Strane investicije će dogurati do dve milijarde
Direktne strane investicije u Srbiji do kraja godine dostići će dve milijarde evra, izjavila je guvenerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, što je znatno više nego prošle godine u kojoj smo, inače, imali više investicija nego sve zemlje u regionu zajedno.
Ovakav rezultat svakako nije iznenađenje, s obzirom da smo još prošle godine bili na drugom mestu po stopi rasta broja novih radnih mesta ostvarenih iz direktnih stranih ulaganja, a ujedno smo i jedna od pet najatraktivnijih država za strane direktne investicije u evropskoj industriji.
Prema prošlogodišnjem istraživanju o aktivnosti Evrope kao odredišta za direktne strane investicije pokazalo se da je Srbija u 2015. godini imala rast od 108 odsto u broju otvorenim radnih mesta – sa 5.104 u 2014. i 10.631 u 2015. godini.
Državni sekretar u Ministarstvu privrede Milan Trivunac ocenio je da su od 2015. godine, zahvaljujući podsticajama koje daje Vlada Srbije, vrednost projekata bila 470 miliona evra i da je za taj novac trebalo da se zaposli 28.000 ljudi.
Kako je rekao, od početka 2016. do maja ove godine, uz podsticaje je obezbeđeno oko 300 miliona evra investicija i time će se otvoriti 20.566 radnih mesta.
Uz to, dodao je Trivunac, trećina investitora želi da investira u Srbiju.
Podsetio je da je analiza Ministarstva privrede o uticaju direktnih stranih investicija na izvoz u prerađivačku industriju od 2006. do 2015. godine pokazala da je podsticaj države za jedno radno mesto, u proseku bio 2.680 evra, a zaposleno je 20 odsto više radnika u prerađivačkoj industriji.
Najveći priliv od direktnih stranih investicija Srbija je imala 2007. godine – 3,2 milijarde evra, 2008. – 2,7 milijardi, 2009. – 2,1 milijarda, 2010. godine – 1,27 milijardi, 2011. – 3,54 milijarde, da bi 2012. godine one iznosile svega jednu milijardu. Od 2013. godine ulaganja u Srbiju, ali i podsticaj stranih investitora na koji se Vlada Srbije odlučila, počinju da donose rezultate.
Tako su te 2013. godine direktne strane investicije bile 1,5 milijarda, godinu dana kasnije 1,5 milijardi, a 2015. godine 1,8 milijardi.
Procenjuje se da su prošle godine iznosile 1,9 milijardi evra.
Ekonomisti su složni u oceni da treba napraviti analizu čime se privlače visoke strane direktne investicije odnosno da li su one posledica postignute makroekonomske stabilnosti, odnosno smanjenja budžetskog deficita, reformi i napretka na rang listama konkurentnosti ili, pak, subvencija za svako otvoreno radno mesto.
Vlada Srbije je smanjila prošle godine iznos subvencija za svako otvoreno radno mesto, ali je eto ipak prihod od stranih direktnih investicija veći nego ranije.
Međutim, pored subvencija – koje jesu manje nego prethodnih godina, država se i na druge načine bori za strane investicije. Tim pre što u susednim zemljama regiona ima žestoku konkurenciju koja je spremna da ponudi više nego Srbija kako bi investitori došli u nju i zaposlili radnike.
Tako sada država mora da pripremi industrijske zone i obezbedi im potpunu infrastrukturu, a često i besplatno daje placeve kako bi strani investitori gradili pogodine i u njima zapošljavali naše radnike.
Procenjuje se da sve što se na početku uloži u stranu investiciju za nekoliko godina se vrati državi, a pri tom se broj nezaposlenih iz godine u godine smanjuje.
LJ. Malešević