Otvorena ekološka manifestacija Novosadska jesen
Nastupom učenica Muzičke škole „Isidor Bajić” na prvom spratu Spensa, otvorena je 14. „Novosadska jesen”, koja ove godine okuplja više od 250 izlagača, a trajaće do subote, 28. oktobra.
Ovogodišnja manifestacija je posvećena botanici i digitalizaciji prirodne baštine, a povod je obeležavanje 200 godina herbara Andreasa Volnog i digitalizaciji najstarijeg herbarijuma na našim prostorima, pa i u regionu. Novosađane očekuje bogat izbor cveća, sadnica, semenske robe, opreme za hortikulturu, meda, pčelinjih proizvoda kao i rukotvorine starih zanata.
Otvaranju ovogodišnje manifestacije prisustvovao je predsednik Pokreta gorana Novog Sad Petar Viđikant, koji je pozvao sugrađane da posete izložbu i uživaju u „Novosadskoj jeseni”.
– Želja nam je da svaki posetilac ponese makar jednu biljku, da bi ulepšao ne samo svoj životni prostor već i Novi Sad – kazao je Viđikant. – Uspeli smo sa saradnicima da organizujemo lepu izložbu, s ciljem da utičemo na ekološku svest sugrađana da primene ono što su videli i naučili na ovoj manifestaciji.
Izložbu je otvorio direktor Departmanta za biologiju i ekologiju u Novom Sadu profesor dr Goran Anačkov i istakao značaj digitalizacije herbarijuma Andreasa Volnog.
– Tendencija Novog Sada je da razvija nauku, kulturu, turizam, a herbarijum Andreasa Volnog predstavlja nacionalno, naučno i kulturno bogatstvo – istakao je Anačkov. – Zbog toga je digitalizacija najbolji način da ga očuvamo i da ga široj javnosti prezentujemo. Projekat se realizuje u saradnji sa JP „Informatika” i njenom službom za digitalizaciju.
Osim cveća, građani mogu da vide i kupe i egzotične biljke, glinene figure, a u ponudi ima i prehrambenih proizvoda, poput sira i suhomesnatih prerađevina. Kaktusi staju oko 200 dinara, jesenje ruže 250, a semenska roba košta 50 dinara.
Izlagač Dušan Bobić već nekoliko godina učestvuje kao izlagač i zadovoljan je organizacijom.
– Imam u ponudi različite vrste bilja, za svakog po nešto. Već tradicionalno očekujemo veliku zainteresovanost posetilaca – rekao je Bobić. Udruženje „Inženjeri zaštite životne sredine” će tokom manifestacije promovisati reciklažu papira. Oni pozivaju sugrađane da zamene stari papir za sadnicu cveća ili drveća. Za deset kilograma papira sleduje jedna sadnica cveća, a za donetih 60 kilograma sadnica drveta.
Manifestaciju je podržala Uprava za zaštitu životne sredine Novog Sada, Uprava za privredu i Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam. Izložbe „Novosadske jeseni” biće otvorene svakog dana od 8 do 20 časova. Ulaz je besplatan.
S. Kovač