Tri američka nosača doplovila do obala Kine i S.Koreje
Sjedinjene Američke Države poslale su čak tri nuklearna nosača aviona klase Nimic u zonu Azija-Pacifik, nakon znatnog porasta napetosti na Korejskom poluostrvu usled zajedničkih vojnih vežbi SAD i Južne Koreje, preneo je Sputnjik.
Nosač aviona USS Ronald Regan i njegova borbena grupa protekle nedelje su učestvovali u seriji vojnih vežbi zajedno s južnokorejskim snagama. Pre nekoliko dana je u šire područje ušla i borbena grupa nosača USS Teodor Ruzvelt, a danas je saopšteno da je pod komandom Sedme flote stavljen i USS Nimic.
Sedište Sedme flote nalazi se u Jokosuki u Japanu, a neki njeni elementi su izdvojeni u Južnoj Koreji. U njoj se redovno nalazi 60 do 70 brodova, 300 aviona i 40.000 mornara i marinaca. Inače, kontroliše ih jedan nosač aviona, trenutno Ronald Regan, čija je matična luka takođe u Japanu, ali je sada proširena s dodatne dve borbene grupe nosača.
Iako su nedavne informacije smeštale i nosač USS Karl Vinson u Sedmu flotu, pre pet dana je objavljeno da taj nosač sprovodi testiranje mornaričke verzije vazduhoplova F-35C, koji je prošle nedelje po prvi put sleteo na nosač aviona na otvorenom moru.
S tri nuklearna supernosača, sva tri klase Nimic, Sedma flota trenutno raspolaže s više od sto dodatnih aviona, a radi se o jednoj od najvećih koncentracija pomorske i vazdušne snage na svetu.
Inače je izuzetno retko da se i dve borbene grupe nosača aviona nađu zajedno u istom području — poslednji put to se dogodilo u junu ove godine, kada su Karl Vinson i Regan nekoliko dana zajedno sprovodili vojnu vežbu blizu Korejskog poluostrva, ali i taj slučaj je bio prvi u gotovo 30 godina. Poslednji put kada su tri ili više nosača aviona bila na istom području delovanja učestvovali su u prvom zalivskom ratu.
Nimic, Regan i Ruzvelt verovatno će sprovoditi nove vojne vežbe u saradnji s Japanom i Južnom Korejom, a njihovo okupljanje izgleda kao odgovor na sve češće testiranje severnokorejskih balističkih raketa iznad teritorije Japana. „Ta država je uporno poboljšavala svoje nuklearne i balističke mogućnosti“, rekao je japanski ministar odbrane Icunori Onodera.
„Pretnja koju sada predstavlja Severna Koreja dostigla je kritičan nivo bez presedana“, rekao je Onodera.
Vojni analitičari smatraju da će prisustvo tri nuklearna nosača aviona u regiji poslati jak signal Kini i Severnoj Koreji.
„To je znatno projektovanje sile, kad god jedan nosač uđe u neku regiju“, rekao je odbrambeni analitičar Adam Maunt za Si-En-En.
„Kretanje nosača i njihovih pratećih brodova poslaće poruku Kini da je SAD i dalje dominantna sila na Pacifiku“, rekao je penzionisani admiral Džon Kirbi.
Okupljanje tri nosača u regiji preklapa se s planiranom azijskom turnejom američkog predsednika Donalda Trampa, koji bi početkom sledećeg meseca trebalo da započne svoju dvanaestodnevnu posetu Kini, Japanu, Južnoj Koreji i Vijetnamu.
„Iako su kretanja brodova prethodno planirana, radi se o zgodnom preklapanju. Mornarica iskorišćava to preklapanje da bi demonstrirala svoje sposobnosti potencijalnim suparnicima“, rekao je Kirbi.