Putujuća apoteka rešenje za meštane manjih sela
ZRENJANIN: Iz Javne ustanove „Apoteka Zrenjanin” dobrovoljno, uz socijalni program, odlazi 35 zaposlenih, međutim, da bi ustanova mogla da funkcioniše, od ukupno 116 zaposlenih, njih 47 bi trebalo da ostane bez posla, izjavio je pre nekoliko nedelja direktor Milan Miljuš.
Dok se čeka razrešenje ove situacije, nameće se pitanje da li mogu opstati seoske apoteke, koje nikad nisu poslovale sa dobitkom.
Njihova sudbina, verovatno, je zapečaćena. U apotekarskoj ustanovi kažu da bi rešenje mogla biti putujuća apoteka, ali za tako nešto još ne postoji zakonsko rešenje. No, kako su u sličnoj situaciji mnoge državne apoteke širom zemlje, moguće da će to pogurati i pronalaženje načina kako snabdeti neophodnim lekovima i mala mesta, gde postojanje apoteke nije isplativo.
U Javnoj ustanovi „Apoteka Zrenjanin”, koja od aprila 1998. godine deluje kao samostalna zdravstvena ustanova, čak 20 apoteka je u selima, a 14 u gradu.
Iste nedaće imaju i u drugim srednjobanatskim opštinama, a u najvećim problemima je novobečejski Dom zdravlja. U tamošnjoj lokalnoj samoupravi kao jedino rešenje vide izdavanje u zakup privatnim farmaceutima, i to tako što bi apoteke prethodno bile razdvojene, pa ponuđene u zakup. S druge strane, u Novoj Crnji, gde je situacija ipak nešto bolja, smatraju da ovo nije pravo rešenje.
"Imamo tri apoteke i istina je da one u ovakvom sistemu, sa 12 odsto marže, ne mogu da budu rentabilne. Ali, izdavanje u zakup privatnicima sigurno nije rešenje. Teško da će privatnik držati apoteku u selu gde mu se ne isplati. Selo je sve siromašnije, sa pretežno staračkim domaćinstvima, u apoteci se podižu lekovi na recept a ne kupuje ništa drugo. To je tako, ali ima li pravo i meštanin malog sela na apoteku", pita se direktorka novocrnjanskog Doma zdravlja Danica Vučurević Đukin.
Situacija je teška i u domovina zdravlja u Sečnju i Žitištu, ali i tamo su završni bilansi na pozitivnoj nuli. Bar za sada.
Ž. B.