla je Stojković.
Kaže da je SNS uspela da prepolovi dug Beograda od 1,2 milijarde evra, te da vrati dugovanja za trudnice, porodilje, socijalno ugrožene
Poslanik DS Radoslav Milojičić pitao je predsednicu vlade Anu Brnabić kakve veze njen brat ima, ne sa fabrikom Goša, već sa firmom Konsalting kapitol iz Zemuna koja je, kaže, otkupila dugove te fabrike.
On je pitao Brnabić I da li je tačno da je firma njenog brata dobila 13 poslova od ministarstava I javnih preduzeća čiji je osnovač vlada u periodu od kada je ona postala predsednica vlade.
Navodi da su prihodi firme njenog brata u periodu od kako je Brnabić premijerka veći za šest miliona evra u odnosu na isti period u 2015. I 2016. godine.
Pitao je I zašto su pojedini učesnici Protesta protiv diktature dobili krivične I prekršajne prijave I da li je to pretnja svim ljudima koji misle drugačije I žele da na miran I demokratski način pokažu neslaganje sa vlastima.
Da li mislite da ćete time uspeti da sprečite pobunu koja se sprema u Srbiji, pitao je poslanik DS.
Tatjana Macura iz Dosta je bilo pozvala je Agenciju za borbu protiv korupcije da proveri finansiranje predsedničke kampanje Aleksandra Vučića, navodeći da je preko 6.000 ljudi uplatilo po 40.000 dinara na račun te kampanje.
Macura je pitala ministra Nenada Popovića da li je pogrešno informisao građane da nema off šor kompanije, a inače ih je, kaže, prijavio nadležnima.
Pitala je predsednicu Skupštine Srbije Maju Gojković da li je pritisla vladu da dostavi predlog budžeta za 2018. godinu koji, kaže, kasni dve nedelje.
Pritiskam ih stalno, videćemo kakvi su rezultati, odgovorila je Gojković.
Poslanica Sanda Rašković Ivić pitala je kada će, ako ne ukinuti rijalitije, onda ih bar prebaciti u termin posle ponoći, budući da su devojčice koje su pretukle drugaricu navele da su inspiraciju upravo pronašle u tom programu, a ministra Mladena Šarčevića je pitala da li je u nacrtu budžeta predvideo povećanje novca za angažovanje pedagoga I psihologa.
Govoreći o problemu vršnjačkog nasilja, ona je rekla da je neophodna prevencija, a podsetila je I da je direktorka škole koju je pohađao Aleksa koji je digao ruku na sebe zbog vršnjačkog nasilja dobila kažnjena sa 50. 000 dinara, dok je slučaj zastareo.
Odbor Skupštine Srbije za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava konstatovao je danas Nebojši Saviću prestanak funkcije predsednika Saveta guvernera Narodne banke Srbije, zbog isteka petogodišnjeg mandata.
Na sednici je, takođe, konstatovan i prestanak funkcije Đorđu Jevtiću na mestu direktora Uprave za nadzor nad finansijskim institucijama Narodne banke Srbije zbog isteka mandata.
Odbor će, u skladu sa zakonom, pokrenuti postupak za izbor novog direktora Uprave za nadzor nad finansijskim institucijama NBS i predsednika Saveta guvernera NBS.
Odbor je na sednici prihvatio i Predlog zakona o potvrdivanju Finansijskog ugovora Klinicki centri/C, između Srbije i Evropske investicione banke.
Predlog zakona obrazložio je direktor Uprave za javni dug Ministarstva finansija Branko Drčelić koji je naveo da je taj ugovor potpisan 12. jula 2017. godine, u iznosu od 50 miliona evra, na period od 25 godina otplate, uz grejs period od cetiri godine.
Sredstva će se povlačiti u najviše pet tranši, a povlačenje se očekuje do kraja 2021.godine.
Zajam je uzet bez provizija i naknada, a u slučaju da se sredstva ne povlače, za državu nema dodatnih troškova.
Deo sredstava za nabavku opreme za kliničke centre obezbeđuje Republika Srbija u iznosu od 15 miliona evra, istakao je Drčelić.