Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pokrajinska vlada za bolji položaj ratnih veterana

20.10.2017. 08:06 08:32
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: U Vojvodini ima 3.469 ratnih vojnih invalida i 2.386 korisnika porodične penzije koji su pravo ostvarili po učesniku oružanih akcija posle 17. avgusta 1990. godine i rata 1999. godine, navodi se u Akcionom planu koji je Pokrajinska vlada usvojila početkom ovog meseca.

Dokument je sačinjen da bi se kategorija ratnih veterana koji ostvaruju razne olakšice proširila i na učesnike oružanih akcija posle 17. avgusta 1990. godine i rata 1999. godine.

Pravo na osnovu zakona ostvaruju učesnici oružanih akcija posle 17. avgusta 1990. i rata 1999. godina kojima je priznato svojstvo ratnog vojnog invalida i članovi porodice palog borca iz rata 1999. Prava tih korisnika su identična s pravima ratnih vojnih invalida i članova porodica palih boraca NOR-a. Na osnovu podataka koji su Pokrajinskom sekretarijatu za socijalna pitanja dostavile lokalne samouprave, javna preduzeća i ustanove, utvrđeno je da postoje velike razlike u broju, vrsti i obimu olakšica koje lokalne samouprave obezbeđuju na svojoj teritoriji i da ih u većini slučajeva ostvaruju samo ratni vojni invalidi i korisnici porodične invalidnine, a ne i ratni veterani, učesnici oružanih akcija posle 17. avgusta devedesetih i rata 1999. godine. U manjem broju lokalnih samouprava ratnim veteranima su date subvencije u oblasti komunalnih usluga i usluga drugih javnih preduzeća, besplatno korišćenje sportskih sala, besplatna užina i škola u prirodi za decu, ekskurzija i besplatan smeštaj u srednjoškolskim domovima i slične olakšice. O tome svedoče i podaci objavljeni u Akcionom planu Pokrajinske vlade.   

U Vojvodini ima 3.469 ratnih vojnih invalida i 2.386 korisnika porodične penzije koji su pravo ostvarili po učesniku oružanih akcija posle 17. avgusta 1990. godine i rata 1999. godine

Od 44 lokalnih samouprava koje su dostavile podatke o povlasticama, ratni vojni invalidi nemaju nikakve olakšice u Adi, Kanjiži, Senti, Bačkoj Topoli, Novom Kneževcu, Kovinu, Titelu, Temerinu, Novoj Crnji, Žitištu, Žablju i Beloj Crkvi. Najveći broj olakšica ratnim vojnim invalidima i mirodopskim vojnim invalidima daju Novi Sad i Kula. Tako ratni vojni invalidi i korisnici porodične invalidnine u Novom Sadu imaju pravo na rešavanje stambenih potreba pod određenim uslovima u skladu s mogućnostima. Takođe novosadska lokalna samouprava putem konkursa finansira gradska udruženja ratnih vojnih invalida i mirnodopskih vojnih invalida, daje preporuke za dodelu poslovnih prostora tim udruženjima pod povoljnim uslovima. Grad ih oslobađa i dela plaćanja komunalnih proizvoda i usluga, poput korišćenja toplotne energije, tople i hladne vode i usluga čistoće, pod određenim uslovima. Novi Sad daje i besplatne ulaznice za kupalište Štrand i besplatno korišćenje parking-mesta za invalide od prve do četvrte grupe invalidnosti, dok deci palih boraca daje mesečnu pomoć.


Rešavati probleme

Pokrajinska vlada je u maju zadužila pokrajinske sekretarijate da sačine plan za poboljšanje položaja ratnih veterana, odnosno učesnika oružanih akcija posle 17. avgusta 1990. godine i učesnike rata iz 1999. godine na inicijativu predsednika Pokrajinske vlade Igora Mirovića, nakon šti se susreo sa članovima udruženja ratnih invalida, koji su mu tom prilikom izneli probleme. Sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova bio je zadužen da sačini Akcioni plan, koji je usvojen početkom ovog meseca. Cilj je da se kategorija ratnih vojnih invalida, odnosno onih koji ostvaruju razne olakšice u lokalnim samoupravama proširi i na učesnike oružanih akcija posle 17. avgusta 1990. godine i rata 1999. godine i da se poboljša njihov položaj.


U Kuli je za korisnike porodične invalidnine obezbeđen besplatan boravak dece u predškolskim ustanovama, besplatna užina, regresirani troškovi prevoza za učenike i studente i regresirani smeštaj učenika u domove. Ratni vojni invalidi, mirnodopski invalidi i civilni invalidi rata imaju posebna parking-mesta, prilaz javnim ustanovama, besplatne ribolovačke dozvole, pri registraciji vozila oslobođeni su plaćanja poreza na upotrebu motornih vozila, a ukoliko su izbeglice, po osnovu telesnog oštećenja, u zavisnosti njegovog od stepena, imaju dodatnih 10, 15 ili 20 bodova pri rešavanju stambenih potreba izbeglica. 

U ostalim lokalnim samoupravama u većini slučajeva se daje besplatno korišćenje parking-mesta, negde, poput Bečeja, i besplatna ribolovačka dozvola, zatim besplatan javni prevoz (Sremska Mitrovica), regresiranje smešaja u učeničkom domu i prevoz učenika i studenata u visini od 80 odsto (Bačka Palanka), dok su u Somboru, osim besplatnog parking-mesta za ratne vojne invalide od prve do četvrte kategorije invalidnosti, vojni invalidi, korisnici porodične invalidnine i ratni veterani oslobođeni i plaćanja usluge iznošenja smeća, a utrošak vode im je subvencionisan 50 odsto, odnosno do tri kubna metra po članu domaćinstva.

E. Marjanov

Piše:
Pošaljite komentar
Pokrajinska vlada uvela olakšice za ratne veterane

Pokrajinska vlada uvela olakšice za ratne veterane

04.10.2017. 13:31 13:34